Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn F
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn F

Perspekti uron qė ky fjalor gastronomik t'ju vijė sadopak nė ndihmė pėr tė kuptuar mė mirė termat e gatimit, por edhe nė pasurimin e gjuhės suaj tė pėrditshme.

Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn F
Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn F
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/12/2017 23:08

Fasule

Njė bimė barishtore njėvjeēare, me kėrcell tė gjatė, tė hollė e pėrdredhės, me gjethe nė trajtė zemre, qė mbillet pėr bishtajat dhe pėr kokrrat e saj, tė cilat pėrdoren pėr gatim. Kemi fasule tė kuqe, tė zeza dhe tė bardha.

Fėrnellė

Njė pajisje e vogėl qė punon me energji elektrike, e cila pėrdoret pėr tė gatuar.

Filetė

Thelė mishi qė nxirret nga dy anėt e shtyllės kurrizore tė njė kafshe; filetė viēi; filetė pule; filetė peshku.

Fileto pule

Fileto pule ėshtė njė pjesė e mishit tė pulės pa kocka. Zakonisht pėrdoret pjesa e mishit tė bardhė.

Finjė

Ujė i valuar, ku ėshtė tretur njė sasi hiri i situr, qė pėrdoret pėr tė larė rroba, enė etj. Finjė me fletė dafine. Kazani i finjės. Bėj finjė. Fut (shtie) nė finjė. Laj me finjė. Shkoj nė finjė.

Freskėt (mb)

Diēka qė nuk ėshtė as e ftohtė dhe as e ngrohtė, por qė anon mė shumė nga e ftohta. E pėrdorim pėr ushqimin qė sapo ka dal, sapo ėshtė kėputur ose sapo ėshtė mbledhur. Ushqim i freskėt.

Frigorifer

Nė aparaturė e posaēme ftohtėse, ku ruhen nė gjendje tė freskėt ose tė ngrirė ushqime tė ndryshme, si bulmeti, mishi, perimet, frutat, etj.

Frut ekzotik

Fruta ekzotike quhen ato fruta qė nuk janė tė prodhimit vendas. Zakonisht frutat ekztotike janė tropikale.

Frut pasioni

Fruti i pasionit ėshtė njė lloj fruti tropikal, i cili sipas botanistėve konsiderohet me kokrra tė kuqe.

Fruti i dragoit

Fruti i dragoit ėshtė njė frut qė rritet nė Amerikėn Qendrore, dhe shumė pak njerėz mund tė kenė dėgjuar pėr tė. Emri i saj ėshtė vendosur i tillė pėr shkak se nė dukje ky frut ngjason si njė sferė e flaktė pėr shkak tė ngjyrės sė ndezur qė ka.

Ftohje

Ftohja e ushqimit. Momenti pasi kemi gatuar diēka dhe e heqim nga zjarri, duke e lėnė pėr disa minuta nė frigorifer ose nė njė mjedis tė freskėt.

Ftua

Njė pemė frutore e viseve tė ngrohta, me gjethe vezake, me push nė anėn e poshtme, me lule tė bardha dhe qė bėn kokrra tė mėdha tė verdha, me aromė tė kėndshme dhe pak push.

Furrė

Njė lloj ndarje e veēantė e sobės, ku futen pėr t'u pjekur tava tė ndryshme.


Komentet (1)

Cfar eshte dicka qe femnat e bejn per nat meshkujt ni her ne vit
- Marjo markaj, Tiran , 30-09-2021 00:14
77
33
Vlerėso komentin

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
I7)<6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.