Gabimet qė ju bėjnė tė dukeni tė pasigurt
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gabimet qė ju bėjnė tė dukeni tė pasigurt

Ti e bėre prezantimin nė mėnyrė perfekte, i suprizove tė gjithė.

Gabimet qė ju bėjnė tė dukeni tė pasigurt
Gabimet qė ju bėjnė tė dukeni tė pasigurt
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/12/2017 23:05

Ėshtė e rrėnjosur nė memorien tėnde, je i sigurt qė prezantimi dhe gjuha e trupit ishte ne mėnyrėn e duhur.

Por nuk ėshtė kjo ajo qė audienca ose bashkėbiseduesi sheh. Ata shohin dikė qė ndihet nervoz dhe vetėdijėshėm.

Kualiteti i informacionit ėshtė i mirė por ti shmang kontaktin sy mė sy dhe lėvizjet e panumėrta po tė shpėrqėndrojnė nga pėrcjellja e mesazhit kryesor.

S'ka rėndėsi sa tė sakta janė fjalėt tona, pjesa jo verbale shpesh flet mė shumė se fjalėt.

Ja gjashtė gabime nė gjuhėn e trupit qė tė ulin vetėbesimin, nė mėnyrė qė ti ndaloni ato menjėherė:

Shmangia e kontaktit sy mė sy.

Tė mos bėsh kontakt sy mė sy, me njė bashkėbisedues ose tė zgjedhėsh njė person nė njė audiencė tė madhe, ėshtė e sigurt qė shfaqesh nervoz ose pa vetėbesim.

Ėshtė mė mirė tė "ngulni sytė" te dikush kur jeni duke folur. Tė bėn tė shfaqesh me mė shumė vetėbesim dhe i bėn fjalėt e tua mė tė prekshme nga audienca.

Tė bėsh gjeste nė drejtim tė trupit tėnd.

Dihet qė tė rrish nė vend si njė "robot" s'do tė tė ndihmojė. Duke bėrė gjeste me duar ėshtė vetėm gjysma e punės, duhet tė sigurohesh qė po bėn gjestet e duhura.

Kur jemi nervoz, shumė nga ne kemi tendencėn tė bejmė gjeste tė vogla nė drejtim tė trupit tonė. Rezistoji kėsaj tendence, dhe mė mirė fokusohu nė lėvizjen nė drejtim tė personit qė jeni duke bashkėbiseduar. Do tė rrisi nivelin e vetėbesimit nė mėnyrė tė menjėherėshme.

Tė ndejturit shtrembėr

Pozicioni juaj eėshtė njė tregues i madh nė mėnyrėn se si ndiheni. Kur ne rrimė shtrembėr, kemi premisėn tė dukemi mė tė vegjėl dhe tė tėrheqim mė pak vėmendje.

Kuptohet qartė, qė ky nuk ėshtė qėllimi jonė kur jemi duke bashkėbiseduar. Kėshtu qė tėrhiq shpatullat mbrapa, ngrije mjekrėn lart dhe fliti fjalėt me njė dozė vetėbesimi dhe profesionalizmi.

Lėvizja e kėmbėve

E ngjashme me pozicionin, kėmbėt gjithashtu tregojnė shumė pėr nivelin e vetėbesimit. Nė qoftė se pėrplas takat nė mėnyrė tė vazhdueshme ose ndryshon shpesh pozicionin e qėndrimit do tė bėjė tė dukesh i shqetėsuar.

Kėshtu qė mbajini kėmbėt tė hapura sa gjerėsia e shpatullave (pėr aq kohė sa ndiheni rehat) dhe fokusuohuni tė qėndroni ashtu. Shumė folės ose prezantues bėjnė lėvizje nėpėr sallė. Por nė qoftė se ndihesh i shqetėsuar (ose nervoz se mos pengohesh), ėshtė mė mirė tė rrish nė tė njėjtin vend.

Shpėfillja e mimikave tė fytyrės.

Ka shumė gjėra pėr tė menduar kur vjen puna pėr tė paraqitur vetėbesim. Por ju s'mund tė fokusoheni aq shumė nė pjesėt e tjera tė trupit dhe tė harroni atė qė tė gjithė janė duke u parė, fytyrėn tuaj.

Tė gjithė i kemi parė ata folės qė "si lėviz qerpiku" por ti nuk do tė jesh njėri prej tyre. Praktikohu tė reflektosh mesazhin nė fytyrė, dhe kur ėshtė i sigurt, atėherė buzėqesh. Ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t'u shfaqur me vetėbesim nė mėnyrė direkte.

Shtrėngimi i dorės

Njė shtrėngim duarsh i butė ėshtė mė i keqi, e kemi dėgjuar shumė shpesh. Fatkeqėsisht, disa njerėz e marin kėtė kėshillė deri nė ekstremitet, duke bėrė qė shtrėngimi i duarve tė arrijė deri afėrsisht "thyerjen e gishtave".

Tė shtrėngosh duart butėsisht ashtu si dhe shumė fortė do tė ul direkt nivelin e vetėbesimit.

Qoftė njė prezantim i madh ose njė event i rėndėsishėm, ti do tė bėsh maksimumin pėr tė pėrcjellė vetėbesim. Por ėshtė mė lehtė t'a thuash se ta bėsh, veēanėrisht kur e bashkon dhe me nervozizmin.

Qėndro larg kėtyre gjashtė gabimeve tė gjuhės sė trupit dhe sigurohuni tė shfaqni vetėbesim dhe njė mesazh tė saktė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
<-[8Y

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.