Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn E.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn E.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 17:24

Euro

Monedhė e pėrbashkėt e 12 vendeve, pjesėmarrėse nė bashkimin ekonomik dhe monetar evropian. Njė euro ėshtė e ndarė apo pėrbėhet nga 100 Cent. Euro ėshtė hedhur nė pėrdorim nė 1 Janar 1999. Qė nga kjo datė, pėrgjegjėsia pėr politikėn monetare tė Zonės Euro, i ėshtė besuar Bankės Qendrore Evropiane. Megjithatė, prania fizike e Euros u bė mė 1 Janar 2002.

Eurosistem

Sistemi i formuar nga Banka Qendrore Europiane plus bankat qendrore kombėtare tė 12 vendeve qė pėrbėjnė Bashkimin Monetar Europian.

Efekti i Multiplikatorit

Zhvendosjet suplementare tė kėrkesės agregate qė vijnė si rezultat i politikės fiskale ekspansioniste, e cila rrit tė ardhuray dhe nė kėtė mėnyrė rrit shpenzimet e konsumatorėve.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
f"T'

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė