Arti nė Egjipt dhe Siri.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arti nė Egjipt dhe Siri.

Fillimisht nė Egjipt Islami u shtri nė kohėn e kalifatit Fatimid (909-1171).

Detaje nga
Detaje nga "Baptistčre de Saint-Louis," punuar nė gjatė shekujve XIII - XIV nė Mamluk, sot gjendet nė Luvėr, Francė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/08/2017 23:51

Edhe pėr kundėr dallimeve tė mėdha nė formėn dhe vlerat e besimit nė mes egjiptianėve tė asaj kohe dhe myslimanėve, prapė se prapė sunduesit Islam nuk shkatėrruan asgjė nga kultura e lashtė egjiptiane, por ata zhvilluan vlerat e reja artistike tė bazuara nė ligjet dhe rregullat Islame, tė njohura pėrmes Kur'anit dhe hadithit.

Gjatė periudhės sė qėndrimit tė udhėheqjes Islame nė Egjipt nė nivel tė dukshėm u zhvillua arti nė kėtė vend, ku u paraqitėn disa stile dhe teknika tė reja artistike.

Nė tė njėjtėn kohė nė Siri nė fuqi ishte kalifati Seljuk. Nė vitin 117 Saladini zgjeroi territoret e kalifatit fatimid nga Egjipti dhe kalimthi vuri nė pushtet udhėheqėsin Ajubide. Edhe pse nuk u bėnė zhvillime tė jashtėzakonshme nė arkitekturė pėrsėri vėrehen dukshėm vlerat artistike tė kėsaj kohe nė ndėrtimin e objekteve luksoze. Prodhimtaria e prodhimeve qeramike dhe metalike vazhdoi tė zhvillohej pa ndėrprerė, qelqi i emaluar u bė gjithashtu fuqi nė vete.

Nė vitin 1250, Mamlukėt zgjeruan territoret e tyre, kėshtu qė nė vitin 1261 arritėn tė zgjerohen edhe nė Siri. Malukėt nė kėto territore qėndruan pėr tre shekuj, gjer nė vitin 1517. Mijėra objekte arkitekturale u ndėrtuan gjatė kėsaj periudhe. Shembull ėshtė Baptisteria nė Saint Louis, qė ishte qė nga objektet mė tė famshme Islame. Sa i pėrket arteve luksoze, pėrpunimi i metalit dhe qelqit ishin primarė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
aI*a$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė