A duhet konsumuar kafeja gjatė shtatzanisė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A duhet konsumuar kafeja gjatė shtatzanisė?

Kafe gjatė shtatzėnisė, pa kafeinė, me kafeinė, apo fare?

A duhet konsumuar kafeja gjatė shtatzanisė?
A duhet konsumuar kafeja gjatė shtatzanisė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/02/2018 00:28

Njė nga pyetjet mė tė shpeshta qė nėnat e ardhshme i bėjnė mjekut ėshtė: Po kafe mund tė pi?

Si njė zakon, apo si njė nevojė, kafeja ėshtė kthyer nė njė pjesė tė pandashme tė ditės. Por ēfarė ndodh kur njė femėr ėshtė shtatzėnė? Nuk duhet tė pijė kafe, apo mund tė pijė atė pa kafeinė? Fillimisht duhet tė mėsojmė se pse kafeja ėshtė njė temė qė duhet diskutuar gjatė shtatzėnisė.

Kafeina rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrės, gjė qė nuk ėshtė e mirė, aq mė tepėr gjatė shtatzėnisė. Veprimi i saj diuretik bėn qė trupi tė humbasė shumė lėngje.

Gjithashtu kafeina e kalon placentėn dhe arrin deri tek embrioni. Metabolizmi i tij nuk ėshtė formuar ende, ndaj nuk mund tė pėrpunojė plotėsisht kafeinėn.

Mite dhe tė vėrteta

Kafeina shkakton defekte nė lindje:

Disa studime qė janė kryer nė kafshė kanė treguar se kafeina mund tė shkaktojė defekte tė lindjes, lindje tė parakohshme, fertilitet tė reduktuar, peshė tė ulėt tė embrionit dhe probleme tė tjera riprodhuese. Megjithatė, nuk ka tė dhėna tė tilla kėrkimore pėr njerėzit.

Kafeina shkakton ulje tė fertilitetit:

Studime kanė treguar se ka njė korrelacion mes konsumimit tė lartė tė kafeinės dhe vonesės sė riprodhimit.

Kafeina shkakton abort:

Dy studimet e kryera nė vitin 2008 qė pasqyronin marrėdhėnien kafeinė-abort arritėn nė pėrfundime shumė tė ndryshme.

Njė nga to, i publikuar nė revistėn "American Journal of Obstetrics and Gynecology", tregoi se gratė qė konsumojnė tė paktėn 200 mg kafeinė nė ditė kanė dy herė mė shumė shanse pėr tė abortuar se sa ato qė nuk konsumojnė kafeinė.

Studimi tjetėr, i publikuar nė revistėn "Epidemiology", tregoi rritjen e rrezikut tė abortit pėr gratė qė konsumojnė njė sasi tė vogėl kafeje nė ditė (200-350 mg nė ditė), shkruan revista class. Organizata jo-fitimprurėse "March of Dimes" i rekomandon gratė shtatzėnė tė konsumojnė mė pak se 200 mg kafeinė nė ditė (njė filxhan kafe).

Gjithashtu edhe doktorėt rekomandojnė tė pinė njė filxhan tė vogėl kafeje nė ditė. Pėrsa i pėrket kafesė pa kafeinė, ajo nuk ėshtė e tillė. Njė filxhan i madh pėrmban tė paktėn 0-7 mg kafeinė nė tė.

Mos harroni qė kafeinė ka edhe ēaji, coca-cola, pijet energjike, kakao dhe ēokollatat.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=(^L

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė