Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn I.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn I.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn I.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn I.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn I.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 17:43

Indeksi i Ēmimeve tė Konsumit

Indeks, qė mat ecurinė mesatare tė ēmimeve tė mallrave dhe tė shėrbimeve qė bėjnė pjesė nė shportėn shqiptare tė konsumit. Ajo vlerėsohet si pėrfaqėsuesja mė e mirė e mėnyrės sė konsumit tė mallrave mė tė pėrdorshėm nga njė familje mesatare nė Shqipėri. Pėrcaktimi i shportės kalon nėpėr njė proces tė tėrė vrojtues dhe vlerėsues, tė bazuar mbi njė metodologji statistikore tė plotė sipas standardeve ndėrkombėtare. Nė Shqipėri, indeksi i ēmimeve tė konsumit, qė shpesh quhet indeks i ēmimeve, shėrben pėr tė matur inflacionin.

Instrumenti Financiar

Instrumenti financiar ėshtė ēdo kontratė qė krijon njė aktiv financiar pėr njė njėsi ekonomike, si dhe njė pasiv financiar ose instrument kapitali pėr njė njėsi ekonomike tjetėr. Instrument kapital ėshtė ēdo kontratė qė evidenton njė interes tė mbetur nė aktivet neto tė njėsisė ekonomike (njė aksion ose opsion aksioni)

Investim

Nėnkupton pėrdorimin e parave nė njė moment tė dhėnė, me qėllim rritjen e vlerės ose pėrfitimin e tė ardhurave shtesė prej tyre nė tė ardhmen. Disa forma investimi janė depozitat bankare, bonot e thesarit, letrat me vlerė, pasuritė e paluajtshme, aksionet nė bursė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
B\E'X

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.