Vetitė e hekurit nė gjak.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Vetitė e hekurit nė gjak.

Hekuri ėshtė njė nga mineralet mė tė rėndėsishėm tė organizmit sepse ėshtė i domosdoshėm pėr formimin e Hemoglobinės.

Hekuri ėshtė njė nga mineralet mė tė rėndėsishėm tė organizmit.
Hekuri ėshtė njė nga mineralet mė tė rėndėsishėm tė organizmit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/08/2017 10:35

Hekuri nė ushqime

Hekuri ėshtė njė nga mineralet mė tė rėndėsishėm tė organizmit sepse ėshtė i domosdoshėm pėr formimin e Hemoglobinės. Nė ditė duhet tė marrim rreth 18 miligramė Hekur.

Ushqimet e pasura me hekur

Mėlēia e pulės

Frutat e detit ( sepie, ostriche, midhje etj.)

Mishi i kuq sidomos mishi i kalit

Sallamrat

Peshku

Kakao e hidhur

Ēokollatė fondente pa sheqer

Spinaqi

Brokoli

Lakra e kuqe

Frutat e thata vajore (arrat, fistiqet)

Fasulet e thata

Bizelet (tė gjitha perimet)

Qiqrat e thata

Thjerzat

Bajamet e thata

Muesli me fruta dhe fruta tė thata (mund tė konsumohet ēdo mėngjes),

Orizi

Veza

Qumėshti

Djathi etj.

Nė ushqimet vegjetale (perime) pėrmbajtja e Hekurit ulet deri nė 15% me zierjen dhe deri nė 10% me zierjen nė avull.

Pėrthithja e Hekurit nė organizėm ėshtė mė e lartė kur konsumohen ushqime tė pasura me Acid Askorbik (Vitamina C) tė cilin e pėrmbajnė frutat dhe perimet si frutat e pyllit, kiwi, manaferra, domate, speca, sallata jeshile. Nė mėngjes kėshillohet njė gotė me lėng portokalli tė freskėt sepse rrit tre herė mė shumė pėrthithjen e hekurit qė pėrmbajnė ushqimet e konsumuara nė mėngjes.

Konsumimi i tetraciklinave, antiacideve (Ranital), antiinflamatoreve si Aspirina, Ibuprofeni, reduktojnė pėrthithjen e hekurit.

Ēaji dhe kafja reduktojnė pėrthithjen e hekurit pėr kėtė arsye duhet tė konsumohen rrallė.

Duke qenė se Trombocitet i keni pak tė ulta mund tė keni njė mungesė Vitamine B12.

Ushqimet mė tė pasura me Vitaminė B12 janė mėlēia e viēit, gjingjit, gjelit, frutat e detit, oktapodi, peshku, djathi, veza.

Eliminimi i Hekurit nė organizėm kryhet nėpėrmjet urinės, feēeve dhe djersės, nė periudhen mestruale hekuri eleminohet nė njė skallė mė tė lartė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
%4#I"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.