Arti nė Perandorinė Mugale.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arti nė Perandorinė Mugale.

Perandoria Mugale u themelua nė Indi nė vitin 1525 dhe ekzistoi gjer nė vitin 1857.

Arti mugal ishte njė art indo-persiano-islam ku arkitektura zinte vend nderi.
Arti mugal ishte njė art indo-persiano-islam ku arkitektura zinte vend nderi.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/08/2017 22:18

Perandoria Mugale u themelua nė Indi nė vitin 1525 dhe ekzistoi gjer nė vitin 1857 gjersa Anglia zgjeroi shtetin dhe krijoi protektoratin e vetė. Arti mugal ishte njė art indo-persiano-islam ku arkitektura zinte vend nderi, me zhvillimin e planit tė veēantė. Figurė e njohur e artit mugal ishte Shah Jahan i cili ndėrtoi e Taxh Mėhallės, nė vitin 1638 caktoi Delhin si kryeqytet dhe nė tė ndėrtoi Kalanė e Kuqe nė tė cilėn gjendej edhe pallati imperial mugal. Gjithashtu u kultivua edhe arti i stolive dhe skalitjes qė gurėve. Mugalėt gjithashtu zhvilluan edhe artin e lustrimit tė dorėshkrimeve edhe pse me ndikim nga kulturat tjera artistike.

Ndėr personalitetet mugale qė ndikuan nė zhvillimin e artit ishin edhe Akbar (1556-1605) i cili ishte arkitekt, Jahangir (r. 160527) ishte udhėheqės dhe artist, kontrollues i studimeve tė bimėve dhe kafshėve dhe veprave artistike, Abd al-Rahim Muhammad Khan-i Khanan (15611626/7) etj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"X?;F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė