Disa mėnyra efektive pėr t'u pėrgatitur pėr provime
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa mėnyra efektive pėr t'u pėrgatitur pėr provime

Shumė studentė i frikėsohen provimeve, madje edhe atyre qė janė pėrgatitur nė mėnyrė adekuate.

Disa mėnyra efektive pėr t'u pėrgatitur pėr provime
Disa mėnyra efektive pėr t'u pėrgatitur pėr provime
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/11/2017 22:51

Stresi qė u shkakton frika shpeshherė mund tė ndikojė negativisht nėperformancėn e tyre gjatė provimeve. Kėshtu ėshtė e rėndėsishme qė tė i praktikoni kėto kėshilla para se ti nėnshtroheni provimeve.

Pini shumė ujė dhe hani fruta

Ndėrsa tensionet rriten pėr shkak tė provimeve, shumė njerėz kanė tendencė tė investojnė nė pije energjie pėr t'i mbajtur ata tė aktivizuar. Ju nuk keni nevojė pėr tė shpenzuar paratė tuaja pėr tė mbajtur funksionin e lartė njohės dhe energjinė. Pirja e njė sasi tė madhe uji do t'ju mbajė tė hidruatuar dhe tė pėrqendruar.

Kurse ushqimi me fruta jo vetėm qė do tė zvogėlojė nivelin e toksinės nė qarkullimin tuaj tė gjakut, por gjithashtu do tė ndihmojė nė mbajtjen e kujtesės.

Pėrtypni ēamēakėz

Disa personave nuk u pėlqen ēamēakėzi, sidomos kur nuk planifikon tė ketė ndonjė vakt sė shpejti. Sidoqoftė, duke ngrėnė ēamēakėz kur studioni, pastaj duke pėrtypur tė njėjtėn shije nė ditėn e provimit, do tė ndihmoni tė mbani mend kujtesėn tuaj.

Duke pasur diēka pėr tė mbajtur barkun tuaj gjithashtu do tė ju mbajė tė pėrqendruar nė letėr.

Shpėrbleni veten kur studioni

Projektimi i redaktimit, ashtu siē rishikoni, mund tė jetė shumė sfidues pėr shumė njerėz. Pėr t'ju mbajtur tė motivuar pėr tė vazhduar mėsimin nė orarin e ardhshėm, mund tė provoni tė shpėrbleheni me njė trajtim. Shpėrblimi mund tė marrė njė shėtitje tė shkurtėr ose tė hahet ushqimi i juaj i preferuar.

Ēfarėdo qoftė ajo, ju do tė ndiheni mė tė motivuar pėr tė i vazhduar mėsimet.

Merr pushime gjatė leximit

Pėr mendjen qė tė mbajė sa mė shumė informacion qė ėshtė e mundur, do tė u duhet kohė qė tė i pėrpunojė tė gjitha informacionet. Mund tė duket e rrezikshme sidomos nėse leximi do tė vazhdojė pėr disa orė. Marrja e pushimeve kur vėmendja juaj ėshtė duke u ulur ėshtė thelbėsore pėr tė rritur performancėn tuaj.

Ju mund tė provoni leximin nė intervale 25 minutėshe. Nė fund tė ēdo periudhe, merrni pushime tė shkurtra prej 3 deri nė 4 minuta pėr tė bėrė atė qė dėshironi, pastaj tė ktheheni nė leximin. Ju do tė keni nevojė pėr njė kohė matės pėr kėtė. Ju mund tė merrni njė pushim mė tė zgjatur, pas katėr intervaleve prej 25 minuta lexim.

Bėni njė histori

Ne si qenie njerėzore jemi tė nxitur nga tregimet, nė atė qė sjell koncepte nė jetė dhe i bėn ato tė ndėrlidhura. Ndėrsa studioni, ju mund t'i ktheni idetė dhe konceptet nė pjesė tė vogla tė informacionit, por nė njė format tė tregimit. Kthejeni atė nė njė histori apo edhe njė kėngė.

Historia juaj duhet tė ketė njė lidhje midis pjesėve tė vogla tė informacionit qė po merrni.

Kuptoni mos mbani nė mend

Mėsimi pėrmendsh ėshtė diēka qė tė qėndron nė mėndje pėr njė kohė tė shkurtėr pastaj harrohet. Pėrqendrohuni qė tė i mėsoni pikat kryesore tė informacionit dhe tė i ndėrlidhni ato nė mėnyrė logjike sė bashku. Kėsisoj mėsimet do tė i mbani nė mend pėr njė kohė tė gjatė.

Bėni gjumė tė mjaftueshėm

Njė natė para provimit aktual nuk ėshtė koha pėr tė qėndruar gjatė tėrė natės. Ju duhet tė pushoni pėr tė shmangur stresin dhe pėr tė ruajtur gatishmėrinė mendore. Kur fle, truri i kthen faktet qė i kanė grumbulluar nga kujtesa afatshkurtra dhe afatgjata.

Me gjumė tė mjaftueshėm, do tė jeni nė gjendje tė bėni dhe tė mbani mend atė qė ėshtė nė kujtesėn tuaj, mė mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
j*2%

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė