Perspekti - Peshku dragua - njė krijesė e thellėsisė detare
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Peshku dragua - njė krijesė e thellėsisė detare

Ekspedita me e fundit e cila ėshtė bėrė pėr tė eksploruar njė grope vullkanike 50 milione vjecare nė brigjet e Australise, dhanė fotot e habitshme tė krijesave shokuese tė thellėsisė.

Peshku dragua, njė krijesė e thellėsive detare
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 17/07/2015 17:05

Peshku Dragoi i Zi ėshtė gjetur nė humnerat mė tė thella tė oqeaneve nė tė gjithė globin. Peshku Dragoi i Zi femėr mund tė zgjatet deri nė 30 centimetra, ndėrsa meshkujt e arrijnė maksimumin e gjatėsisė sė tyre deri nė 5 centimetra - dallime tė tilla mes sekseve janė tė njohura si dytrajtesi gjinore. Fatkeqsisht, pėr shkak tė madhėsisė se tij Dragoi i Zi mashkull nuk ka dhėmbė, nuk ka mjekėr dhe nuk ka sistem tretje: roli i tyre kryesor ėshtė tė ndihmojė femrėn e tij tė gjatė pėr riprodhimin seksual. Meshkujt mund tė jenė te vegjėl, por ata e dijnė se pėr cfarė duhet tė punojnė!

Ndryshe nga peshqit e tjerė qė prodhojnė dhe transportojnė dritė duke pėrdorur lėndėt kimike qė ndodhen nė trupin e tyre, pėr tė mbijetuar nė errėsirė, Dragoi i Zi e pėrdor dritėn e tij pėr tė tėrhėqur prenė. Ky lloj peshku mund ta shohė dritėn e tij - dhe ta pėrdorė atė si njė elektrik dore, kjo pėr ta bėrė gjuetinė mė efikase. Kėto fotografi janė bėrė gjatė njė ekspedite tė menduar fillimisht, pėr tė hetuar bazat e ēerdheve tė larvave tė karavidheve. Udhėtimi mori njė kthesė suprizuese kur pajisjet e veprave tė artit nė anijen investiguese e cila po pėrdorej pėr kėrkimin qė po behėj, vėrejti katėr vullkanė tė fundosur, te zhytur gati 3 milje ose rreth 5 kilometra nėn sipėrfaqen e oqeanit.

Peshku dragua qė jeton nė thellesitė e oqeaneve

Pasi vullkani i lashtė shpėrtheu, toka perreth tij u shemb, duke formuar njė lloj karteri. Kėto lloj shpėrthimesh na tregojnė sesi Zelanda e Re dhe Australia u ndanė rreth 40-80 milionė vite mė parė, dhe kjo gjithashtu do tė ndihmojė shkencėtarėt nė tė ardhmen, pėr tė eksploruar thellėsinė e detėve, dhe pėr tė zbėrthyer sekretet e formimit dhe ndarjes sė tokės nė kontinente.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9fU3c

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė