Arti nė perandorinė Osmane.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arti nė perandorinė Osmane.

Perandoria Osmane e cila u formua kah fundi i shekullit XIII vazhdoi tė zgjerohej dhe tė mbijetojė gjer pakė pas Luftės sė Parė Botėrore.

Faqja hyrėse e Kur'anit e bėrė nė Stamboll, Turqi, nė vitin 1867.
Faqja hyrėse e Kur'anit e bėrė nė Stamboll, Turqi, nė vitin 1867.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/08/2017 00:39

Gjatė gjithė kėsaj kohe kjo perandori pėrfshinte njė territor tė madh kur u zhvillua njė art i shkėlqyer i pasur me arkitekturė, prodhim masiv tė qeramikės, zbukurimeve nga ari, letrės turke Ebru, qilimave turk, gjithashtu tapiceritė dhe dorėshkrimeve tė ilustruara.

Osmanėt turq zhvillimet kulturore nuk i pėrqendruan vetėm nė njė qendėr tė vetme, por ato i realizuan nė gjithė territorin qė sundonin. Si nė historinė e mė hershme Islame ashtu edhe nė kėtė periudhė ata mblodhėn kokat mė tė menēura tė territorit dhe realizuan zhvillimet kulturore, edukative e artistike pjesa e madhe e tė cilave janė dėshmi edhe nė ditėt e sotme.

Arkitekti mė i famshėm i kėsaj periudhe ishte arkitekt Sinani i cili jetoi afėr njėqind vite dhe dizajnoi qindra ndėrtime arkitekturale (qė njihen: 84 xhamia. 52 xhami tė vogla mesxhide, 57 medrese, 7 spitale, 22 mauzoleve, 17 strehė vorfėnore, 5 ujėsjellės, 8 ura , 20 hane dhe 48 hamame) nga tė cilat ndėr mė tė njohurat janė Suleymaniye Camii nė Stamboll dhe Selimiye Camii nė Edirne. Nxėnėsit e Sinanit pastaj ndėrtuan objektet e famshme si Xhamia e Kaltėr nė Stamboll dhe Taxh Mėhalla nė Indi.

Urat e ndėrtuara nga kjo periudhė pothuajse gjenden nė tė gjitha rajonet e Ballkanit dhe janė tė njohura pėr stilin e tyre arkitekturalo-artistik.

Vepra kryesore tė dorėshkrimeve tė ilustruara osmane paraqesin "dy librat e festivaleve" njė realizuar nė shekullin e XVI dhe njė nga koha e sulltan Muratit. Kėto libra pėrmbajnė njė numėr tė madh tė ilustrimeve dhe ekspozojnė ndikim tė fortė safavide.

Osmanėt janė tė njohur edhe pėr zhvillimin e pigmentit tė kuq tė ndritur, i njohur si Iznik kuq, nė qeramikė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
K&C;X

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė