Perspekti - Doni tė ngisni makinėn nėpėrmjet telefonit tuaj celular: Google mund ta bėjė kėtė tė mundur.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Doni tė ngisni makinėn nėpėrmjet telefonit tuaj celular: Google mund ta bėjė kėtė tė mundur.

Informacion i ri nė lidhje me tė ardhmen e ngarjes sė makinės ka mbėrritur kohėt e fundit, kur patenta pėr njė aplikim tė ri tė Google ėshtė publikuar.

Makina e google qė kontrollohet nėpėrmjet celularit
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 20/07/2015 20:33

Patenta e cila ėshtė plotėsuar nė Maj tė vitit 2014, pėrshkruan njė sistem nė tė cilin mjetet automobilistike mund tė operohen apo manovrohen nga pajisje tė vogla e tė manovrueshme. Sipas aplikimit, pajisja kompjuterike e manovrueshme do tė ekzekutojė njė program qė I bėn individėt tė aftė qė tė kontollojnė mjetin e tyre nė gjėra si: tė marrėsh njė kthesė, tė rrotullosh njė ēelės, ose tė shtypėsh njė pedal. Kėto detyra pėrfshijnė gjithcka qė nga aktivizimi i dritave tė brendshme tė makinės dhe ndėrrimi i stacionit tė radios, apo aktivizimi i frenave.

Disa aftesi do tė jenė tė lokalizuara specifikisht, gjithėsesi. Pėr shembull, ju mund tė jeni i aftė tė ngisni makinen tuaj vetėm nėse pajisja ėshtė e lokalizuar nė zonėn e sendiljes sė shoferit. Aplikimi gjithashtu tregon qė kontrolli i sistemit tė argėtimit do tė jetė i aksesueshėm vetėm kur pajisja po pėrdoret nga bashkė-piloti. Shembuj tė pajisjeve tė dorės tė listuara mund tė jenė: njė telefon celular, njė tablet, njė laptop, ose njė pajisje lojėrash e transportueshme. Disa forma tė lidhjes sė pajisjes me internetin, me anė tė valėve wireless do tė jenė tė domosdoshme nė mjet.

Makina e shpikur nga Google qė mund tė drejtohet nga njė celular.

Ndėrkohė qė teknologjia ėshtė pėrparėsia kryesore, Google po bėn gjithashtu njė hapsirė pėr automobilat, sistemi qė ka pėrfitime tė tjera. Sipas Censusit tė Shteteve tė Bashkuara tė 2010, njė nė pesė njerez ka njė lloj paaftėsie. Censusi zbuloi se afėrsisht 30.6 milionė njerėz janė tė listuar si persona qė kanė vėshtirėsi tė ecin, apo tė ngjisin shkallėt, apo janė pėrdorues tė karriges me rrota. Ndėrsa 19.9 milionė kanė vėshtirėsi nė uljen apo nė mbajtjen shtrėnguar tė objekteve. Ndoshta kjo risi nė teknologji do ti bėjė ata persona me aftėsi tė kufizuara mė tė pavarur duke u lejuar atyre tė operojnė njė mjet automobilistik me sukses nėpermjet njė teknologjie me prekje (touch screen).


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
OE7\*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė