Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 31 Gusht.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 31 Gusht.

31 Gushti ėshtė dita e 243-tė e kalendarit Gregorian (dita e 244 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 122 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 31 Gusht.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 31 Gusht.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 31/08/2017 01:04

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 31 Gusht

1056 - Pas njė sėmundje tė papritur disa ditė mė parė, Perandoresha Bizantine Theodora vdes pa fėmijė, duke i dhėnė fund dinastisė Maqedonase.

1057 - Abdicacioni i perandorit Bizantin Michael VI Bringas pas vetėm njė viti.

1218 - Al-Kamil bėhet sulltani i dinastisė Ayyubid.

1314 - Mbreti Haakon V i Norvegjisė lėviz kryeqytetin nga Bergen nė Oslo.

1422 - Mbreti Henry V i Anglisė vdes nga dizenteri, ndėrsa nė Francė, djali i tij, Henry VI, bėhet Mbret i Anglisė nė moshėn 9 muajsh.

1776 - William Livingston, guvernatori i parė i New Jersey, fillon tė shėrbejė nė mandatin e tij tė parė.

1795 - Lufta e Koalicionit tė Parė: Britania u bashkua me Sri Lanka nga Holandezėt, pėr ta mbajtur atė nga duart Franceze.

1798 - Rebelimi Irlandez i vitit 1798: Rebelėt Irlandezė, me ndihmėn Franceze, vendosin Republikėn e Konventės me jetė tė shkurtėr.

1813 - Nė fazėn pėrfundimtare tė Luftės Peninsulare, trupat Britaniko-Portugeze kapin qytetin Donostia (tani San Sebastian), duke rezultuar nė njė shkatėrrim pėrfundimtar tė qytetit. Diku tjetėr, trupat Spanjolle sprapsin njė sulm francez nė Betejėn e San Marcialit.

1864 - Gjatė Luftės Civile Amerikane, forcat e Bashkimit tė udhėhequra nga Gjenerali William T. Sherman nisėn sulmin nė Atlanta.

1876 - Sulltan Murad V Osman u rrėzua dhe u pasua nga vėllai i tij Abdul Hamid II.

1886 - Tėrmeti 7,0 Mw Charleston ndikon nė juglindjen e Karolinės sė Jugut me njė intensitet maksimal tė Mercalli tė X (Extreme); 60 njerėz tė vrarė me dėmtim tė vlerėsuar nė 5-6 milion dollarė.

1888 - Mary Ann Nichols ėshtė vrarė. Ajo ėshtė e para e viktimave tė konfirmuara tė Jack the Ripper.

1895 - Pika e Gjermanisė Ferdinand von Zeppelin patenton tullumbacet e lundrueshėm.

1897 - Thomas Edison patenton Kinetoskopin, projektorin e parė tė filmit.

1907 - Count Alexander Izvolsky dhe Sir Arthur Nicolson nėnshkruajnė Konventėn e Shėn Petersburg, e cila rezulton nė aleancėn Triple Entente.

1918 - Lufta e Parė Botėrore: Fillimi i betejės sė Mont Saint-Quentin, njė sulm i suksesshėm nga Korpusi Australian gjatė ofensivės sė qindra ditėve.

1920 - Lufta Polake-Sovjetike: Njė fitore vendimtare e Polakėve nė Betejėn e Komarovos.

1920 - Programi i parė i radios ėshtė transmetuar nga 8MK nė Detroit.

1928 - Opera Threepenny ėshtė prodhuar sė pari nė Berlin.

1935 - Nė njė pėrpjekje pėr tė qėndruar jashtė trazirave nė rritje nė Evropė, Shtetet e Bashkuara kalojnė tė parėn nga Veprat e saj tė Neutralitetit.

1936 - Radio Prague, tani stacioni zyrtar i transmetimit ndėrkombėtar tė Republikės Ēeke, vazhdon nė ajėr.

1939 - Gjermania naziste ngre njė sulm tė flamurit tė rremė nė stacionin e radios Gleiwitz, duke krijuar njė justifikim pėr tė sulmuar Poloninė tė nesėrmen, duke filluar kėshtu Luftėn e Dytė Botėrore nė Evropė.

1940 - Pensilvania Central Airlines Trip 19 rrėzon pranė Lovettsville, Virxhinia. Hetimi i AAB-sė pėr aksidentin ėshtė hetimi i parė qė kryhet nėn aktin e Byrosė sė Tregtisė Ajrore tė vitit 1938.

