Arkitektura e Lashtė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura e Lashtė.

Arkitektura dhe urbanizmi i qytetėrimeve Klasike, si Grekėt dhe Romakėt, u zhvilluan nga idealet qytetare sesa nga ato fetare apo empirike dhe lloje tė reja ndėrtimi.

Piramidat e Gizės nė Egjipt.
Piramidat e Gizės nė Egjipt.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 18:11

Nė shumė qytetėrime tė lashta, tė tilla si ato tė Egjiptit dhe Mesopotamisė, arkitektura dhe urbanizmi reflektuan angazhimin e vazhdueshėm me hyjnor dhe thesupernatural, dhe shumė kultura tė lashta tė pėrdorura pėr monumentalitetin nė arkitekturė pėr tė pėrfaqėsuar simbolikisht fuqinė politike tė sunduesit, elitės sunduese, ose vetė shteti.

Stili arkitektonik i zhvilluar nė formėn e urdhrave klasikė.

Tekstet mbi arkitekturėn janė shkruar qė nga koha e lashtė. Kėto tekste ofruan kėshilla tė pėrgjithshme dhe receta specifike zyrtare ose kanona. Disa shembuj tė kanoneve gjenden nė shkrimet e arkitektit romak Vitruvius tė shekullit tė parė tė pes. Disa nga shembujt mė tė rėndėsishėm tė hershėm tė arkitekturės kanonike janė fetare.

Tekstet mbi arkitekturėn janė shkruar qė nga koha e lashtė. Kėto tekste ofruan kėshilla tė pėrgjithshme dhe receta specifike zyrtare ose kanona. Disa shembuj tė kanoneve gjenden nė shkrimet e arkitektit romak Vitruvius tė shekullit tė parė tė para eres se re. Disa nga shembujt mė tė rėndėsishėm tė hershėm tė arkitekturės kanonike janė fetare.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
g\-Y$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.