Si ta kuptoni qė po e teproni me kripėn?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta kuptoni qė po e teproni me kripėn?

Shtatė shenjat qė tregojnė se po e teproni me kripėn

Si ta kuptoni qė po e teproni me kripėn?
Si ta kuptoni qė po e teproni me kripėn?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/02/2018 17:46

Trupi i njeriut ka nevojė pėr ēdo vitaminė, element kimik, mineral etj nė mėnyrė qė tė kryejė tė gjitha proceset metabolike! Kripa ndihmon nė mbajtjen e nivelit tė lėngjeve tė trupit nė normė, qė muskujt tė funksionojnė siē duhet.

Nėse trupi i njeriut nuk ka natrium mjaftueshėm, presioni i gjakut mund tė ulet me shpejtė duke na rrezikuar shėndetin, ndaj mjekėt rekomandojnė tė pini pak ujė me kripė kur ju bie tensioni.

Megjithatė, teprimi me kripėn mund tė rezultojė gjithashtu shumė i rrezikshėm. Mė poshtė renditen tė gjitha shenjat qė paralajmėrojė se po merrni mė shumė kripė nga sa duhet.

Ju jeni tė etur gjatė gjithė kohės

Kur ju merrni shumė kripė pėrmes ushqimeve, trupi ka nevojė pėr lėngje pėr tė pastruar organizmin nė mėnyrė qė muskujt dhe organet e tjera tė funksionojnė siē duhet.

Enjtje

Nėse ndjeni qė kyēet, gjunjėt i keni tė fryrė kjo ėshtė njė shenjė qė trupi juaj po mban ujė tė tepėrt, pėr shkak se kripa ndihmon nė kėtė gjė.

Dhimbje kockash

Kur trupi ėshtė i mbingarkuar me kripė, ju duhet tė pini shumė ujė nė mėnyrė qė tė nxirrni kripėn jashtė. Kjo ju bėn tė urinoni mė shpesh, duke humbur kalcium. Deficienca e kalciumit mund tė ēojė nė osteoporozė.

Gurė nė veshka

Ngrėnia me tepri e kripės shkakton formimin e gurėve kristalorė nė veshka.

Tensioni i lartė i gjakut

Balancimi i lėngjeve dhe natriumit nė trup ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ndikon nė qarkullimin e gjakut. Trupi mban mė shumė ujė, kur niveli i natriumit ėshtė i lartė, duke shkaktuar tendosjen e enėve tė gjakut.

Nuk mund tė pėrqendroheni

Tensioni i lartė i gjakut mund tė dėmtojė arteriet! Kjo bėn tė vėshtirė qarkullimin e gjakut dhe mosfurnizimin e trurit me mjaftueshėm gjak duke shkaktuar mungesė pėrqendrimi.

Dhimbje koke tė shpeshta

Njė studim nga Universiteti Johns Hopkins tregoi se njerėzit qė konsumonin 1500 mg natriumi kishin 25% shanse pėr tė vuajtur nga dhimbjet kronike tė kokės krahasuar me ata qė merrnin 500 mg natrium nė ditė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj




Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
D*=ZO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė