Llojet e njerėzve qė duhet tė mbani larg nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Llojet e njerėzve qė duhet tė mbani larg nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm

Ideale do tė ishte qė ne tė gjithė tė punonim me njerėz tė cilėt janė tė talentuar dhe jo me njerėz tė cilėt kanė ndikim negativ tek ne.

Llojet e njerėzve qė duhet tė mbani larg nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm
Llojet e njerėzve qė duhet tė mbani larg nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/01/2018 22:45

Nėse ju rrethoheni me njerėz tė talentuar do ta keni mė tė lehtė pėr tė avancuar nė rrugėn drejt suksesit.

Kur Steve Jobs themeloi Apple, ai kishte mentorė disa prej njerėzve mė tė suksesshėm tė asaj kohe, Steve Wozniak, i cili pati njė ndikim shumė tė mirė tek ai dhe mbi tė gjitha mėsoi shumė nė lidhje me krijimin e hardware kompjuterikė.

Nga profesionisti tjetėr Mike Markkula, ai mėsoi se ēfarė duhej qė kompania e tij tė ishte ndėr mė tė suksesshmet nė botė dhe se cila ishte formula mė e mirė pėr tė hedhur nė treg njė produkt. Imagjinoni pėr njė moment sikur ai tė ishte rrethuar nga njerėz, tė cilėt jo vetėm qė nuk do tė ishin profesionistė tė zotė, por mbi tė gjitha qė do tė kishin ndikim negativ tek ai. Tek e fundit ai nuk do tė kishte arritur tė ndėrtonte kompaninė e tij tė suksesshme, e cila sot vlerėsohet me 1 trilion dollarė.

Nėse ju bashkėpunoni me njerėz tė cilėt nuk janė jo vetėm tė talentuar por mbi tė gjitha me njė sjellje negative, tė jeni tė sigurt qė vetėm do tė stresoheni nė njė ambient pune tė tillė.

Prandaj nėse keni mundėsi, mundohuni t'i shmangni ata dhe tipet e njerėzve tė mėposhtėm:

Mikromenaxherėt

Sipas njė raporti tė kryer nga NPR, mikromenaxhimi ėshtė njė prej elementeve qė shoqėrohet me pakėnaqėsi nga ana e punonjėsve, me motivim tė ulėt dhe me mungesė kreativiteti profesional. Pėr tė qenė tė suksesshėm, ju duhet tė mėsoni t'i zgjidhni problemet tuaja nė mėnyrė tė pavarur dhe pikėrisht mikromenaxhimi ndikon duke ia vėshtirėsuar punonjėsve zhvillimin e kėtyre aftėsive.

Aspak largpamės

Nėse ju bashkėpunoni me njerėz qė nuk janė largpamės dhe pa vizion, atėherė ju do ta keni shumė tė vėshtirė tė kuptoni nėse njė ide do tė ketė sukses pėr njė kohė tė gjatė. Dhe janė gjithashtu po kėta njerėz, ata tė cilėt mund t'jua hedhin poshtė njė ide vetėm e vetėm se nuk janė largpamės dhe tė duruar pėr tė parė suksesin e kėsaj ideje, i cili mund tė dojė kohėn e tij deri sa tė pėrfundohet.

Pesimistėt

Pesimizmi nuk ėshtė gjithmonė njė cilėsi e keqe, sepse ka disa raste kur njė gjė e tillė u vjen nė ndihmė sipėrmarrėsve pėr tė dalluar "grackat" e biznesit me tė cilin janė duke u martė, tė cilat nė tė kundėrt nuk do t'i vinin re. Por megjithatė, pesimizmi mund tė jetė ngjitės kur bėhet fjalė pėr tė ndėrmarrė rreziqe tė mėdha profesionale.

Egoistėt

Bashkėpunimi ėshtė njė prej elementeve mė tė rėndėsishme nė rrugėn drejt suksesit, por njė gjė e tillė nuk ėshtė e mundur nėse ju bashkėpunoni me njerėz egoistė, prandaj nėse keni mundėsi shmangini njerėz tė tillė.

Tė paguximshmit

Suksesi nė biznes varet edhe nga njė mirėbalancim ndėrmjet rreziqeve dhe pėrfitimeve. Nėse ju rrethoheni me njerėz tė cilėt nuk ndėrmarrin kurrė rreziqe, atėherė ju nuk do tė jeni kurrė nė gjendje pėr tė kuptuar nėse ato ia vlenin apo jo, duke shmangur nė kėtė mėnyrė edhe pėrfitimet e mundshme qė mund tė merrnit nė kėmbim.

Tė pamotivuarit

Njerėzit tė cilėt kanė njė mungesė tė theksuar motivimi janė shembulli mė i keq pėr tė tjerėt dhe sidomos nė njė ambient pune. Nuk mund tė ketė koleg "mė tė keq" sesa ai qė ėshtė pesimist dhe i pamotivuar.

Ata qė nuk kursejnė kurrė

Pėrgjegjėsia financiare ėshtė njė prej cilėsive mė tė rėndėsishme nėse ju doni qė tė keni sukses. Warren Buffet ėshtė ndoshta njė prej shembujve mė tė mirė pėr t'u marrė nė konsideratė pėr sa i pėrket pėrgjegjėsisė financiare dhe suksesit qė ka arritur.

Si pėrfundim

Njė prej elementeve kryesore pėr tė ndėrtuar njė biznes ėshtė ekipi i njerėzve me tė cilėt ju e ndėrtoni atė, sepse janė pikėrisht kėta njerėz ata qė do tė shndėrrohen nė mbėshtetjen tuaj mė tė madhe, prandaj mundohuni qė tė shmangni tipat e personave tė mėsipėrm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
b+fDR

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė