Kėngėt e Milosaos - Kangjelji II - Jeronim De Rada
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji II - Jeronim De Rada

Vepra Kėngėt e Milosaos - Kangjelji II nga Jeronim De Rada

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji II - Jeronim De Rada
Kėngėt e Milosaos - Kangjelji II - Jeronim De Rada
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/01/2018 00:28

Kangjeli II

Vreshtat in tė vardhurore:

erth ka malji dheljpėra

me tė ljodhėta tė bijlat

porsa paru in te vjelja;

e te hera ēe ndėr sheshet

sqepet djelli, si te bota

ema ēe kentuan njė valle,

vet Fjokat u m'u hjimisa.

E pėrveshurėz, e ljart,

mė keshen tė pjeksurith

ndė njė jetullėz tė bardh,

ish te kroi njė vash. Te balli,

njė kėshill i kish hje.

I ljidhur te brezi kaljther,

skemantilj'i ngit mbė truall.

Mua sa mė ndieti,

shtuara vasha m'u pruar,

gjifritur, pjono hje,

me tė trembur njė garė.

Trimi: -Vajz, me jep ti njė pik uj?

Vajza: -Sa tė duash ti, birė zoti.

- Kuj e bilje je ti ,vash?Mos mė je ti e dheut guaj?

Kur jesh djalj e Salloniq

vajta, vajza nėng ishin

ndė katund me aq gadhi,

Ndė ceret e dhezurės,

vucen ajo ngrenej,

- Jam e bilje kollogres,

ngrejti ballet e sbuljuar.

Na vejim asaj udh,

gjembat ēe vireshin tek udha

se gėrvishtetin at kopilje:

me llort tė pergjakura,

ka ballt u me ja reshta.

Do buz tė qeshėme,

njė herje tė bardh,

at mbrėma dukeshim.Kėnga II

Vreshtat ishin verdhėllore.

Erdh nga mali dhelpėra

Me tė lodhurat tė bijat,

me tė mbaruar tė vjelat;

e at'herė kur ndėr sheshe

fshihet dielli (si nėn tokė

mėmat qė kėnduan nė valle),

kur nė Fjokat unė rashė.

E pėrveshur e e lartė,

me gėrshet tė pleksur

nė njė lidhėse tė bardhė,

ish te kroi njė vash'.Te balli

njė mendim i kishte hie.

I lidhur te brezi i kaltėr,

mbi truall i ēik mandili.

Posa qe mė ndjejti,

vasha drejt nga unė u suall,

gjifyre edhe plot hie,

me njė tė trembur hare.

Trimi: - Vajze, a m'ep ti njė pikė ujė?

Vajza: -Sa tė duash t'i , bir zoti.- Kuja bijė je ti, vashė?

Mos mė je nga dheu i huaj?

Kur, djalosh, nė Selanik

vajta, vashėzat nuk ishin

nė katund me kaq hir.

Ne ceret e ndezur,

vucen ajo ngrinte:

-Jam e bije e Kollogrese,

ngriti ballėt e zbuluar.

Duke shkuar asaj udhe,

gjembat qė vareshin udhės

s'e gervishtnin atė ēupė:

me llėrėt pėrgjakur,

unė nga ballėt ia reshtja.

Dy buzė tė qeshura,

njėj herė tė bardhė,

at mbrėmje dukeshim.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
0`35U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.