Ēfarė ėshtė dermatiti atopik (Ekzema)?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ėshtė dermatiti atopik (Ekzema)?

Ekzema ėshtė njė sėmundje e lėkurės e shkaktuar nga inflamacioni i saj.

Dermatiti atopik ėshtė sėmundje mė e shpeshtė te foshnjat dhe fėmijėt, shumica e tė cilėve e kalojnė kėtė pas moshės shkollore.
Dermatiti atopik ėshtė sėmundje mė e shpeshtė te foshnjat dhe fėmijėt, shumica e tė cilėve e kalojnė kėtė pas moshės shkollore.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/06/2017 16:07

Dermatiti atopik ėshtė lloji mė i shpeshtė i shumė llojeve tė ekzemės. Fjala 'dermatitis' do tė thotė inflamim (pezmatim) i lėkurės, 'atopic' do tė thotė njė tendencė pėr tė shfaqur reaksione alergjike, e qė shpesh ėshtė dukuri e trashėguar.

Edhe pse dermatiti atopik nė vetvete nuk ėshtė i shkaktuar nga ndonjė alergji, personat qė vuajnė nga ekzema kanė rrezik mė tė madh tė preken nga sėmundje tė tjera alergjike (si astma ose ethet e sanės).

Pėr shumė njerėz ekzema ėshtė problem kronik. Kjo ėshtė sėmundje mė e shpeshtė te foshnjat dhe fėmijėt, shumica e tė cilėve e kalojnė kėtė pas moshės shkollore.

Ashtu si astma, edhe ekzema duket se pėrcillet nė familje. Gjene tė caktuara i bėjnė disa njerėz tė kenė lėkurė ekstra-tė ndjeshme, ndėrsa faktorė tė caktuar ambientalė, siē mund tė jetė stresi, mund tė shkaktojnė njė episod tė ekzemės.

Ekzema po ashtu shkaktohet ose pėrkeqėsohet nga kontakti me substanca ngacmuese, nga tė cilat mė tė shpeshtat janė:

Pėlhurat e leshta;

Sapunėt dhe agjentė te tjerė tė cilėt e thajnė lėkurėn;

I nxehti dhe djersa.

Ekzema po ashtu mund tė pėrkeqėsohet nga lėkura e thatė.

Meqė ekzema mund tė jetė pjesėrisht njė pėrgjigje e brendshme ndaj stresit, ēdo ngjarje e mbushur me emocione  ndėrrim vendbanimi ose edhe njė punė e re  mund tė shkaktojė shpėrthim tė sėmundjes.

Kush preket nga dermatiti atopik?

Dermatiti atopik ėshtė mė i shpeshtė te foshnjat dhe fėmijėt. Por ai mund tė paraqitet te gjithkush. Njerėzit tė cilėt jetojnė nė qytete dhe me klimė tė thatė mund tė jenė mė tė prirur ta zhvillojnė sėmundjen.

Kur fėmijėt me dermanit atopik rriten, ky problem pėrmirėsohet ose largohet krejtėsisht. Por lėkura mund tė qėndrojė e thatė dhe mund tė irritohet me lehtėsi. Dermatiti atopik ėshtė problem edhe nė moshė madhore.

Njerėzit nuk mund ta marrin kėtė sėmundje nga njerėzit e tjerė ose tua japin atė atyre pra nuk transmetohet nga kontakti me personat e prekur.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
eSl;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė