Perspekti - Kur duhet t'i thoni JO fėmijės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kur duhet t'i thoni JO fėmijės?

Tė bėhesh prind ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe po aq sa edhe e bukur.

Kur duhet t'i thoni JO fėmijės?
Kur duhet t'i thoni JO fėmijės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/12/2017 15:36, Ndryshuar: 06/12/2017 22:37

Ēdo prind do qė fėmija e tij tė jetė i lumtur, tė ketė gjithēka qė ai dėshiron, por nė disa raste duhet t'u thoni edhe "JO". Kjo mund tė jetė njė pjesė e vėshtirė, por qė nė fakt ėshtė nė tė mirėn e shėndetit dhe formimit tė personalitetit tė fėmijės tuaj.

Por, cilat janė rastet kur duhet tė kundėrshtoni dhe tė mos pranoni kėrkesat e fėmijėve:

Duhet tė jeni ''striktė'' lidhur me orarin e gjumit dhe zgjimit tė fėmijėve.

Mund t'ju dhimbsen tė zgjohen herėt apo mund ta toleroni kur dėshiron tė flejė vonė, por kjo nuk ndihmon nė rritjen dhe shėndetin e tij. Gjumi i mirė dhe i mjaftueshėm i ndihmon fėmijėt tė rriten, tė rigjenerojnė trupin dhe forcojnė imunitetin ndaj infeksioneve.

Mėsojeni me rregullat e higjienės dhe mos pranoni asnjėherė qė fėmija t'i shmangė ato.

Mėsojeni se ai duhet tė lajė duart sa herė del nga banjo dhe sa herė ulet pėr tė ngrėnė.

Shmangni sheqerin dhe ushqimet e kėqija.

Sigurisht qė fėmija do tė dojė tė hajė njė herė nė kaq kohė kėto ushqime, por jo tė jenė baza e tij ushqimore. Mos u mėrzisni kur tė qajė, por mendoni mė mirė qė shėndeti dhe imuniteti i tij do tė jenė tė forta.

Mos i lejoni fėmijėt tė rrinė shumė gjatė pėrpara TV, kompjuterit apo telefonit.

Kjo do tė dėmtojė sytė e tij. Vendosni njė orar tė caktuar pėr to dhe mbajeni gjithmonė tė njėjtė pa e ndryshuar.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
c-f>5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė