Historia e Psikologjisė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Historia e Psikologjisė.

Studimi i psikologjisė nė njė kontekst filozofik daton nė qytetėrimet e lashta tė Egjiptit, Greqisė, Kinės, Indisė dhe Persisė.

Diagrami i Dekartit.
Diagrami i Dekartit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/06/2017 21:20

Historianėt theksojnė se filozofė grekė si Platoni dhe Aristoteli flisnin pėr mėndjen dhe mėnryat si ajo funksionon nė shkrimet e tyre. Qė nė shekullin e katėrt para lindjes sė Krishtit, mjeku grek Hipokrati hodhi idenė se ē'rregullimet mendore janė tė njė natyre fizike dhe jo me prejardhje hyjnore.

Pėrkufizimi i objektit studiues psikologjik pėr tė parėn herė u bė nga J.Locke nė vitin 1690, nė veprėn e tij mbi mėsimet shtesė associative. Ai e pėrshkruan mendjen njerėzore si njė pllakė shkrimi tė pashkruar (tabula rasa) mbi tė ciėn mund tė shkruhen tė gjitha pėrvojat jetėsore.

Ndikime tė tjera nė psikologjinė e hershme vijnė nga biologjia dhe nga Fizika. Charles Darwin, vėzhgimet e tė cilit, tė bėra gjatė udhėtimit tė tij tė famshėm pėrreth botės, u publikuan nė librin e tij "Origjina e Llojeve" tė vitit 1859, i cili pėrshkruan pėrmbledhtazi teorinė e tij tė evolucionit.

Darvini sugjeroi se kafshėt dhe njerėzit shfaqin sjellje qė i pėrshtaten mjedisit dhe i ndihmojnė ata tė mbijetojnė. Njė vit mbas labrit tė Darvinit, Gustav Fechner botoi "Elementet e Psikofizikės" nė tė cilėn ai pėrshkoi pėrmbledhtazi metodėn eksperimentale tė maties sė eksperiencės shqisore.

Kėshtu futja e metodave shkencore natyrore ndėr tė tjera nė sferėn e psikologjisė sė ndjenjave dhe shqisave (Psikofizika) nga E. , H. Helmholtz dhe G. T. Fechner, nė shekullin XIX pati si pasojė ndarjen e Psikologjisė si shkencė nė vete, p.sh. me Psikologjinė eksperimentale. Pas hapjes sė laboratorėve pėr psikologji nė Evropė erdhi dhe pėrkufizimi mė i plotė i objektit studiues i sajė. Me kėtė "teoritė tradicionale substanciale" u zėvendėsuan nga teoritė e aktualitetit dhe ato shpirtėrore, kėshtu qė Psikologjia pėrkufizohet si shkencė e vetėdijes.

Si kundėrpėrgjigje e shkencės natyrore eksperimentale tė Psikologjisė, nė fillim tė shekullit XX-tė u krijua botėkuptimi pėr njė Psikologji si shkencė e orientuar.Kjo rrymė i kundėrshtonte shpjegimet e rastit tė dukurive psikologjike dhe nė vend tė kėtyre vendoste metodat eksperimentale e " shfaqjes shpirtėrore" ose njė pėrjetimi intuitiv.

Nė kėtė rast Psikologjia paraqite si shkencė e pėrjetimeve. Sot, pikėpamjet e shkollave tė mėdha tradicionale tė psikologjisė luajnė rolė tė rėndėsishėm nė strukturėn e Psikologjisė.

Njėsimi i psikologjisė, si shkencė, vijnė pas shumė pėrpjekjeve pėr tė pėrfshirė shpjegimet e dukurive psikologjike nė lėmi tė ndryshme, si bie fjala edhe tė teorive tė informacionit dhe tė kibernetikės. Me kėto pėrfshirje ėshtė mundėsuar shpjegimi i ndryshimit tė marrėdhėnieve nė drejtimet dhe funksionin e kohės. Teoritė qendrore tė kohės sė re janė teoria e agresiviteteve, e konflikteve dhe studimi i inteligjencės.

Data tė rėndėsishme nė Psikologji

1859-Darvini Publikon librin Origjina e Llojeve

1860-Fechner publikon librin Elementėt e Fizikės

1879-Wundt themelon laboratorin e parė psikologjik sipas konceptimit strukturalist

1855-Ebbinghaus publikon librin Mbi Kujtesėn

1890-James publikon librin Parimet e Psikologjisė

1892-Hall themelon shoqatėn psikologjike amerikane (APA)

1896-Dewey publikon artikullin mbi konceptin e harkut reflektar sipas konceptimit funksional

1898-Thornadike publikon librin Intelligjenca e Kafshėve

1900-Freud publikon librin Interpretimi i Ėndrrave

1905-Binet dhe Simon publikojnė testin e parė tė intelligjencės

1912-Wertheimer publikon artikullin mbi idetė geshtaltiste

1913-Watson publikon artikullin mbi idetė bihejvioriste

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e-'92

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė