Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 7 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 7 Shtator.

7 Shtatori ėshtė dita e 250 e kalendarit Gregorian (dita e 251 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 115 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 7 Shtator
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 7 Shtator
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/10/2017 18:06

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 7 Shtator

AD 70 - Njė ushtri Romake nėn sundimin e Titus zė dhe plaēkit Jeruzalemin.

878 - Louis the Stammerer ėshtė kurorėzuar si mbret i Perėndimit Francez nga Papa Gjon VIII.

1159 - Papa Aleksandri III ėshtė zgjedhur.

1191 - Kryqėzata e tretė: Beteja e Arsufit: Richard I i Anglisė mundi Saladin nė Arsuf.

1228 - Perandori i Shenjtė Romak Frederik II ėshtė nė Acre, Izrael, dhe fillon Kryqėzatėn e Gjashtė, qė rezulton nė njė rivendosje paqėsore tė Mbretėrisė sė Jeruzalemit.

1303 - Guillaume de Nogaret merr Papa Bonifacio VIII tė burgosur nė emėr tė Filipit IV tė Francės.

1571 - Thomas Howard, Duka i Katėrt i Norfolk, ėshtė arrestuar pėr rolin e tij nė komplotin Ridolfi pėr tė vrarė Mbretėreshėn Elizabeta I tė Anglisė dhe ta zėvendėsojė atė me Marinė, Mbretėresha e Skocezėve.

1652 - Rreth 15 000 fermerė dhe militantė Han luftojnė kundėr sundimit Holandez nė Tajvan.

1695 - Henry Every kryen njė nga bastisjet mė fitimprurėse tė piraterisė nė histori me kapjen e anijes Grand Mughal Ganj-i-Sawai. Nė pėrgjigje, perandori Aurangzeb kėrcėnon t'i japė fund gjithė tregtisė Angleze nė Indi.

1706 - Lufta e trashėgimit Spanjoll: Mbaron rrethimi i Torinos, duke ēuar nė tėrheqjen e forcave Franceze nga Italia e Veriut.

1764 - Zgjedhja e StanisBaw August Poniatowski si sundimtari i fundit i Komonuelthit Polako-Lituanez.

1776 - Sipas raporteve koloniale Amerikane, Ezra Lee bėn sulmin e parė nėndetėsor nė botė nė Turtle, duke u pėrpjekur tė bashkėngjitė njė bombė me sahat deri nė anėn e HMS Eagle nė portin e Nju Jorkut (nuk ka tė dhėna Britanike tė kėtij sulmi).

1778 - Lufta Revolucionare Amerikane: Franca pushton Dominikėn nė Inditė Perėndimore Britanike, pėrpara se Britania tė jetė e vetėdijshme pėr pėrfshirjen e Francės nė luftė.

1812 - Pushtimi Francez i Rusisė: Beteja e Borodinos, beteja mė e pėrgjakshme e Luftėrave Napoleonike, u zhvillua pranė Moskės dhe rezultoi nė njė fitore Franceze.

1818 - Karl III i Suedisė-Norvegjia ėshtė kurorėzuar mbret i Norvegjisė, nė Trondheim.

1822 - Dom Pedro I deklaron Brazilin e pavarur nga Portugalia nė brigjet e Brook Ipiranga nė Sćo Paulo.

1857 - Masakra nė malet e livadheve: Vendbanuesit Mormonė theren shumicėn e pjesėtarėve tė trenave paqėsorė tė emigrantėve.

1860 - Bashkimi Italian: Giuseppe Garibaldi hyn nė Napoli.

1863 - Lufta Civile Amerikane: Trupat e Bashkimit nėn Quincy A. Gillmore kap Fort Wagner nė Morris Island pas njė rrethimi 7-javor.

1864 - Lufta Civile Amerikane: Atlanta ėshtė evakuuar me urdhėr tė Bashkimit tė Pėrgjithshėm William Tecumseh Sherman.

1876 - Nė Northfield, Minnesota, Jesse James dhe James-Younger Gang pėrpjekje pėr tė vjedhur bankėn e qytetit, por janė tė shtyrė nga qytetarėt e armatosur.

1901 - Rebelimi i Boxerit nė dinastinė Qing Kina pėrfundon zyrtarisht me nėnshkrimin e Protokollit tė Boxerit.

1906 - Alberto Santos-Dumont fluturon aeroplanin e tij 14-bis nė Bagatelle, Francė pėr herė tė parė me sukses.

1907 - RMS Lusitania e Cunard Line lundron nė udhėtimin e saj tė parė nga Liverpool, Angli, nė New York City.

1909 - Eugene Lefebvre pėrplaset me njė biplan tė ri tė ndėrtuar nė Francė gjatė njė fluturimi testimi nė Juvisy, nė jug tė Parisit, duke u bėrė aviatori i parė nė botė qė tė humbasė jetėn e tij nė njė armė mė tė rėndė se ajri.

1911 - Poeti francez Guillaume Apollinaire arrestohet dhe lihet nė burg me dyshimin pėr vjedhjen e Mona Lisa nga muzeu i Luvrit.

1916 - Punonjėsit federalė tė SHBA fitojnė tė drejtėn pėr kompensimin e Punėtorėve nga Akti Federal i Pėrgjegjėsisė sė Punėdhėnėsve (39 Stat. 742; 5 U.S.C. 751)

1920 - Dy anije fluturuese tė sapo blerė Savoia u rrėzuan nė Alpet Zvicerane gjatė rrugės pėr nė Finlandė, ku ata do tė shėrbenin me Forcėn Ajrore Finlandeze, duke vrarė tė dy ekuipazhet.

1921 - Nė Atlantic City, New Jersy, ėshtė mbajtur i pari Miss America Pageant, njė ngjarje dy-ditore.

1921 - Legjioni i Marisė, organizata mė e madhe apostolike e laikėve nė Kishėn Katolike, ėshtė themeluar nė Dublin, Irlandė.

1923 - Organizohet Organizata Ndėrkombėtare e Policisė Kriminale (INTERPOL).

1927 - Sistemi i parė televiziv plotėsisht elektronik arrihet nga Philo Farnsworth.

1929 - Steamer Kuru kapsizes dhe zhytet nė liqenin Näsijärvi pranė Tampere nė Finlandė. 136 jetime janė tė humbura.

1932 - Beteja e Boqueron, fillon beteja e parė e madhe e Luftės Chaco.

1936 - Thylacine e fundit, njė marsupial mishngrėnės i quajtur Benjamin, vdes vetėm nė kafazin e tij nė kopshtin zoologjik tė Hobart nė Tasmania.

1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Luftwaffe Gjermane fillon Blitz, bombardimin Londėr dhe qytete tė tjera Britanike pėr mė shumė se 50 netė rresht.

1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Forcat Australiane dhe Amerikane shkaktojnė njė humbje tė konsiderueshme mbi Japonezėt nė Betejėn e Milne Bay.

1943 - Njė zjarr nė Hotelin e Gjirit nė Houston vret 55 veta.

1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Ushtria e 17-tė gjermane fillon evakuimin e kullės sė Kubanit (Gadishulli Taman) nė Rusinė Jugore dhe kalon nėpėr Ngushticėn e Kerēit nė Krime.

1945 - Forcat Japoneze nė Wake Island, tė cilat ata kishin mbajtur qė nga Dhjetori i vd.t 1941, dorėzohen nė marinsat e SHBA.

1945 - Parada e Fitores sė Berlinit e vd.t 1945 ėshtė mbajtur.

1953 - Nikita Hrushovi ėshtė zgjedhur sekretari i parė i Partisė Komuniste tė Bashkimit Sovjetik.

1963 - Pro Halli i Famės i Futbollit hapet nė Kantonin e Ohajos me 17 anėtarė tė kartės.

1965 - Gjatė njė lufte Indo-Pakistaneze, Kina njofton se do tė pėrforcojė trupat e saj nė kufirin Indian.

1965 - Lufta e Vietnamit: Nė vijim tė Operacionit Starlight tė Gushtit, forcat marinse tė Shteteve tė Bashkuara dhe forcat e Vietnamit Jugor filluan operacionin Piranha nė gadishullin Batangan.

1970 - Lufta midis guerrilasve Arabe dhe forcave qeveritare nė Amman, Jordani.

1977 - Marrėveshjet Torrijos-Carter midis Panamasė dhe Shteteve tė Bashkuara pėr statusin e Kanalit tė Panamasė janė nėnshkruar. Shtetet e Bashkuara bien dakord tė transferojnė kontrollin e kanalit nė Panama nė fund tė shekullit tė 20-tė.

1977 - Kulla e transmetimit CKVR-DT prej 300 metrash nė Barrie, Ontario, Kanada, ėshtė goditur nga njė avion i lehtė nė njė mjegull, duke e shkaktuar atė tė shembet. Tė gjithė nė bordin e avionit janė vrarė.

1978 - Duke ecur nėpėr Ura Waterloo nė Londėr, disidenti Bullgar Georgi Markov ėshtė vrarė nga agjenti i policisė sekrete Bullgare, Francesco Giullino, me anė tė njė fisheli ricinėsh tė shkarkuar nga njė ombrellė e projektuar posaēėrisht.

1979 - Korporata Chrysler kėrkon qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr 1.5 miliardė dollarė pėr tė shmangur falimentimin.

1986 - Desmond Tutu bėhet njeriu i parė i zi pėr tė udhėhequr Kishėn Anglikane nė Afrikėn e Jugut.

1988 - Abdul Ahad Mohmand, i pari Afgan nė hapėsirė, kthehet nė bordin e anijes sovietike Soyuz TM-5 pas nėntė ditėve nė stacionin e hapėsirės Mir.

1997 - Fluturimi Maiden i Lockheed Martin F-22 Raptor.

1999 - Tėrmeti prej 6,0 Mw nė Athinė ndikoi nė zonėn me njė intensitet maksimal Mercalli tė IX (Dhunshme), duke vrarė 143, duke plagosur 800-1,600 dhe duke lėnė 50,000 tė pastrehė.

2005 - Egjipti mban zgjedhjet e veta tė para-shumė-partiake presidenciale.

2008 - Qeveria e Shteteve tė Bashkuara merr kontrollin e dy kompanive mė tė mėdha tė financimit tė hipotekave nė SHBA, Fannie Mae dhe Freddie Mac.

2010 - Njė trawler peshkimi Kinez u pėrplas me dy anije patrullimi tė rojes bregdetare Japoneze nė ujėrat e diskutueshme pranė ishujve Senkaku.

2011 - Njė rrėzim avioni nė Rusi vret 43 persona, duke pėrfshirė pothuajse tė gjithė listėn e ekipit tė Lokomotiv Yaroslavl Kontinental Hockey League.

2012 - Kanadaja zvogėlon zyrtarisht lidhjet diplomatike me Iranin duke mbyllur ambasadėn e saj nė Teheran dhe urdhėron dėbimin e diplomatėve Iranianė nga Ottawa, mbi planet bėrthamore dhe abuzimet e supozuara tė tė drejtave tė njeriut.

2017 - Tėrmeti 8.2 Mw 2017 i Chiapas godet Meksikėn jugore, duke vrarė sė paku 60 vetė.

Lindje tė ndodhura nė datėn 7 Shtator

923 - Suzaku, perandori i Japonisė (vd. 952)

1395 - Reginald West, i gjashti Baron De La Warr, politikan Anglez (vd. 1427)

1438 - Luigi II, Landgrave tė Ulėt Hesse (vd.1471)

1448 - Henry, Count of Württemberg-Montbéliard (1473-1482) (vd.1519)

1500 - Sebastian Newdigate, murg i Carthusian dhe dėshmor (vd.1535)

1524 - Thomas Erastus, mjek dhe teolog Zviceran (vd. 1583)

1533 - Elizabeta I e Anglisė (vd. 1603)

1635 - Pali I, Princi Esterhįzy, princ Hungarez (vd.1713)

1641 - Tokugawa Ietsuna, shogun Japonez (vd.1680)

1650 - Juan Manuel Marķa de la Aurora, djali i 8-tė i Escalona (vd. 1725)

1683 - Maria Anna e Austrisė (vd. 1754)

1694 - Johan Ludvig Holstein-Ledreborg, Ministėr i Shtetit i Danimarkės (vd. 1763)

1705 - Matthäus Günther, piktor Gjerman (vd.1788)

1707 - Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon, matematikan Francez, kozmolog dhe autor (vd. 1788)

1726 - Franēois-André Daniken Philidor, shahist dhe kompozitor Francez (vd. 1795)

1740 - Johan Tobias Sergel, skulptor dhe ilustrues Suedez (vd. 1814)

1777 - Heinrich Stölzel, lojtar dhe kompozitor Gjerman (vd. 1844)

1791 - Giuseppe Gioachino Belli, poet dhe autor Italian (vd. 1863)

1795 - John William Polidori, mjek Anglez dhe autor (vd. 1821)

1801 - Sarelli Cilliers, predikues dhe aktivist i Afrikės sė Jugut (vd.1871)

1807 - Henry Sewell, avokat dhe politikan Anglez, kryeministri i parė i Zelandės sė Re (vd.1879)

1810 - Hermann Heinrich Gossen, ekonomist Prusian dhe akademik (vd. 1858)

1813 - Emil Korytko, aktivist Polak dhe pėrkthyes (vd. 1839)

1815 - John McDouall Stuart, eksplorues Skocez (vd. 1866)

1818 - Thomas Talbot, biznesmen dhe politikan Amerikan, 31 vjeēari i Guvernatorit tė Masaēusetsit (vd. 1886)

1819 - Thomas A. Hendricks, avokat Amerikan dhe Politikan, nėnkryetari i 21 i Shteteve tė Bashkuara (vd. 1885)

1829 - August Kekulé, kimist Gjerman dhe akademik (vd. 1896)

1831 - Alexandre Falguičre, skulptore dhe piktore Franceze (vd. 1900)

1836 - Henry Campbell-Bannerman, tregtar dhe politikan Skocez, kryeministėr i Mbretėrisė sė Bashkuar (vd. 1908)

1836 - August Tepler, fizikan Gjerman dhe akademik (vd. 1912)

1842 - Johannes Zukertort, lojtar shahu, gjuhėtar dhe gazetar Polako-Anglez (vd. 1888)

1851 - Edward Asahel Birge, zoologjist Amerikan dhe akademik (vd. 1950)

1855 - William Friese-Greene, fotograf, regjisor dhe kinematograf Anglez (vd. 1921)

1860 - Grandma Moisiu, piktor Amerikan (vd.1961)

1862 - Edgar Speyer, financier Amerikano-Anglez dhe filantrop (vd. 1932)

1866 - Tristan Bernard, autor dhe dramaturg Francez (vd. 1947)

1867 - Albert Bassermann, aktor Gjermano-Zviceran (vd. 1952)

1867 - J. P. Morgan Jr., bankier dhe filantrop Amerikan (vd. 1943)

1869 - Ben Viljoen, gjeneral i Afrikės sė Jugut (vd. 1917)

1870 - Aleksandr Kuprin, pilot Rus, eksplorues dhe autor (vd. 1938)

1871 - George Hirst, kriketolog dhe trajner Anglez (vd. 1954)

1875 - Edward Francis Hutton, biznesmen dhe financier Amerikan, bashkė-themelues i E. F. Hutton & Co (vd.1962)

1876 - Francesco Buhagiar, politikan Maltez, kryeministri i dytė i Maltės (vd. 1934)

1876 - C. J. Dennis, poet dhe autor Australian (vd. 1938)

1883 - Theophrastos Sakellaridis, kompozitor dhe dirigjent Grek (vd. 1950)

1885 - Elinor Wylie, autor Amerikan dhe poet (vd. 1928)

1887 - Edith Sitwell, poet dhe kritik Anglez (vd.1964)

1892 - Eric Harrison, ushtar Australian dhe politikan, Ministri i 27-tė i Australisė pėr Mbrojtjen (vd. 1974)

1892 - Oscar O'Brien, prift Kanadez, pianist dhe kompozitor (vd. 1958)

1893 - Leslie Hore-Belisha, politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Luftėn (vd. 1957)

1894 - Vic Richardson, cricketer Australian, futbollist dhe sportist (vd. 1969)

1894 - George Waggner, aktor, regjisor dhe producent Amerikan (vd.1984)

1895 - Jacques Vache, autor dhe poet Francez (vd. 1919)

1900 - Taylor Caldwell, autore Anglezo-Amerikane (vd.1985)

1900 - Giuseppe Zangara, vrasės Italiano-Amerikan i Anton Cermak (vd. 1933)

1903 - Margaret Landon, misionare dhe autore Amerikane (vd. 1993)

1903 - Dorothy Marie Donnelly, poet dhe autor Amerikan (vd. 1994)

1904 - C. LIND. Colby, autore Amerikane (vd. 1977)

1907 - Ahmed Adnan Saygun, kompozitor dhe muzikolog Turk (vd. 1991)

1908 - Paul Brown, futbollist Amerikan dhe trajner (vd.1991)

1908 - Michael E. DeBakey, kirurg dhe edukator Amerikan (vd. 2008)

1908 - Max Kaminsky, lojtar i trumpetit Amerikan dhe bandleader (vd.1994)

1909 - Elia Kazan, aktore Greko-Amerikane, regjisore, producente dhe skenariste (vd. 2003)

1911 - Todor Zhivkov, oficer i policisė Bullgare dhe politikan, shef i shtetit tė Bullgarisė (vd. 1998)

1912 - David Packard, inxhinier Amerikan dhe biznesmen, bashkė-themeloi Hewlett-Packard (vd. 1996)

1913 - Martin Charteris, Baron Charteris e Amisfield, ushtar dhe oborrtar Anglez (vd. 1999)

1913 - Anthony Quayle, aktor Anglez (vd. 1989)

1914 - Liza Baarovį, aktore Ēeko-Austriake (vd. 2000)

1914 - Graeme Bell, pianist dhe kompozitor Australian (vd. 2012)

1914 - James Van Allen, fizikan dhe filozof Amerikan (vd. 2006)

1915 - Pedro Reginaldo Lira, peshkop Argjentinas (vd. 2012)

1915 - Kiyosi Itō, matematikan dhe akademik Japonez (vd. 2008)

1917 - Leonard Cheshire, kapiten Anglez, pilot dhe humanitar (vd.1992)

1917 - John Cornforth, kimist Australian dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel (vd. 2013)

1917 - Jacob Lawrence, piktor dhe edukator Amerikan (vd. 2000)

1918 - Harold Amos, mikrobiolog dhe akademik Amerikan (vd. 2003)

1919 - Briek Schotte, ēiklist dhe trajner Belg (vd. 2004)

1920 - Harri Webb, gazetar dhe poet nga Uellsi (vd. 1994)

1921 - Peter A. Peyser, ushtar Amerikan dhe politikan (vd. 2014)

1922 - Lucien Jarraud, gazetar ne radio Francezo-Kanadez (vd. 2007)

1923 - Nancy Keesing, autore dhe poete Australiane (vd. 1993)

1923 - Peter Lawford, aktor Anglezo-Amerikan (vd. 1984)

1923 - Louise Suggs, lojtar golfi Amerikan, bashkė-themelues LPGA (vd. 2015)

1924 - Daniel Inouye, kapiten Amerikan dhe politikan, marrės i Medaljes sė Nderit (vd. 2012)

1924 - Leonard Rosenman, kompozitor Amerikan dhe dirigjent (vd.2008)

1925 - Laura Ashley, dizajner i modės Uellsiano-Anglez, themeloi Laura Ashley plc (vd. 1985)

1925 - Allan Blakeney, avokat dhe politikan Kanadez, Kryeministri i 10-tė i Saskatchewan (vd. 2011)

1925 - Bhanumathi Ramakrishna, aktore, kėngėtare, regjisore dhe prodhuese Indiane (vd. 2005)

1926 - Samuel Goldwyn Jr., drejtor dhe producent Amerikan (vd. 2015)

1926 - Donald J. Irwin, avokat dhe politikan Amerikan, 32-vjeēari i Norwalk (vd. 2013)

1926 - Patrick Jenkin, Baron Jenkin nga Roding, jurist dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Mjedisin (vd. 2016)

1926 - Erich Juskowiak, futbollist Gjerman (vd. 1983)

1926 - Don Messick, aktor i zėrit Amerikan (vd. 1997)

1927 - Eric Hill, autore dhe ilustruese Angleze-Amerikane (vd. 2014)

1927 - Claire L'Heureux-Dubé, avokat dhe jurist Kanadez

1928 - Kathleen Gorham, balerinė Australiane (vd. 1983)

1930 - Baudouin i Belgjikės (vd. 1993),/p>

1930 - Sonny Rollins, saksofonist dhe kompozitor Amerikan

1930 - S. Sivanayagam, gazetar dhe autor i Sri Lankės (vd. 2010)

1931 - Charles Camilleri, kompozitor dhe dirigjent Maltez (vd. 2009)

1932 - Malcolm Bradbury, autore dhe akademike Angleze (vd. 2000)

1932 - John Paul Getty Jr., filantrop Amerikano-Anglez dhe koleksionist libri (vd. 2003)

1934 - Mary Bauermeister, piktore dhe illustratore Gjermane

1934 - Waldo de los Rķos, kompozitor dhe dirigjent Argjentinas (vd. 1977)

1934 - Sunil Gangopadhyay, autor dhe poet Indian (vd. 2012)

1934 - Omar Karami, avokat dhe politikan Libanez, Kryeministri i 58-tė i Libanit (vd. 2015)

1934 - Little Milton, kėngėtar dhe kitarist Amerikan (vd. 2005)

1935 - Abdou Diouf, avokat dhe politikan Senegalez, Presidenti i 2-tė i Senegalit

1935 - Dick O'Neal, lojtar i basketbollit Amerikan dhe dentist (vd. 2013)

1936 - Brian Hart, shofer dhe inxhinier i makinės Angleze, themeloi Brian Hart Ltd. (vd. 2014)

1936 - Buddy Holly, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 1959)

1936 - Apostolos Kaklamanis, avokat dhe politikan Grek, Ministri grek i Drejtėsisė

1937 - John Phillip Law, aktor Amerikan (vd. 2008)

1937 - Oleg Lobov, politikan Rus, Kryeministri i SFSR Rusi

1939 - Latimore, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1939 - Peter Gill, aktor i Walesit, drejtor dhe dramaturg

1940 - Dario Argento, regjisor, prodhues dhe skenarist Italian

1940 - Abdurrahman Wahid, gazetar dhe politikan Indonezian, Presidenti i 4-tė i Indonezisė (vd. 2009)

1942 - Billy Best, futbollist Skocez

1942 - Alan Oakes, futbollist Anglez dhe menaxher

1942 - Andrew Stone, Baron Stone e Blackheath, biznesmen dhe politikan Anglez

1942 - Jonathan H. Turner, sociolog Amerikan

1943 - Beverley McLachlin, avokat dhe jurist Kanadez, shefi i 17-tė i Drejtėsisė sė Kanadasė

1944 - Forrest Blue, lojtar i futbollit Amerikan (vd. 2011)

1944 - Bertel Haarder, avokat dhe politikan Danez, Ministėr i Arsimit tė Danimarkės

1944 - Peter Larter, lojtar i rugby Anglez

1944 - Earl Manigault, basketbollist Amerikan dhe trajner (vd. 1998)

1944 - Bora Milutinoviq, futbollist dhe menaxher i Serbisė

1944 - Houshang Moradi Kermani, autor Iranian

1945 - Jacques Lemaire, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe trajner

1945 - Vic Pollard, lojtar i rugby dhe futbollist i Anglezo-Zelandez

1945 - Curtis Price, muzikolog Amerikan dhe akademik

1945 - Peter Storey, futbollist Anglez

1946 - Willie Crawford, lojtar i baseball Amerikan (vd. 2004)

1946 - Joe Klein, gazetar Amerikan dhe autor

1946 - Suzyn Waldman, sportist Amerikan

1948 - Susan Blakely, aktore Amerikane

1949 - Gloria Gaynor, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane

1949 - Dianne Hayter, politikane Gjermano-Angleze

1949 - Barry Siegel, gazetar Amerikan dhe akademik

1950 - David Cannadine, historian dhe autor Anglez

1950 - Johann Friedrich, inxhinier Gjermano-Australian (vd. 1991)

1950 - Julie Kavner, aktore Amerikane

1950 - Peggy Noonan, autor Amerikan, gazetar, shkrimtar dhe ekspert

1951 - Chrissie Hynde, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane dhe kitariste

1951 - Morris Albert, kėngėtar-kompozitor Brazilian

1951 - Mark Isham, lojtar Amerikan i trumpetit dhe kompozitor

1951 - Mark McCumber, lojtar golfi Amerikan

1952 - Ricardo Tormo, ēiklist Spanjoll (vd. 1998)

1953 - Michael Byron, kompozitor Amerikan

1953 - Marc Hunter, Kėngėtare dhe kompozitor nga Zelanda e Re dhe Australian (vd. 1998)

1953 - Benmont Tench, tastierist dhe kompozitor Amerikan

1954 - Corbin Bernsen, aktor Amerikan

1954 - Michael Emerson, aktor Amerikan

1954 - Kerrie Holley, arkitekt i software Amerikan dhe akademik

1955 - Mira Furlan, aktore Kroato-Amerikane

1956 - Michael Feinstein, kėngėtar dhe pianist Amerikan

1956 - Byron Stevenson, futbollist Uellsian (vd. 2007)

1956 - Diane Warren, kompozitore Amerikane

1957 - Jermaine Stewart, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 1997)

1960 - Brad Houser, basist Amerikan

1961 - LeRoi Moore, saksofonist Amerikan dhe kompozitor (vd. 2008)

1961 - Jean-Yves Thibaudet, pianist Francez

1962 - Jennifer Egan, romancier Amerikan dhe shkrimtar

1962 - George South, mundės Amerikan

1962 - Hasan Vezir, futbollist Turk dhe menaxher

1963 - Eazy-E, reper dhe producent Amerikan (vd. 1995)

1965 - Angela Gheorghiu, soprano Rumune

1965 - Darko Panēev, futbollist Maqedonas

1965 - Uta Pippig, kontrabandist Gjerman

1965 - Andreas Thom, futbollist dhe menaxher Gjerman

1966 - Vladimir Andreyev, marshuesi i garės Ruse

1966 - Lutz Heilmann, politikan Gjerman

1966 - Toby Jones, aktor Anglez

1966 - Gunda Niemann-Stirnemann, patinator me shpejtėsi nga Gjermania

1966 - Andrew Voss, sportist Australian dhe autor

1967 - Alok Sharma, kontabilist Indiano-Anglez dhe politikan

1968 - Marcel Desailly, futbollist Ganezo-Francez

1968 - Gennadi Krasnitski, skater dhe trajner Rus

1969 - Darren Bragg, lojtar Smerikan i bejsbollit dhe trajner

1969 - Rudy Galindo, skater i figurave Amerikane

1970 - Gino Odjick, lojtar i hokejve tė akullnajave nė Kanada

1970 - Tom Everett Scott, aktor Amerikan

1971 - Shane Mosley, boksier dhe trajner Amerikan

1972 - Jason Isringhausen, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1973 - Shannon Elizabeth, modele Amerikane dhe aktore

1973 - Alex Kurtzman, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1974 - Mario Frick, futbollist i Swiss-Liechtensteiner

1974 - Antonio McDyess, lojtar i basketbollit Amerikan

1975 - Norifumi Abe, vrapues motorik Japonez (vd. 2007)

1975 - Harold Wallace, futbollist dhe menaxher nga Kosta Rika

1976 - Wavell Hinds, krikettari Xhamajkan

1977 - Molly Holly, mundės Amerikan dhe trajner

1977 - Jon Macken, futbollist Anglezo-Irlandez

1978 - Matt Cooke, lojtar i hokejve tė akullit nė Kanada

1978 - Erwin Koen, futbollist Holandez

1978 - Ersin Güreler, futbollist Turk

1979 - Nathan Hindmarsh, futbollist Australian i ligės dhe sportist

1979 - Paul Mara, lojtar Amerikan i hokejve tė akullit

1979 - Owen Pallett, kėngėtar dhe kompozitor Kanadez dhe lojtar i tastierės

1979 - Brian Stokes, lojtar i baseball Amerikan

1980 - Emre Belözolu, futbollist Turk

1980 - Sara Carrigan, ēikliste Australiane

1980 - Serhiy Chopyk, futbollist Ukrainas

1980 - Gabriel Milito, futbollist Argjentinas

1980 - Javad Nekounam, futbollist Iranian

1980 - Mark Prior, lojtar i baseball Amerikan

1981 - Gökhan Zan, futbollist Turk

1981 - Vangelis, mundės Meksikan

1982 - Andre Dirrell, boksier Amerikan

1982 - George Bailey, cricketer Australian

1982 - Emese Szįsz, gardian Hungarez

1983 - Philip Deignan, ēiklist Irlandez

1983 - Annette Dytrt, skater i figurave Gjermane

1983 - Pops Mensah-Bonsu, lojtar basketbolli Anglezo-Amerikan

1983 - Piri Weepu, lojtar i rugby nė Zelandėn e Re

1984 - Ben Hollingsworth, aktor Kanadez

1984 - Farveez Maharoof, krikettari i Sri Lanka

1984 - Vera Zvonareva, lojtare e tenisit Rus

1985 - Wade Davis, lojtar Amerikan i bejsbollit

1985 - Adam Eckersley, futbollist Anglez

1985 - Rafinha, futbollist Brazilian

1986 - Charlie Daniels, futbollist Anglez

1986 - Colin Delaney, mundės Amerikan

1987 - Tommy Elphick, futbollist Anglez

1987 - Sammy Moore, futbollist Anglez

1987 - Danny North, futbollist Anglez

1987 - Evan Rachel Wood, aktore dhe kėngėtare Amerikane

1987 - Aleksandra Wozniak, lojtare Kanadeze e tenisit

1988 - Alex Harvey, skiator Kanadez

1988 - Kevin Love, lojtar i basketbollit Amerikan

1990 - Fedor Klimov, skater i figurave Ruse

1991 - Dale Finucane, lojtare Australiane e ligės sė rugby

1991 - Amar Garibovi, skiator Serb (vd. 2010)

1994 - Elinor Barker, ēiklist i pasagjerėve tė Uellsit

1994 - Herman Ese'ese, lojtar i ligės se rugby nė Zelandėn e Re

1994 - Tom Opacic, lojtar Australian i ligės sė rugby

1995 - George Williams, futbollist i Uellsit

1999 - Michelle Creber, aktore Kanadeze, kėngėtare, balerine, muzikante, kompozitor dhe aktore zanore

Vdekje tė ndodhura nė datėn 7 Shtator

251 - Sima Yi, gjeneral Kinez dhe politikan (lind. 179)

355 - Klaudi Silvan, gjeneral Romak

859 - Perandor Xuanzong i Tang, perandor Kinez (lind. 810)

934 - Meng Zhixiang, gjeneral Kinez (lind. 874)

1134 - Alfonso the Battler, perandor Spanjoll (lind. 1073)

1151 - Geoffrey Plantagenet, Count of Anjou (lind. 1113)

1202 - Uilliami i Duarve tė Bardha, kardinal Francez (lind.1135)

1251 - Viola, dukeshė e Opole

1312 - Ferdinandi IV i Kastiljes (lind. 1285)

1354 - Andrea Dandolo, dogje e Venedikut (lind. 1306)

1362 - Joani i Kullės (lind. 1321)

1464 - Frederiku II, Zgjedhėsi i Saksonisė (lind. 1412)

1496 - Ferdinandi II i Napolit (lind. 1469)

1559 - Robert Estienne, printer dhe dijetar Anglezo-Francez (lind. 1503)

1566 - Nikola `ubi Zrinski, gjeneral Kroat (lind. 1506)

1573 - Joana e Austrisė, Princesha e Portugalisė (lind. 1535)

1601 - John Shakespeare, babai i William Shakespeare (lind. 1529)

1619 - Melchior Grodziecki, prift Polak dhe shenjtor (lind. 1582)

1619 - Marko Krizin, prift Kroat, misionar dhe shenjtor (lind. 1589)

1622 - Denis Godefroy, avokat dhe jurist Francez (lind. 1549)

1644 - Guido Bentivoglio, kardinal dhe historian Italian (lind. 1579)

1655 - Franēois Tristan l'Hermite, autor Francez dhe dramaturg (lind 1601)

1657 - Arvid Wittenberg, marshal i fushės Suedeze (lind.1606)

1685 - William Carpenter, kolonist Anglezo-Amerikan, bashkė-themeloi Rhode Island dhe Plantacionet e Providencės (lind.1605)

1729 - William Burnet, shėrbėtor dhe politikan Holandezo-Amerikan, guvernatori i 21-tė i Provincės sė Nju Jorkut (lind. 1688)

1741 - Blas de Lezo, admiral Spanjoll (lind. 1689)

1798 - Peter Frederik Suhm, historian dhe autor Norvegjezo-Danez (lind. 1728)

1799 - Louis-Guillaume Le Monnier, botanist dhe fizikan Francez (lind. 1717)

1809 - Buda Yodfa Chulaloke, mbreti Thai (lind. 1737)

1833 - Hannah More, poete Angleze, dramaturge dhe filantrope (lind. 1745)

1840 - Jacques MacDonald, gjeneral Francez (lind. 1765)

1871 - Kimenzan TanigorM, mundės Japonez sumo, Xhokozuna e 13-tė (lind. 1826)

1871 - Mehmed Emin Aali Pasha, politikan Osman, veziri i madh i 217-tė i Perandorisė Osmane (lind.1815)

1881 - Sidney Lanier, poet Amerikan dhe akademik (lind. 1842)

1891 - Lorenzo Sawyer, avokat dhe gjyqtar Amerikan (lind. 1820)

1892 - John Greenleaf Whittier, poet dhe aktivist Amerikan (lind. 1807)

1893 - Hamilton Fish, avokat Amerikan dhe politikan, Sekretari i Shtetit e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (lind. 1808)

1907 - Bogdan Petriceicu Hasdeu, filolog, gazetar dhe dramaturg Rumun (lind. 1838)

1910 - William Holman Hunt, piktor dhe ushtar Anglez (lind. 1827)

1920 - Simon-Napoleon Prind, avokat dhe politikan kKanadez, Kryeministri i 12-tė i Kebekut (lind. 1855)

1921 - Alfred William Rich, autor dhe piktor (lind. 1856)

1929 - Frederic Weatherly, jurist, autor dhe kompozitor Anglez (lind. 1848)

1933 - Edward Grey, Grey i Vjetėr i Fallodonit, ornitolog dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Ēėshtjet e Jashtme dhe tė Komonuelthit (lind. 1862)

1939 - KyMka Izumi, autor Japonez, poet dhe dramaturg (lind. 1873)

1940 - José Félix Estigarribia, ushtar dhe politikan Paraguaian, President i Paraguajit (lind. 1888)

1941 - Mario Garcķa Menocal, avokat Kuban dhe politikan, president i Kubės (lind. 1866)

1942 - Cecilia Beaux, piktor Amerikan dhe akademik (lind. 1855)

1949 - José Clemente Orozco, piktor Meksikan dhe ilustrues (lind. 1883)

1951 - Maria Montez, aktore Dominikaneo-Franceze (lind. 1912)

1951 - John French Sloan, piktor Amerikan dhe eter (lind. 1871)

1954 - Bud Fisher, karikaturist Amerikan (lind. 1885)

1956 - C. LIND. Fry, kriketolog Anglez, akademik dhe politikan (lind. 1872)

1959 - Maurice Duplessis, avokat dhe politikan Kanadez, Kryeministri i 16-tė i Quebec (lind. 1890)

1960 - Wilhelm Pieck, marangoz dhe politikan Gjerman, Presidenti i Gjermanisė Lindore (lind. 1873)

1961 - Pieter Sjoerds Gerbrandy, jurist Holandez, jurist dhe politikan, Kryeministri i 34-tė i Holandės (lind. 1885)

1962 - Karen Blixen, memoariste Daneze dhe shkrimtare (lind. 1885)

1962 - Graham Walker, vrapues dhe gazetar Anglez (lind. 1897)

1964 - Walter A. Brown, biznesmen Amerikan (lind. 1905)

1969 - Everett Dirksen, nėntoger dhe politikan Amerikan (lind. 1896)

1970 - Yitzhak Gruenbaum, gazetar dhe politikan Polako-Izraelit, Ministri i Punėve tė Brendshme tė Izraelit (lind. 1879)

1971 - Pranvera Byington, aktore Amerikane (lind. 1886)

1971 - Ludwig Suthaus, tenor Gjerman (lind. 1906)

1972 - Dimitris Poulianos, piktor dhe illustrator Grek (lind. 1899)

1973 - Holling C. Holling, autor Amerikan dhe ilustrues (lind. 1900)

1973 - Lev Vladimirsky, admiral Kazakhstano-Rus (lind. 1903)

1974 - S. M. Rasamanickam, politikan i Cejlonit (lind.1913)

1978 - Cecil Aronowitz, lojtare violine nga Afrika e Jugut (lind.1916)

1978 - Keith Moon, baterist Anglez (The Who) (lind. 1946)

1978 - Charles Williams, kompozitor dhe dirigjent (lind. 1893)

1979 - I. A. Richards, kritik ne nje revistė letrare Angleze (lind. 1893)

1981 - Christy Brown, autor Irlandez, poet dhe piktor (lind. 1932)

1982 - Ken Boyer, lojtar Amerikan i bejzbollit, trajner dhe menaxher (lind. 1931)

1984 - Joe Cronin, lojtar dhe menaxher Amerikan i baseball (lind. 1906)

1984 - Josif Slipyj, kardinal Ukrainas (lind. 1892)

1984 - Don Tallon, cricketer Australian (lind. 1916)

1985 - Jacoba van Velde, autore Holandeze (lind. 1903)

1985 - José Zabala-Santos, karikaturist Filipinas (lind. 1911)

1986 - Les Bury, shėrbėtori dhe politikanja Anglezo-Australiane, Ministri i 26-tė i Australisė pėr Punėt e Jashtme (lind. 1913)

1988 - Sedad Hakk1 Eldem, arkitekt Turk (lind.1908)

1989 - Mikhail Goldstein, violinist dhe kompozitor Ukrainas (lind. 1917)

1990 - Earle E. Partridge, gjeneral dhe pilot Amerikan (lind. 1900)

1990 - A. J. P. Taylor, historian dhe gazetar Anglez (lind. 1906)

1991 - Edwin McMillan, fizikan Amerikan dhe kimist, fitues i Ēmimit Nobel (lind. 1907)

1994 - Eric Crozier, drejtor dhe dramaturg Anglez (lind. 1914)

1994 - Dennis Morgan, aktor Amerikan (lind. 1908)

1994 - Terence Young, drejtor dhe skenarist Kinezo-Anglez (lind. 1915)

1995 - Russell Johnson, karikaturist Amerikan (lind. 1893)

1996 - Bibi Besch, aktore Austro-Amerikane (lind. 1942)

1997 - Mobutu Sese Seko, ushtar Kongolez dhe politikan, President i Zairit (lind. 1930)

2000 - Bruce Gyngell, transmetues Australiano-Anglez (lind. 1929)

2001 - Igor Buketoff, dirigjent Amerikan dhe edukator (lind.1915)

2001 - Billie Lou Watt, aktore Amerikane dhe artiste zėri (lind. 1924)

2002 - Uziel Gal, kolonel Gjermano-Izraelit dhe projektuesi i armėve, dizajnoi Uzi (lind. 1923)

2003 - Warren Zevon, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane (lind. 1947)

2004 - Bob Boyd, lojtar i baseball Amerikan (lind. 1925)

2006 - Hiroshi Takase, kinematograf Japonez (lind. 1955)

2008 - Kune Biezeveld, ministre Holandeze dhe teologe (lind. 1948)

2008 - Ilarion Ciobanu, lojtar dhe aktor Rumun i regbi (lind. 1931)

2008 - Don Haskins, basketbollist Amerikan dhe trajner (lind. 1930)

2008 - Gregori McDonald, autor Amerikan (lind. 1937)

2008 - Nagi Noda, drejtor dhe producent Japonez (lind. 1973)

2010 - Amar Garibovi, skiator Serb (lind. 1991)

2010 - William H. Goetzmann, historian dhe autor Amerikan (lind. 1930)

2010 - Barbara Holland, autore Amerikane (lind. 1933)

2010 - John Kluge, biznesmen Gjermano-Amerikan (lind. 1914)

2011 - Viktimat e vitit 2011 Lokomotiv Yaroslavl katastrofė ajrore

Pavol Demitra, lojtar i hokejve tė akullt nė Sllovak (lind. 1974)

Alexander Karpovtsev, lojtar hokej Rus i akullit dhe trajner (lind. 1970)

Igor Korolev, lojtar hokej Rus i akullit dhe trajner (lind 1970)

Stefan Liv, lojtar hokej akulli Polako-Suedez (lind. 1980)

Jan Marek, lojtar i hokejve tė akullit tė Ēekisė (lind. 1979)

Brad McCrimmon, lojtar i hokejve tė akullnajave dhe trajnerit Kanadez (lind. 1959)

Karel Rachonek, lojtar i hokejve tė akullt tė Ēekisė (lind. 1979)

Krlis SkrastiFa, lojtar i hokejve tė akullt nė Letoni (lind. 1974)

Ruslan Salei, lojtar i hokejve tė Bjellorusisė (lind. 1974)

Josef Vaaķ ek, lojtar i hokejve tė akullit nė Ēeki (lind. 1980)

2012 - César Fernįndez Ardavķn, drejtor dhe skenarist Spanjoll (lind. 1923)

2012 - Aleksandėr Maksimenkov, futbollist dhe menaxher i Rusisė (lind. 1952)

2012 - Daniel Weinreb, shkencėtar kompjuterik Amerikan dhe programues (lind. 1959)

2013 - Albert Allen Bartlett, fizikan Amerikan dhe akademik (lind. 1923)

2013 - Romesh Bhandari, politikan dhe diplomat Pakistanezo-Indian, Sekretari i 13-tė i Jashtėm i Indisė (lind. 1928)

2013 - Frank Blevins, politikan Anglezo-Australian, Zėvendėskryeministri i shtatė i Australisė sė Jugut (lind. 1939)

2013 - Pete Hoffman, karikaturist Amerikan (lind. 1919)

2013 - Ilja Hurnķk, dramaturge dhe kompozitore Ēeke (lind. 1922)

2013 - Fred Katz, kompozitor Amerikan (lind. 1919)

2014 - Jack Cristil, sportist Amerikan dhe radio pritės (lind. 1925)

2014 - Raul M. Gonzalez, avokat dhe politikan Filipinas, sekretari i 42-tė Filipinas i drejtėsisė (lind. 1930)

2014 - Yoshiko Ltaka, aktore Kinezo-Japoneze, kėngėtare dhe politikane (lind. 1920)

2014 - Harold Shipp, biznesmen Kanadez dhe filantrop (lind. 1926)

2015 - Dickie Moore, aktor Amerikan (lind. 1925)

2015 - Candida Royalle, aktore, regjisore dhe producente Amerikane (lind. 1950)

2015 - Guillermo Rubalcaba, pianist Kuban, kompozitor dhe bandleader (lind. 1927)

2015 - Voula Zouboulaki, aktore Greke (lind. 1924)

Festa tė datės 7 Shtator

Dita e Forcave Ajrore (Pakistan)

Dita mė e hershme nė tė cilėn mund tė bjerė Dita Kombėtare e Gjyshėrve, ndėrsa 13 shtatori ėshtė mė i fundit; festohet tė dielėn e parė pas Ditės sė Punės. (Shtetet e Bashkuara)

Dita e Kushtetutės (Fixhi)

Dita e Pavarėsisė (Brazil), feston pavarėsinė e Brazilit nga Portugalia nė 1822.

Dita e Inteligjencės Ushtarake (Ukrainė)

Dita Kombėtare e Kungullit Acorn (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės)

Dita e Loverit Kombėtar tė Birrės (Shtetet e Bashkuara)

Dita Kombėtare e Salamit (Shtetet e Bashkuara)

Dita Kombėtare e Kėrcėnuar (Australia)

Dita e Fitores (Mozambik)

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+YR@A

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė