Cilat janė sėmundjet qė zbulohen nga era e keqe e gojės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė sėmundjet qė zbulohen nga era e keqe e gojės?

Mund tė jeni tė sėmurė dhe tė mos e dini fare, por nėse vėreni njė erė tė ēuditshme nga goja, atėherė me organizmin tuaj diēka nuk ėshtė nė rregull.

Cilat janė sėmundjet qė zbulohen nga era e keqe e gojės?
Cilat janė sėmundjet qė zbulohen nga era e keqe e gojės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/01/2018 15:35

Trupi prodhon aroma vėrtet tė pėrbėra, ndėrsa disa prej tyre janė tepėr intensive pėr hundėn e njeriut.

Kur sėmundja sulmon dhe ndryshon metabolizmin qelizor, nė frymėnxjerrje, urinė dhe djersė arrijnė shumė substanca kimike, tė cilat shpėrndahen shumė lehtė.

Laboratorėt eksperimentalė anekėnd botės tentojnė tė zbulojnė mėnyra pėr shfrytėzimin e sensorėve tė gazrave nė diagnostikim.

Deri mė tani kanė arritur tė kuptojnė se si tė zbulojnė disa sėmundje me anė tė erės sė gojės, simptoma tė cilat ėshtė shumė me rėndėsi tė zbulohen sa mė herėt.

Nga kanceri i mushkėrive sot njerėzit sėmuren gjithnjė e mė shumė dhe vėshtirė e luftojnė atė. Ndėrsa nėse zbulohet nė fazė tė hershme, ekziston mundėsi mė e madhe pėr shėrim.

Shkencėtarėt kanė ardhur nė pėrfundim se era e kėtyre tė sėmurėve ėshtė e ngjashme me atė tė amoniakut ose peshkut, ndėrsa arsyeja pėr kėtė ėshtė substanca metilhidrazin.

Kėto janė disa prej shenjave tjera qė mund tė jenė tė dobishme pėr ju:

Diabeti

Ketoacidosis, i njohur gjithashtu edhe si kundėrmimi me erė frute, ėshtė njė mėnyrė natyrale qė tregon pėr probleme serioze diabetike nė njerėz.

Stomaku

Era e keqe e gojės mund tė jetė tregues gjithashtu se keni probleme me stomakun. Nėse filloni tė keni erė tė keqe tė gojės, kundėrmuese, ėshtė mirė qė tė shkoni tek mjeku pėr njė kontroll. Ketoacidosis, i njohur gjithashtu edhe si kundėrmimi me erė frute, ėshtė njė mėnyrė natyrale qė tregon pėr probleme serioze diabetike nė njerėz.

Dėshtimi i veshkave

Veshkat largojnė mbeturinat nga gjaku ynė. Kėshtu qė nėse ato dėshtojnė, trupi ynė nuk mund tė pastrohet mė nga helmet e veta. Kjo ndikon qė helmet tė lėshohen mė pas pėrmes sistemit tė frymėmarrjes.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
A-jH[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė