Kėngėt e Milosaos - Kangjelji VI - Jeronim De Rada
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji VI - Jeronim De Rada

Vepra Kėngėt e Milosaos - Kangjelji VI nga Jeronim De Rada.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji VI - Jeronim De Rada
Kėngėt e Milosaos - Kangjelji VI - Jeronim De Rada
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/01/2018 19:21

Kangjelji VI

Ra bora ndė dejtit

e mė sbardhi vudhėvet

krahėt ce shqitėzės.

Gjumi mua mė ljodhenith,

kurmi vetė tue m'u reshtur

Porsi grua te Marebelja

mbremanet i reshtjet

shtrushi taraftivet,

ljehemi e qenėvet

mbi miljonet, sheh si shuhet

zjarri e dhezet vreshtavet.

Gjell edhe ce se qėlloi.

O vasha kriekeshtenj,

but shtran tė m'uljenej,

pra tė vehej ture tjerr,

gjims ndė t'errėt e te drita,

tė ljeren kentimethin!

De tė garroja se te bora

biren kronjet e tė mbjellat

ket gjell ce nga ruanjen;

se tė biljt e zonjavet

Samerankat, me tumparin,

gjemonjen te vresht e larg,

i thon: - Na ju ruami.

Me qėllonej tue fjantaksur,

se tė pėrdorem, ashtu posht,

veim, se shpit e njerėzet

na fanepsejin mbė t'ngaraksur;

na ljerejin iljezit.

Ndo se kalji me ljeshonej,

iken ndė njė leg gra

gjith tė shprishura, ajo vet

zej terkuzen tė pėrtrollem:

kurm' e bukur i njeriut

sit i ruanej e m'e buten.

Tė dersiturin stomahje

me shinej me skemantilj,

e kuqe se me e shihin.

Ajo vash zakonbukur

se ljeu ndėr tė mundasha;

porsa mua ndė sbardhen dita,

njė kaljivez e ljeriem,

ajerjartur tek firaksen,

dhestra e bardh, maljet e ljumi,

sa me disheron te kragu

vajzėn dethiniazemer,

ajo mua mė ka hje.Kėnga VI

Ra bora mbi det

e ndėr leshtėriqe zbardhi

kraht e shqitėzės.

Gjumi mua mė lodh:

thuajse trupi mė largohet,

si njė gruaje qė, Marbeles,

mbrėmjes, i largohet,

zhurma e trokashkave

dhe tė lehurit e qenve

mbi mullinjtė, e sheh si shuhet

zjarri e ndizet vreshtave.

Jeta ende s'fjet.

O, vasha kryegėshtenjė

shtratin butė tė ma shtronte,

pra tė vihej duke tjerrė

gjysmė nė terr e nė dritė,

me kėngė nė gojė!

Tė harroja se nėn borė

biren krojet e tė mbjellat

qė na mbajnė jetėn;

edhe djemtė e zonjave

Samerankut qė gumojnė

me tambur vreshtėn e largėt

e i thonė: - Ne tė ruajm.

I kotur do ėndėrritja

Se, pėrdore, fushave

Vemė dhe shtėpitė e njerzve

na faniten me tė aguar

edhe yjt na lėnė;

apo se mė zgjidhet kali

dhe shkon te njė turmė gra,

qė pėrndahen, vec asaj

qė i zė lakun e pėrtrollem:

syri i bukur i njeriut,

dhe vėshtrimi i tij e zbut.

Krahėrorin e djersitur

Ajo e fshin me mandil,

e skuqur se po ma shohin.

Ajo vashė zakonbukur

nuk leu ndėr tė mėndafshta;

Porse mua, kur zbardh dita,

nė njė kasolle tė lėnė

e tė hapur ernave,

prej ku duken, nėpėr tė,

brinja e bardhė, malet, lumi,

fort ma kėnda ta kem pranė

vajzėn qė mė mori zemrėn;

ajo mua mė ka hije.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Y\'ke

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.