Anatomia e kokės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e kokės

Perspekti sjell pėr ju anatominė e kokės me tė gjithė pjesėt pėrbėrėse qė gjenden nė tė.

Anatomia e kokės
Anatomia e kokės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 21:43

Koka (Head)

Pjesėt kryesore tė kokės:

Kafka

Fytyra

Skeleti i kokės:

Pėrbėhet prej 8 eshtrave

Ėshtė tėrėsisht i mbyllur

Tė gjitha kockat lidhen me njėra tjetrėn me lidhje tė fortė - suture

Truri (Brain)

Zė pjesėn mė tė madhe tė kokės

Peshon mesatarisht 1300 gramė

I mbėshtjellė me cipa trunore:

Cipa e fortė - dura mater

Cipa e marimangės - arachnoidea

Cipa e butė - pia mater

Rrethohet nga lėngu truro-shpinor (likuor cerebrospinalis)

Pjesėt e trurit

Truri i madh

Truri i vogėl

Trungu trunor

Truri i madh - cerebrum

Pjesa mė e madhe e trurit Dy hemisfera:

E majta

E djathta

Katėr lobe:

Frontal

Parietal

Temporal

Okcipital

Sulkuset dhe giruset

Struktura tė njėjta

Qendra e tė folurit (Broca's)

Truri i madh nė prerje tėrthore

Dallojmė kėto pjesė:

Koren trunore

Masėn e bardhė

Kapsulėn e brendshme (internal capsula)

Funksionet e trurit tė madh

Tė menduarit

Tė folurit

Ndjeshmėria

Tė shikuarit

Sistemi i emocioneve

Rregullimi hormonal i organizmit

Koordinimi i lėvizjeve tė ekstremiteteve

Truri i vogėl - cerebellum

I vendosur nė pjesėn e pasme tė poshtme tė kafkės

Nėn trurin e madh (lobin okcipital) dhe pėrpara ponsit

Dy pjesė:

Tė majtėn

Tė djathtėn

Druri i jetės (arbor vitae)

Qendrat pėr lėvizjen e pjesėve tė trupit dhe ekuilibrin

Trungu trunor - brain stem

Vazhdon nga palca kurrizore - neper foramen magnum

Nėn trurin e madh dhe pėrpara trurit tė vogėl

Ka tri pjesė:

Palca e zgjatur - medulla oblongata

Ura - pons

Truri i mesėm - midbrain

Ura - pons

Dalin nervat kranial (12 nerva kranial)

Qendrat pėr frymėmarrjen dhe punėn e zemrės

Dėmtimi shkakton vdekje tė menjėhershme

Palca kurrizore - Medulla Spinalis (Spinal Cord)

Pėrgjatė pjesės sė pasme tė trupit; brenda kanalit tė shtyllės kurrizore

Fillon nė rrėzė tė qafės dhe shtrihet deri te unaza e dytė lumbale (e belit)

Dallojmė 3 pjesė - varėsisht nga regjioni

E mbėshtjellė me cipa

Dura, arachnoidea

Pia

Noton nė lėngun truro-shpinor

Palca kurrizore

Dalin gėrshetime tė shumta nervore

Nė prerje tėrthore ka masėn e pėrhimė dhe masėn e bardhė

Nė formėn e fluturės

Fijet nervore shkojnė nė tru dhe pėrpunojnė informacionet

Fytyra (Face)

Skeleti

Organet

Indet e tjera tė buta

Skeleti i fytyrės:

Nofulla e sipėrme - maxilla

Nofulla e poshtme - mandible

Eshtrat e hundės - nasal bone

Eshtrat e mollėzave - zygomatic bone

Qiellza e fortė - palatine bone

Pjesėt pėrbėrėse tė fytyrės:

Nėntė zgavra:

Gropėzat e syve

Zgavrat e hundės

Sinuset maksillare

Zgavra e gojės

Kanalet e jashtme tė veshit

Balli ėshtė pjesė e kafkės edhe pse ėshtė i dukshėm nė pjesėn e pėrparme tė fytyrės

Ndėrtohet nga ashti ballor (frontal)

Sytė (Eyes)

Janė tė vendosur nė gropėzat e syve

1/3 e sipėrme e fytyrės, nėn ashtin ballor dhe mbi masille

Mbulohen me kapakėt e syve (palpebra)

Pjesėt e syrit:

Bebėza e syrit - pupilla (pupil)

Ylberi - iris

Tė bardhėt e syve - sklera

Kornea

Thjerrėza - lens

Lėngu i syrit - vitreous humor

Retina

Vazhdon me nervin optik (nervin e tė pamurit)

Strukturat mbrojtėse tė syrit: qerpikėt dhe lotėt

Hunda (Nose)

1/3 e mesme tė fytyrės

Kufizohet nga balli, goja, sytė dhe sinusi maksillar

Ka 2 kocka dhe 6 kėrca qė krijojnė dy zgavra

Ka tri pjesė:

Rrėnjėn - radix

Shpinėn - dorsum

Krahėt - allae

Qime, receptore tė nuhatjes dhe enė gjaku (locus Hasselbach)

Goja (Mouth) (Oral Cavity)

1/3 e poshtme e fytyrės

Pjesėt pėrbėrėse tė gojės: Dhėmbėt, harqet palatinale, pjesėn gojore tė faringut, tonsillat, muskujt pėrtypės, dyshemeja, qiellėza e fortė dhe ajo e butė

Nė tė ėshtė e vendosur gjuha

Gjuha (Tongue)

Organ muskulor

Ka receptorėt e shijes nė sipėrfaqe. Ka tri lloje receptorėsh.

Ka dy pjesė:

Rrėnjėn

Trupin

Veshėt (Ears)

Pjesėn anėsore tė kokės, 1/3 e mesme e fytyrės

Pjesėt pėrbėrėse janė: Lapra e veshit, kanali i jashtėm i veshit, membrana timpanike, veshi i mesėm dhe veshi i brendshėm.

Tė ndėrtuar nga kėrcat dhe lėkura

Pėrpara ėshtė e vendosur gjendrra parotide (Parotid Gland)

Madhėsi tė ndryshme, formė afėrsisht tė njėjtė (anomalitė e lindura)

Membrana timpanike - tympanic membrane

Cipė e hollė

E tendosur

Pėrcjell dridhjet e zėrit nė kockat e veshit tė mesėm. Te veshi i brendshėm krijohet ndjesia e dėgjimit


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@dH)+

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė