Arkitektura Islame
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura Islame

Duke vlerėsuar artin Islam nė pėrgjithėsi ndoshta mund tė thuhet se shprehja mė e mirė e artit Islam ėshtė nė arkitekturė, posaēėrisht ajo e ndėrtimit tė xhamive.

Mesjid Al Aksa, xhami nė Jerusalem, xhamia ku fali Muhammedi si imam namaz sė bashku me profetėt tjerė.
Mesjid Al Aksa, xhami nė Jerusalem, xhamia ku fali Muhammedi si imam namaz sė bashku me profetėt tjerė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/08/2017 20:33

Pėrmes godinave mund tė ilustrohet efekti i kulturave tė ndryshme nė civilizimin Islam. Pėr shembull arkitektura Islame Jugoafrikane dhe Spanjolle ka elemente tė romako-bizantine siē duken nė pallatin Alhambra nė Grenadė, ose nė Xhaminė e Madhe tė Kordobės. Megjithatė arkitektura Islame dallon nga ato tė mėhershmet dhe ajo evropiane duke pasqyruar elemente tė posaēme tė zhvilluara nga vetė arkitektėt e njohur myslimanė tė kohės.

Shprehjet fascinuese tė tė bukurės arkitekturale gjenden tek ndėrtimi i kubeve tė xhamive, ndėrtimi i tė cilave ėshtė pėrdorur me shekuj. Kubeja mė e vjetėr qė ka mbijetuar kohėrat ėshtė Kubeja e Gurit e ndėrtuar nė vitin 691 nė Jerusalem. Kube tjetėr e njohur ėshtė pjesė e xhamisė nė Taxh Mėhalla e konstruktuar nė shekullin e XVII. Nė shekullin e XIX ndėrtimi i kubeve u bė pjesė edhe e arkitekturės perėndimore.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k/B

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.