Shtatė artet e lira.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shtatė artet e lira.

Shtatė artet e lira ėshtė term i cili paraqet bazėn e ndarjes sė lėndėve mėsimore nė shkollat mesjetare.

Paraqitje e shtatė arteve tė lira.
Paraqitje e shtatė arteve tė lira.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/06/2017 20:53

Shtatė artet e lira (lat. septem artes liberales) ėshtė term i cili paraqet bazėn e ndarjes sė lėndėve mėsimore nė shkollat mesjetare.

I pari qė i pėrmendi shtatė artet e lira nė mesjetė ishte shkrimtari Marcian Kapella (Martianus Capella, shek. V), nė veprėn "On the Marriage of Philology and Mercury". Pėr pėrmbajtjen dhe karakterin e shtatė arteve tė lira nė mesjetėn e hershme dėshmon edhe Raban Mauri (Rabanus Maurus, 776 - 856).

Mė vonė u bė ndarja e shtatė arteve tė lira nė trivium dhe kuadrivium:

Trivium

Gramatika

Retorika

Dialektika

Kuadrivium

Aritmetika

Gjeometria

Astronomia

Muzika

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*1%/)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.