1941 - Lufta e Dytė Botėrore: Forcat paraushtarake serbe mundėn gjermanėt nė betejėn e Loznicės.

1943 - USS Harmon, anija e parė amerikane e marinės qė do tė emėrohet pas njė personi tė zi, ėshtė porositur.

1949 - Tėrheqja e Ushtrisė Demokratike tė Greqisė nė Shqipėri pas disfatės sė saj nė malin Gramos shėnon fundin e Luftės Civile Greke.

1957 - Federata e Malaya (tani Malajzia) fiton pavarėsinė e saj nga Mbretėria e Bashkuar.

1958 - Njė bombė parcele dėrguar nga Ngō ģnh Nhu, vėllai mė i vogėl dhe kėshilltari kryesor i Presidentit tė Vietnamit tė Jugut Ngō ģnh DiĒm, nuk arrin tė vrasė mbretin Norodom Sihanouk tė Kamboxhia.

1962 - Trinidad dhe Tobago bėhen tė pavarura.

1963 - Koloni Crown i Borneos Veriore (tani Sabah) arrin vetėqeverisje.

1986 - Aeroméxico Fluturimi 498 bashkohet me njė Piper PA-28 Cherokee mbi Cerritos, Kaliforni, duke vrarė 67 nė ajėr dhe 15 nė tokė.

1986 - Mbikqyrėsi i pasagjerėve sovjetik Admiral Nakhimov zhytet nė Detin e Zi pasi u pėrplas me transportuesin kryesor Pyotr Vasev, duke vrarė 423 persona.

- Thai Airways Flight 365 rrėzon nė oqean pranė Ko Phuket, Tajlandė, duke vrarė tė gjithė 83 nė bord.

1991 - Kirgistani shpall pavarėsinė e saj nga Bashkimi Sovjetik.

1992 - Paskal Lissouba u pėrurua si President i Republikės sė Kongos.

1993 - Rusia pėrfundon heqjen e trupave tė saj nga Lituania.

1996 - Trupat e Saddam Hussein e kapėn Irbilin pasi kurudi Masoud Barzani apeloi pėr ndihmė pėr tė mposhtur rivali i tij kurd PUK.

1997 - Diana, Princesha e Uellsit, shoqja e saj Dodi Fayed dhe shoferi Henri Paul vdesin nė njė aksident makine nė Paris.

1999 - E para nga njė seri shpėrthimesh nė Moskė vret njė person dhe plagėn 40 tė tjerė.

1999 - Njė LAPA Boeing 737-200 rrėzon gjatė fluturimit nga aeroporti Jorge Newbury nė Buenos Aires, duke vrarė 65, duke pėrfshirė dy nė terren.

2005 - Sulmi i urės nga Al-Aaimmah i vitit 2005 nė Bagdad vret 1.199 njerėz.

2006 - Piktura e famshme e Edvard Munch The Scream, e vjedhur mė 22 Gusht 2004, ėshtė gjetur nė njė bastisje nga policia Norvegjeze.

2016 - Presidenti i Brazilit Dilma Rousseff ėshtė pezulluar dhe larguar nga detyra.

Lindjet e ndodhura nė datėn 31 Gusht.

12 Para Krishtit - Caligula, perandor Romak (vd. 41)

161 - Commodus, perandor Romak (vd. 192)

1018 - Jeongjong II i Goryeo, sundimtar Korean (vd. 1046)

1168 - Perandori Zhangzong i Jin, (vd. 1208)

1542 - Isabella de 'Medici, princeshė Italiane (vd. 1576)

1569 - Jahangir, perandori Mughal i Indisė (vd. 1627)

1652 - Ferdinando Carlo Gonzaga, Dukė e Mantovės dhe Montferrat (vd.1708)

1663 - Guillaume Amontons, fizikan Francez dhe krijues i instrumenteve (vd. 1705)

1721 - Xhorxh Hervey, i dyti nga Bristol, ushtar dhe politikan Anglez, Lord Toger i Irlandės (vd. 1775)

1741 - Jean-Paul-Égide Martini, kompozitor dhe edukator Francez (vd 1816)

1748 - Jean-Étienne Despréaux, balerin Francez, koreograf, kompozitor dhe dramaturg (vd.1820)

1767 - Henry Joy McCracken, biznesmen dhe aktivist Irlandez, themeloi Shoqatėn e Irlandezėve tė Bashkuar (vd. 1798)

1775 - Agnes Bulmer, poet dhe autor Anglez (vd. 1836)

1802 - Husein Gradaa evi, gjeneral Osman (vd. 1834)

1821 - Hermann von Helmholtz, mjek dhe fizikan Gjerman (vd. 1894)

1822 - Galusha A. Grow, avokat dhe politikan Amerikan, 28-vjeēari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Shteteve tė Bashkuara (vd. 1907)

1834 - Amilcare Ponchielli, kompozitor dhe edukator Italian (vd. 1886)

1842 - Josephine St. Pierre Ruffin, gazetare Amerikane, botuese dhe aktiviste (vd. 1924)

1843 - Georg von Hertling, akademik dhe politikan Gjerman, Kancelari i 7-tė i Perandorisė Gjermane (vd. 1919)

1870 - Maria Montessori, mjek dhe edukator Italian (vd. 1952)

1871 - James E. Ferguson, bankier dhe politikan Amerikan, guvernatori i 26-tė i Teksasit (vd. 1944)

1878 - Frank Jarvis, sprinter Amerikan dhe avokat (vd. 1933)

1879 - Alma Mahler, kompozitor dhe autor Austro-Amerikan (vd. 1964)

1879 - Perandori TaishM i Japonisė (vd. 1926)

1880 - Wilhelmina e Holandės (vd. 1962)

1885 - DuBose Heyward, autor dhe dramaturg Amerikan (vd. 1940)

1890 - August Alle, poet dhe autor Estonez (vd. 1952)

1894 - Albert Facey, ushtar Australian (vd. 1982)

1896 - Félix-Antoine Savard, prift dhe autor Kanadez (vd. 1982)

1897 - Fredric March, lieutenant Amerikan, aktor dhe kėngėtar (vd. 1975)

1900 - Gino Lucetti, anarkist Italian, vrasės nė tentativė i Benito Musolinit (vd. 1943)

1902 - Géza Révész, gjeneral dhe politikan Hungarez, ministri Hungarez i Mbrojtjes (vd. 1977)

1903 - Vladimir Jankélévitch, muzikolog dhe filozof Hebre-Francez (vd. 1985)

1905 - Robert Bacher, fizikan Amerikan dhe akademik (vd. 2004)

1905 - Sanford Meisner, aktor dhe edukator Amerikan (vd. 1997)

1907 - Valter Biiber, futbollist Estonez (vd. 1977)

1907 - Augustus F. Hawkins, avokat dhe politikan Amerikan (vd. 2007)

1907 - Ramon Magsaysay, kapiten Filipinas, inxhinier dhe politikan, Presidenti i 7-tė i Filipineve (vd. 1957)

1907 - William Shawn, gazetar Amerikan (vd. 1992)

1907 - Altiero Spinelli, teoricien dhe politikan Italian (vd. 1986)

1908 - William Saroyan, novelist Amerikan, dramaturg dhe shkrimtar (vd. 1981)

1909 - Ferenc FejtQ, gazetar Hungarezo-Francez dhe shkencėtar politik (vd. 2008)

1911 - Edward Brongersma, gazetar dhe politikan Holandez (vd. 1998)

1911 - Arsenio Rodrķguez, lojtar Kubano-Amerikan, kompozitor dhe bandleader (vd. 1970)

1913 - Helen Levitt, fotograf dhe kinematograf Amerikan (vd. 2009)

1913 - Bernard Lovell, fizikan dhe astronom Anglez (vd. 2012)

1914 - Richard Basehart, aktor Amerikan (vd. 1984)

1915 - Pete Newell, lojtar basketbolli Amerikan dhe trajner (vd. 2008)

1916 - Danny Litwhiler, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner (vd. 2011)

1916 - Daniel Schorr, gazetar Amerikan dhe autor (vd. 2010)

1916 - John S. Wold, gjeolog dhe politikan Amerikan (vd. 2017)

1918 - Alan Jay Lerner, kompozitor Amerikan (vd. 1986)

1919 - Amrita Preetam, poete dhe autore Indiane (vd. 2005)

1921 - Otis G. Pike, gjyqtar dhe politikan Amerikan (vd. 2014)

1921 - Raymond Williams, autore dhe akademike nė Uells (vd. 1988)

1924 - John Davidson, mjek dhe politikan Amerikan (vd. 2012)

1924 - Buddy Hackett, aktor dhe kėngėtar Amerikan (vd. 2003)

1924 - Herbert Wise, drejtor dhe producent Austriako-Anglez (vd. 2015)

1925 - Moran Campbell, mjeku Anglezo-Kanadez dhe akademik, shpiku maskėn venturi (vd. 2004)

1925 - Maurice Pialat, aktore dhe drejtore Franceze (vd. 2003)

1928 - James Coburn, aktor Amerikan (vd. 2002)

1928 - Jaime Sin, kardinal Filipinas (vd. 2005)

1930 - Big Tiny Little, pianist Amerikan (vd. 2010)

1931 - Jean Béliveau, lojtar i hokejit tė akullit Kanadez (vd. 2014)

1931 - Noble Willingham, aktore Amerikane (vd. 2004)

1932 - Allan Fotheringham, gazetar Kanadez

1932 - Roy Castle, balerin Anglez, kėngėtar, komedian, aktor, prezantues televiziv dhe muzikant (vd. 1994)

1935 - Eldridge Cleaver, aktiviste dhe autore Amerikane (vd. 1998)

1935 - Bryan Organ, piktor Anglez

1935 - Frank Robinson, lojtar dhe menaxher i baseball Amerikan

1936 - Vladimir Orlov, gazetar Rus dhe autor (vd. 2014)

1937 - Warren Berlinger, aktor Amerikan

1937 - Bobby Parker, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 2013)

1938 - Martin Bell, gazetar dhe politikan Anglez

1939 - Jerry Allison, baterist dhe kompozitor Amerikan

1940 - Robbie Basho, kitarist, pianist dhe kompozitor Amerikan (vd. 1986)

1940 - Wilton Felder, saksofonist dhe basist Amerikan (vd. 2015)

1940 - Larry Hankin, aktor Amerikan, regjisor dhe producent

1940 - Roger Newman, aktor dhe skenarist Anglezo-Amerikan (vd. 2010)

1940 - Jack Thompson, aktor Australian

1941 - William DeWitt, Jr, biznesmen Amerikan

1941 - Emmanuel Nunes, kompozitor Portugezo-Francez dhe edukator (vd. 2012)

1942 - Isao Aoki, lojtar golfi Japonez

1943 - Leonid Ivashov, gjeneral Rus

1944 - Roger Dean, ilustrues dhe botues Anglez

1944 - Liz Forgan, gazetare Angleze

1944 - Christine King, historian Anglez dhe akademik

1944 - Clive Lloyd, cricketer Guyaneze

1945 - Van Morrison, kėngėtari dhe kompozitori i Irlandės sė Veriut

1945 - Itzhak Perlman, violinist dhe dirigjent Izraelito-Amerikan

1945 - Bob Welch, kėngėtar dhe kitarist Amerikan (vd. 2012)

1946 - Ann Coffey, punonjės social Skocez dhe politikan

1946 - Jerome Corsi, teoricien dhe autor Amerikan

1946 - Tom Coughlin, futbollist Amerikan dhe trajner

1947 - Luca Cordero di Montezemolo, biznesmen Italian

1947 - Yumiko Lshima, autor dhe illustrator Japonez

1947 - Somchai Wongsawat, avokat dhe politikan Tajlandez, Kryeministri i 26-tė i Tajlandės

1948 - Harald Ertl, shofer Austriak dhe gazetar (vd. 1982)

1948 - Lowell Ganz, skenariste dhe producente Amerikane

1948 - Ken McMullen, regjisor, prodhues dhe skenarist Anglez

1948 - Holger Osieck, futbollist dhe menaxher Gjerman

1948 - Rudolf Schenker, kitarist dhe kompozitor Gjerman

1949 - Richard Gere, aktor dhe producent Amerikan

1949 - Hugh David Politzer, fizikan Amerikan dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel

1949 - Rick Roberts, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1951 - Grant Batty, lojtar i rugby nė Zelandėn e Re

1951 - Sirje Tamul, historian, autor Estonez, dhe akademik

1952 - Kim Kashkashian, lojtar Amerikan i violetit dhe edukator

1952 - Herbert Reul, politikan Gjerman

1953 - Miguel Įngel Guerra, shofer i makinave Argjentinase

1953 - Gyorgy Kįroly, poet dhe autor Hungarez

1953 - Pavel Vinogradov, astronaut Rus dhe inxhinier

1955 - Aleksander Krupa, aktor Polako-Amerikan

1955 - Julie Maxton, juriste Skoceze dhe akademike

1955 - Edwin Moses, hurdler Amerikan

1955 - Anthony Thistlethwaite, saksofonist dhe basist Anglez

1955 - Gary Webb, gazetar Amerikan dhe autor (vd. 2004)

1956 - Mįria Balį~ovį, piktore dhe illustratore Sllovake

1956 - Masashi Tashiro, kėngėtar, aktor dhe regjisor Japonez

1957 - Colm O'Rourke, futbollist Irlandez

1957 - Gina Schock, baterist Amerikan roku (The Go-Go's)

1957 - Glenn Tilbrook, kėngėtar dhe kompozitor Anglez

1958 - Serge Blanco, lojtar i rugby dhe biznesmen Venezueliano-Francez

1958 - Stephen Cottrell, peshkop Anglez

1958 - Julie Brown, aktore Amerikane dhe skenariste

1959 - Ralph Krueger, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1959 - Jessica Upshaw, avokate dhe politikane Amerikane (vd. 2013)

1960 - Chris Whitley, kėngėtar-kompozitor Amerikan (vd. 2005)

1960 - Hassan Nasrallah, politikan Libanez, Sekretari i Pėrgjithshėm i 3-tė i Hezbollahut

1961 - Kieran Crowley, lojtar i rugby nė Zelandėn e Re

1961 - Magnus Ilmjärv, historian dhe autor Estonez

1962 - Dee Bradley Baker, aktore e zėrit Amerikan

1963 - Reb Beach, kitarist Amerikan

1963 - Rituparno Ghosh, aktor, regjisor dhe skenarist Indian (vd. 2013)

1963 - Naomi Robson, gazetar Amerikano-Australian

1963 - Sonny Silooy, futbollist dhe trajner Holandez

1964 - Raymond P. Hammond, poet dhe kritik Amerikan

1965 - Zsolt Borkai, gjimnast Hungarez dhe politikan

1965 - Susan Gritton, soprano dhe aktore Angleze

1967 - Gene Hoglan, bateriste Amerikane

1967 - Anita Moen, skiator Norvegjez

1968 - Valdon Dowiyogo, politikan Nauran

1968 - Hideo Nomo, lojtar bejsbolli Japonezo-Amerikan

1968 - Jolene Watanabe, lojtare Amerikane e tenisit

1969 - Nathalie Bouvier, skiatore Franceze

1969 - Jonathan LaPaglia, aktor dhe mjek Australian

1969 - Javagal Srinath, cricketer Indian dhe gjyqtar

1970 - Debbie Gibson, kėngėtare, kompozitore, prodhuese dhe aktore Amerikane

1970 - Nikola Gruevski, ekonomist dhe politikan i Maqedonisė, Kryeministri i gjashtė i Republikės sė Maqedonisė

1970 - Greg Mulholland, politikan Anglez

1970 - Mbretėresha Rania e Jordanisė

1970 - Arie van Lent, futbollist dhe menaxher Holandezo-Gjerman

1970 - Zack Ward, aktor Kanadez dhe producent

1971 - Pįdraig Harrington, lojtar golfi Irlandez

1971 - Vadim Repin, violinist Belg-Rus

1971 - Chris Tucker, komedian Amerikan dhe aktor

1973 - Scott Niedermayer, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1974 - Andriy Medvedev, lojtar Ukrainas-Monacan i tenisit

1975 - Craig Cumming, krikettari i Zelandės sė Re dhe sportist

1975 - John Grahame, lojtar Amerikan i hokejve tė akullit dhe trajner

1976 - Vincent Delerm, kėngėtar dhe kompozitor Francez

1976 - Roque Jśnior, futbollist Brazilian dhe menaxher

1976 - Radek Martķnek, lojtar i hokejve tė akullt nė Ēeki

1977 - Jeff Hardy, mundės Amerikan dhe kėngėtar

1977 - Ian Harte, futbollist Irlandez

1977 - Craig Nicholls, kėngėtar dhe kompozitor Australian dhe kitarist

1978 - Philippe Christanval, futbollist Francez

1978 - Ido Pariente, artist i pėrzier ushtarak Izraelit dhe trajner

1978 - Sandis Valters, lojtar basketbolli Letonez

1978 - Morten Qvenild, pianist dhe kompozitor Norvegjez

1979 - Clay Hensley, lojtar Amerikan i bejsbollit

1979 - Mark Johnston, notues Kanadez

1979 - Simon Neil, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe producent Skocez

1979 - Yuvan Shankar Raja, kėngėtar dhe kompozitor Indian

1979 - Ramon Santiago, lojtar i baseballit Dominikan

1980 - Joe Budden, rapper Amerikan

1981 - Ahmad Al Harthy, shofer i makinave tė Omanit

1981 - Dwayne Peel, futbollist i Uellsit

1981 - Steve Saviano, lojtar Amerikan i hokejve tė akullit

1982 - Ian Crocker, notar Amerikan

1982 - Chris Duhon, lojtar i basketbollit Amerikan

1982 - Lien Huyghebaert, sprinter Belg

1982 - Christopher Katongo, futbollist Zambian

1982 - Josh Kroeger, lojtar i bejsbollit Amerikan

1982 - Alexei Mikhnov, lojtar hokej Ukrainas-Rus

1982 - Pepe Reina, futbollist Spanjoll

1982 - Michele Rugolo, shofer i makinave Italiane

1982 - G. Willow Wilson, gazetar Amerikan dhe autor

1983 - Deniz Aydodu, futbollist Gjermano-Turk

1983 - Milan Biaevac, futbollist Serb

1983 - Larry Fitzgerald, futbollist Amerikan

1984 - Matti Breschel, ēiklist Danez

1984 - Ted Ligety, skiator Amerikan

1984 - Charl Schwartzel, lojtar golfi nga Afrika e Jugut

1985 - Rolando, futbollist Portugez

1985 - Andrew Foster, futbollist Australian

1987 - Xavi Annunziata, futbollist Spanjoll

1987 - Petros Kravaritis, futbollist Grek

1987 - OndYej Pavelec, lojtar i hokejve tė akullt nė Ēeki

1988 - Trent Hodkinson, lojtari Australian i ligės sė rugby

1988 - David Ospina, futbollist Kolumbian

1989 - Dezmon Briscoe, futbollist Amerikan

1990 - Tadeja Majeri , lojtare tenisi Sllovene

1991 - António Félix da Costa, shofer i makinave tė garės nga Portugalia

1991 - Cédric Soares, futbollist Portugez

1992 - Tyler Randell, lojtar Australian i ligės sė rugby

1993 - Pablo Marķ, futbollist Spanjoll

1993 - Ilnur Alshin, futbollist Rus

1993 - Anna Karnaukh, lojtare Ruse e poloposit

1994 - Alex Harris, futbollist Skocez

Vdekje tė ndodhura nė datėn 31 Gusht

318 - Liu Cong, perandor i shtetit Xiongnu

577 - John Scholasticus, patriark dhe shenjtor Bizantin

651 - Aidan i Lindisfarne, peshkop dhe shenjtor Irlandez

731 - Ltomo no Tabito, poet Japonez (lind. 665)

894 - Ahmed ibn Muhammed el-Ta'i, guvernator musliman

1054 - Kunigunde e Altdorf, fisnike Franke (lind.1020)

1056 - Theodora, Perandoresha e Perandorisė Romake Lindore (lind. 981)

1158 - Sancho III i Kastiljes (lind. 1134)

1234 - Perandori Go-Horikawa i Japonisė (lind.1212)

1287 - Konrad von Würzburg, poet Gjerman

1324 - Henri II i Jerusalemit (lind. 1271)

1372 - Ralph de Stafford, i pari i Stafford, ushtar Anglez (lind. 1301)

1422 - Henri V i Anglisė (lind. 1386)

1450 - Isabella e Navarre, Konteshė e Armagnac (lind. 1395)

1502 - Thomas Wode, Zoti i Drejtėsisė sė Pleqve tė Pėrbashkėt

1528 - Matthias Grünewald, artist Gjerman (lind. 1470)

1645 - Francesco Bracciolini, poet Italian (lind. 1566)

1654 - Ole Worm, mjek dhe historian Danez (lind. 1588)

1688 - John Bunyan, predikues, teolog dhe autor Anglez (lind. 1628)

1730 - Gottfried Finger, lojtar i kompozitorit tė violisė Ēeke dhe Gjermane (lind. 1660)

1741 - Johann Gottlieb Heineccius, akademik dhe jurist Gjerman (lind. 1681)

1772 - William Borlase, gjeolog dhe historian Anglez (lind. 1695)

1795 - Franēois-André Daniken Filidor, lojtar shahist Francezo-Anglez dhe kompozitor (lind. 1726)

1799 - Nicolas-Henri Jardin, arkitekt dhe akademik Francez, krijoi Pallatin Bernstorff dhe Kėshtjellėn Marienlyst (lind. 1720)

1811 - Louis Antoine de Bougainville, admiral dhe eksplorues Francez (lind. 1729)

1814 - Arthur Phillip, admiral dhe politikan Anglez, Guvernatori i Parė i Uellsit tė Ri Jugor (lind. 1738)

1817 - Sir John Duckworth, baroneti i parė, admiral dhe politikan Anglez, Guvernatori i 39-tė Komodor i Tokės sė Re (lind. 1747)

1867 - Charles Baudelaire, poet dhe kritik Francez (lind. 1821)

1869 - Mary Ward, astronom Irlandez dhe entomolog (lind. 1827)

1884 - Robert Torrens, politikan Irlandezo-Australian, Kryeministri i tretė i Australisė sė Jugut (lind.1814)

1908 - Leslie Green, arkitekt Anglez (lind. 1875)

1910 - Em+ls DrziFa, kompozitor, dirigjent dhe kritik muzikor (lind. 1875)

1912 - Jean, marinar Drancez (lind. 1864)

1920 - Wilhelm Wundt, mjek Gjerman, psikolog dhe filozof (lind. 1832)

1924 - Todor Aleksandrov, ushtar Bullgar (lind. 1881)

1927 - Andranik, gjeneral Armen (lind. 1865)

1940 - Georges Gauthier, kryepeshkop Kanadez (lind. 1871)

1941 - Thomas Bavin, politikan i Zelandės sė Re dhe Australian, Kryeministri i 24-tė i Uellsit tė Ri Jugor (lind. 1874)

1941 - Marina Tsvetaeva, poete dhe autore Ruse (b. 1892)

1948 - Andrei Zhdanov, nėpunės civil dhe politikan Rus (b. 1896)

1951 - Paul Demel, aktor Ēek (lind. 1903)

1952 - Henri Bourassa, botues dhe politikan Kanadez (lind. 1868)

1954 - Elsa Barker, autor Amerikan dhe poet (lind. 1869)

1963 - Georges Braque, piktor dhe skulptor Francez (lind. 1882)

1965 - E. E. Smith, inxhinier dhe autor Amerikan (lind. 1890)

1967 - Ilya Ehrenburg, gazetare dhe autore Ruse (lind. 1891)

1969 - Rocky Marciano, boksier Amerikan (lind. 1923)

1973 - John Ford, aktor Amerikan, regjisor, producent dhe skenarist (lind. 1894)

1974 - William Pershing Benedikt, ushtar Amerikan dhe pilot (lind. 1928)

1974 - Norman Kirk, inxhinier dhe politikan nė Zelandėn e Re, Kryeministri i 29-tė i Zelandės sė Re (lind. 1923)

1978 - John Wrathall, kontabilist dhe politikan i Rodosit, Presidenti i 2-tė i Rodezisė (lind.1913)

1979 - Sally Rand, aktore Amerikane dhe balerinė (lind. 1904)

1979 - Tiger Smith, cricketer Anglez dhe trajner (lind. 1886)

1984 - Audrey Wagner, lojtar i baseball Amerikan, obstetėr dhe gjinekolog (lind. 1927)

1985 - Frank Macfarlane Burnet, virolog i Australisė dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel (lind. 1899)

1986 - Elizabeth Coatsworth, autore Amerikane dhe poete (lind. 1893)

1986 - Urho Kekkonen, gazetar, avokat dhe politikan Finlandez, Presidenti i 8-tė i Finlandės (lind. 1900)

1986 - Henry Moore, skulptor dhe illustrator anglez (lind. 1898)

1990 - Nathaniel Clifton, basketbollist Amerikan (lind. 1922)

1991 - Cliff Lumsdon, notar dhe trajner Kanadez (lind. 1931)

1997 - Dodi Fayed, producent filmi Egjiptian (lind. 1955)

1997 - Diana, Princesha e Uellsit (lind. 1961)

2000 - Lucille Fletcher, skenariste Amerikane (lind. 1912)

2000 - Dolores Moore, lojtar i bejsbollit Amerikan (lind. 1932)

2002 - Lionel Hampton, pianist Amerikan, kompozitor dhe bandleader (lind. 1908)

2002 - Farhad Mehrad, kėngėtar-kompozitor Persian, kitarist dhe pianist (lind. 1944)

2002 - George Porter, kimist dhe akademik Anglez, fitues i ēmimit Nobel (lind. 1920)

2005 - Jozef Rotblat, fizikan Polako-Anglez dhe akademik, laureat i ēmimit Nobel (lind. 1908)

2006 - Mohamed Abdelwahab, futbollist Egjiptian (lind. 1983)

2006 - Tom Delaney, shofer i makinave Angleze dhe biznesmen (lind. 1911)

2007 - Gay Brewer, lojtar golfi Amerikan (lind. 1932)

2007 - Jean Jacques Paradis Gjeneral Kanadez (lind. 1928)

2007 - Sulev Vahtre, historian dhe akademik nga Estonia (lind. 1926)

2008 - Ken Campbell, aktor dhe skenarist Anglez (lind. 1941)

2008 - Ike Pappas, gazetar Amerikan (lind. 1933)

2008 - Victor Yates, lojtar i regbi i Zelandės sė Re (lind. 1939)

2010 - Laurent Fignon, ēiklist Francez (lind. 1960)

2011 - Wade Belak, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez (lind. 1976)

2012 - Max Bygraves, aktor Anglez (lind. 1922)

2012 - Joe Lewis, artist ushtarak Amerikan dhe aktor (lind. 1944)

2012 - Carlo Maria Martini, kardinal Italian (lind. 1927)

2012 - Kashiram Rana, jurist dhe politikan Indian (lind. 1938)

2012 - John C. Shabaz, gjyqtar dhe politikan Amerikan (lind. 1931)

2012 - Sergej Sokolov, komandant dhe politikan Rus, Ministri i gjashtė i Mbrojtjes pėr Bashkimin Sovjetik (lind.1911)

2013 - Alan Carrington, kimist dhe akademik Anglez (lind. 1934)

2013 - David Frost, gazetar Anglez dhe prezantues shfaqjesh (lind. 1939)

2013 - Jimmy Greenhalgh, futbollist dhe menaxher Anglez (lind. 1923)

2013 - Jan Camiel Willems, matematikan dhe teorik Belg (lind. 1939)

2014 - Bapu, regjisor dhe skenarist Indian (lind. 1933)

2014 - Stefan Andrei, politikan Rumun, Ministri i Jashtėm Rumun i Punėve tė Jashtme (lind. 1931)

2014 - Stan Goldberg, ilustrator Amerikan (lind. 1932)

2014 - Carol Vadnais, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe trajner (lind. 1945)

2015 - Edward Douglas-Scott-Montagu, Koloneli i 3-tė Baron Montagu i Beaulieut, politikan Anglez, themeloi Muzeun Kombėtar tė Makinave (lind. 1926)

2015 - Tom Skot, futbollist Amerikan (lind. 1930)

Festa tė datės 31 Gusht

Baloch-Pakhtun Dita e Unitetit (Balochs dhe Pashtuns, respektimi ndėrkombėtar)

Dita e festės sė krishterė:

31 Gusht (Liturgjia Ortodokse Lindore)

Dita e Solidaritetit dhe Lirisė (Poloni)

Dita e Pavarėsisė, feston pavarėsinė e Kirgistanit nga Bashkimi Sovjetik mė 1991.

Dita e Pavarėsisė, feston pavarėsinė e Malajės nga Mbretėria e Bashkuar mė 1957.

Dita e Pavarėsisė, feston pavarėsinė e Trinidad dhe Tobago nga Mbretėria e Bashkuar mė 1962.

Dita Kombėtare e Gjuhės (Moldavi)

National Trail Mix Day (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės)

Dita e Vetėqeverisjes sė Borneos Veriore (Sabah, Borneo)


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*a6*+

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė