Si tė mposhtni varėsinė ndaj celularit?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė mposhtni varėsinė ndaj celularit?

Si ta mposhtni varėsinė e celularit: Truqet qė ju ndihmojnė tė mos e kontrolloni atė tėrė kohėn

Si tė mposhtni varėsinė ndaj celularit?
Si tė mposhtni varėsinė ndaj celularit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/01/2018 23:29

Ata shkrepin fotografi, i organizojnė jetėt tona, na mbajnė nė kontakt me mė tė dashurit tanė dhe na mundėsojnė tė kemi qasje nė shumė video e foto argėtuese, por pavarėsisht kėsaj, telefonat e menēur po bėhen njė problem qė duhet zgjidhur.

Sipas studimeve tė fundit, tė rriturit nė Mbretėrinė e Bashkuar i kontrollojnė telefonat e tyre 33 herė nė ditė, ndėrsa pėr tinejxherėt ky numėr shkon deri nė 90.

Por shpenzimi i tepėrt i kohės nė telefon tė menēur ėshtė dėshmuar shkencėrisht se ndikon nė aftėsinė tonė pėr tė krijuar kujtime tė reja, pėr tė menduar thellė, pėr t'u pėrqendruar dhe pėr tė absorbuar informacione.

Sipas Catherine Price, autore e "How to Break Up With Your Phone: The 30-Day Plan to Take Back Your Life", ka disa "mjete" tė thjeshta tė cilat mund t'i pėrdorni pėr tė zhvilluar njė lidhje mė tė shėndetshme me celularin tuaj dhe ta shfrytėzoni mė mirė.

Njė nga gjėrat qė sugjeron Price ėshtė tė caktoni limite dhe tė bėheni tė vetėdijshėm pėr kohėn sa e shpenzoni nė celular.

Kėtu ajo sugjeron tė merrni masa duke shkarkuar aplikacione tė cilat e monitorojnė kohėn sa e shpenzoni nė telefon dhe kur e shpenzoni atė.

Duke bėrė kėshtu, ju do tė bėheni mė tė vetėdijshėm pėr gjėrat qė ju nxisin ta pėrdorni telefonin dhe, si rezultat i kėsaj, ta reduktoni kohėn qė e shpenzoni.

Njėkohėsisht ėshtė ide e mirė qė tė krijoni periudha tė caktuara tė ditės kur qėndroni pa telefon fare.

Duke filluar nga shmangia e telefonit pėr plot 30 minuta, apo ta lini krejtėsisht nė shtėpi kur dilni tė ecni, kėta hapa tė vogėl mund t'ju ndihmojnė qė me kohėn tė largoheni mė shumė nga telefoni.

Rekomandohet qė t'ia ndaloni vetes pėrdorimin e telefonit edhe nė zona tė caktuara, njė sugjerim efektiv ėshtė tė mos e pėrdorni telefonin nė dhomė tė fjetjes. Nė fakt, shkenca thotė se mos pėrdorimi i telefonit para se tė flini e pėrmirėson kualitetin e gjumit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
hW:iQ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė