Si mund tė largoni mendimet negative?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė largoni mendimet negative?

Psikiatri Dr. Daniel tha se mendimet ndikojnė nė pamjen, energjinė dhe gjendjen tonė tė pėrgjithshme shėndetėsore.

Si mund tė largoni mendimet negative?
Si mund tė largoni mendimet negative?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/01/2018 21:11

Nė librin "Ndryshoni mendjen tuaj, ndryshoni trupin tuaj", dr. Amen identifikon mendimet automatike negative tė cilat i pėrshkruan si "zėrat e vegjėl qė gjenden nė kokėn tuaj dhe ju thonė qė nuk jeni tė mirė sa duhet". Fatmirėsisht, nė ta mund tė ndikohet.

1. Krejt ose asgjė

Kjo pėrfshin tė menduarit bardh e zi, i cili ju bėn tė besoni se si gjithēka ėshtė ose absolutisht mirė ose absolutisht keq. Kuptoni se si njė dėshtim nuk do tė thotė qė duheni tė hiqni dorė. Ēdokujt mund t'i ndodhė ndonjė gabim, por fatmirėsisht shumė gjėra nė jetė nuk varen nga njė vendim i gabuar.

2. Pėrdorimi i negacioneve dhe i pėrgjithėsimeve

Nėse mendoni ose thoni fjali si "kurrė nuk do tė heq ndonjė kilogram tė tepėrt", viheni nė pozitėn ku nuk keni kontroll ndaj veprave tuaja. Kurrė mos thoni kurrė, ndalojani vetes pėrdorimin e pėrgjithėsimeve.

3. Fokusimi nė gjėrat negative

Nėse shpesh e lodhni veten me mundėsitė negative, nė vend se tė mendoni pėr pozitivet, shumė mė parė do tė hiqni dorė se sa tė vazhdoni. Pėrpiquni qė nė gjithēka tė gjeni anėn pozitive, dhe nė kėtė mėnyrė tė ngrini disponimin.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GcjZA

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.