Ēfarė ėshtė dhe si trajtohet alergjia nga Nikeli?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ėshtė dhe si trajtohet alergjia nga Nikeli?

Nikeli ėshtė njė metal i rėndė, normalisht i pranishėm nė natyrė qė mund tė gjendet nė tokė, nė ushqime dhe nė shumė produkte tė pėrdorura gjerėsisht, duke pėrfshirė stolitė, detergjentėt dhe produktet kozmetike. Nė personat alergjikė, kontakti me nikelin shkakton njė dermatit tė karakterizuar nga fshikėza pruriginoze.

Kruarja mund tė ndodhė nė pikėn ku kontakti ka ndodhur me byzylykėt, orat, kopsat e rripit, sustat, vathėt ose nė zonėn e trupit nė tė cilat aplikohen produktet e make up-it ose aplikohet krem.
Kruarja mund tė ndodhė nė pikėn ku kontakti ka ndodhur me byzylykėt, orat, kopsat e rripit, sustat, vathėt ose nė zonėn e trupit nė tė cilat aplikohen produktet e make up-it ose aplikohet krem.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/06/2017 18:09

Shkaqet, simptomat dhe mjekimet pėr alergjinė nga nikeli

Alergjia nga nikeli ėshtė njė dermatit kontakti mjaft i pėrhapur nė mesin e popullatės qė shkakton shfaqjen e vezikulave tė vogla nė lėkurė, tė shoqėruara me skuqje dhe kruarje.

Zakonisht ndodh pas marrjes sė ushqimeve qė pėrmbajnė nikel ose, mė shpesh, pas veshjes sė stolive, pėrdorimit tė detergjentėve ose pas aplikimit te produkteve kozmetike qė e pėrmbajnė kėtė metal.

Kruarja mund tė ndodhė nė pikėn ku kontakti ka ndodhur me byzylykėt, orat, kopsat e rripit, sustat, vathėt ose nė zonėn e trupit nė tė cilat aplikohen produktet e make up-it ose aplikohet krem. Nuk ėshtė e pazakontė qė alergjia tė manifestohet edhe nė zonat e trupit qė nuk ndikohen nga kontakti i drejtpėrdrejtė, pasi trupi ka tendencė pėr tė grumbulluar metal dhe pastaj tė japė reagime tė pėrhapura nė pjesė tė tjera tė trupit.

Shpesh e kuptojmė veten tė jemi alergjikė ndaj nikelit pėr shkak tė fillimit tė kruarjeve nė zonėn e lokalizuara tė trupit ku ka pasur njė kontakt tė drejtpėrdrejtė. Megjithatė, pėr tė diagnostikuar alergjinė ėshtė e domosdoshme qė tė nėnshtrohemi Patch Test-it, njė testi tė thjeshtė qė kryhet nė spital.

Terapia pėr dermatitin e kontaktit me nikel konsiston nė eleminimin e pėrdorimit dhe aplikimit te tė gjitha produkteve tė cilat e pėrmbajnė kėtė metal. Nė alergjitė mė tė rėnda evitohen edhe ushqimet qė pėrmbajnė nikel.

Produktet kozmetike pa nikel

Nikeli ėshtė njė metal i rėndė normalisht i pranishem nė natyrė qė mund tė gjendet nė tokė, nė ushqime dhe nė shumė produkte tė pėrdorura gjerėsisht, duke pėrfshirė stolitė, detergjentėt dhe produktet kozmetike.

Nė kozmetikė, edhe pse kjo nuk ėshtė futur direkt nė formulime, mund tė gjeni gjurmė tė nikelit qė rezultojnė nga mbetjet e pėrpunimit. Nė njė koncentrim tė caktuar, kėto gjurmė mund tė japin njė reaksion alergjik tek individėt e ndjeshėm.

Nikeli, pra, mund tė jetė i pranishėm nė kremrat e fytyrės, duarve dhe tė trupit, locionet, produktet pėr pastrimin dhe produktet e make-up.

Duke qenė gjurmė pėr shkak tė pėrpunimit, nuk ka komercialisht produkte tė kozmetikės krejtėsisht te lirė nga nikeli, pra dhe fjalėt "pa nikel" ("nichel free"), e cila ėshtė shpesh e vendosur nė etiketėn e shumė produkteve kozmetike nuk ėshtė e saktė. Formulimi i saktė ėshtė "i testuar nga nikeli" ("nichel tested"), e ndjekur nga pragu maksimal i pėrqėndrimit tė nikelit nė produktin kozmetik.

Normalisht pragu i reagimit pėr individėt e ndjeshėm ėshtė midis 3 dhe 5 pjesė pėr milion (ppm) dhe mund tė pėrjashtohet reaksionet alergjike nė pėrqendrime mė poshtė se njė pjesė pėr milion. Kufiri i tolerancės i rekomanduar nė kozmetikė pėr subjektet alergjike ėshtė e barabartė me njė pjesė pėr milion.

Kur ju blini njė produkt kozmetik, pėrveēse tė siguroheni qė ai ka fjalėt "pa nikel" ose "I testuar nga Nikeli", duhet tė kontrolloni nėse specifikohet dhe sasia e nikelit tė pėrfshirė nė produkt dhe, nė rastet e alergjisė nga nikeli, zgjidhni gjithmonė produkte me njė prag mė pak se njė pjesė pėr milion, tė shprehura si e testuar nga nikeli <1 ppm (Nichel Tested < 1 ppm).

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NdM=N

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė