Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!

Lamborghini prezantoi dje mė nė fund modelin e saj tė parė SUV pas LM002, tė quajtur Urus! Publiku e pret kėtė makinė qė prej vitit 2012, kur njė koncept i saj u prezantua nė Beijing Auto Show nė vitin 2012.

Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!
Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/12/2017 22:17

Urus, duket po aq i ngjashėm dhe i bukur sa koncepti i saj, dhe dukeshėm njė Lamborghini.

Nė pamje tė parė pak sa lidhje me ēka Lamborghini ofron, Lamborghini Urus, ėshtė pasardhės i njė modeli tė prodhuar nė vitet 80. Bėhet fjalė pėr LM002 e prodhuar nga vitin 1986 deri nė vitin 1993, nė vetėm 328 egzemplarė.

Nė brendėsi, konsoli i mesit ėshtė mė i "civilizuar" dhe ergonomik se sa modelet nga e cila ėshtė influencuar. Ishte pikėrisht Range Rover Velar e para e cila vendosi tė pėrdorė 2 ekranė nė mes, tė vendosur shumė bukur, aspekt dizajni i cili u ndoq edhe nga shumė kompani tė tjera. E njėjta gjė ka ndodhur edhe me Urus. Timoni ka njė "dysheme" tė sheshtė, karakteristike pėr tė gjitha makinat e Lamborghini. Ndėrkohė, se dilja e shoferit ėshtė e vendosur goxha poshtė, ashtu siē i ka hije njė makinė me njė emblemė tė tillė. Butoni i ndezjes ėshtė i njėjtė me atė tė Huracan dhe Aventador, dhe leva e marshit ndodhet mbi kėtė buton. Por si njė SUV, kjo makinė ėshtė e destinuar tė kryejė edhe funksione tė tjera. Tashmė pėrveē Strada, Sport dhe Corsa, Urus ka edhe Terra (baltė), Sabbia (rėrė), Neve (borė).

Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!

Prezantohet Lamborghini Urus pas shumė vitesh testime!

Pėrsa i pėrket motorrit, ajo ėshtė e paisur me njė motorr 4.0 liter V8 twin-turbo, i aftė tė prodhojė 650 kuaj fuqi. Kjo pėr shkak se motorri turbo, mundet tė prodhojė mė shumė fuqi nė xhiro motorri tė ulėta. Nė terrene tė vėshtira, dhe nė shpejtėsi e xhiro tė ulėta, makina do tė jetė mė e lehtė tė drejtohet. Kambio ėshtė njė me 8 shpejtėsi, 4×4 me active torque vectoring. Ky trasmision ėshtė programuar tė ēoje 60% tė fuqisė nė gomat e pasme. Por, e aftė tė dėrgojė deri nė 70% nė gomat e para nė kushte tė caktuara. Gjithashtu, deri nė 87% nė gomat e pasme, pėr t'i dhėnė njė sens mė sportiv makinės.

Lamborghini Urus, ėshtė e paisur me frena karbon-qeramike, suspensione me ajėr, stabilizatorė aktiv, dhe 4-wheel-steering. Ne gjithė kėto tė dhėna, kompania pret qė "krijesa" e tyre e re tė thyejė disa rekorde. I tillė ėshtė rekordi nė pistėn e Nurburgring. Aktualisht, Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio ka regjistuar (si njė SUV) kohėn mė tė shpejtė me 7:51.7. Do tė ishte pak e pa pranueshme nėse njė makinė me 145 kuaj fuqi mė shumė dhe kaq teknologjike, tė zgėnjente. Lamborghini gjithashtu thotė se Urus pėrshpejton nga 0 nė 100km/h pėr 3.6 sekonda. 0 nė 200km/h pėr 12.8 sekonda, dhe shpejtėsi maksimale prej 305km/h.

Pritet qė nė Dhjetor tė vitit 2018, tė ofrohet edhe njė Urus hibrid. Kjo, e njėjtė me Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid, i cili prodhon 680 kuaj fuqi.

Prodhimi i saj do tė bėhet nė fabrikėn e Lamborghini nė Sant'Agata Bolognese nė Itali. Klientėt e parė, do ta marrin nė dorėzim makinėn e tyre ne muajt e parė tė vitit 2018.

Ēmimi i saj do tė jetė diēka mė pak se $200.000, duke e bėrė atė tė pėrballueshme nga mė shumė njerėz. Kompania pret rreth 3 500 shitje vjetore, pak a shumė sa shitjet e Huracan dhe Aventador sė bashku.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k!Alb

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė