Mė thuaj sa kafe pi nė ditė tė tė them si je me shėndet.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mė thuaj sa kafe pi nė ditė tė tė them si je me shėndet.

Kafeina mund tė jetė e shėndetshme ose e dėmshme pėr njė njeri. Kjo varet nga toleranca e organizmit.

Mė thuaj sa kafe pi nė ditė tė tė them si je me shėndet
Mė thuaj sa kafe pi nė ditė tė tė them si je me shėndet
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 20:05

Njė filxhan

Pro

Pirja e njė filxhani kafe nė ditė rregullon vlerat e tensionit tė gjakut, ka zbuluar studimi grek i kryer nė 500 njerėz tė moshės prej 65 deri 100 vjet.

Pėrveē kėsaj, ata kanė zbuluar qė njerėzit tė cilėt nė ditė pinė rreth njė filxhan kafe, kanė enė mė tė shėndetshme tė gjakut se sa ata qė nuk pinė kafe, ndėrsa shkencėtarėt besojnė qė pėr kėtė gjė kanė meritė antioksidantėt e kafes, sepse rrisin prodhimin e oksidit nitrik dhe kėshtu ndihmojnė relaksimin e mureve tė arterieve. Hulumtimi i Universitetit tė Bristolit ka treguar qė madje edhe njė filxhan kafe stimulon trurin nė pėrforcim tė punės.

Kundėr

Madje edhe njė filxhan kafe mund tė pengojė ritmin normal tė gjumit, domethėnė tė pėrgjumjes, pohon Sian Potter nga Shoqėria Britanike e dietistėve. Ai ka zbuluar qė kafeinės i duhen rreth tetė orė pėr t'u larguar nga organizmi, kėshtu qė ata tė cilėt kanė probleme me gjumin nuk duhet ta pinė kafe pas orės 16.

Dy filxhanė

Pro

Kjo sasi e kafes ndihmon pėr ta mbrojtur trupin nga sėmundja e Alzheimerit, kanė zbuluar shkencėtarėt e Universitetit tė Floridės, sepse rreth 200 miligramė kafeinė sa pėrmbajnė ato ėshtė sasi e mjaftueshme pėr tė parandaluar akumulimin e proteinave nė tru, njė nga shkaqet e Alzheimerit.

Pirja e dy filxhanėve kafe gjysmė ore para ushtrimeve rrit aftėsitė fizike dhe energjinė, ka raportuar studimi i revistės Journal of Sports Medicine, sepse stimulon prodhimin e acideve yndyrore tė cilat trupi ynė i pėrdor si lėndė djegėse.

Kundėr

Femrave shtatzėnė dhe atyre qė ushqejnė me gji nuk u rekomandohet tė marrin mė shumė se 200 miligramė kafeinė, sepse vlerat mė tė larta nxisin lirimin e niveleve mė tė larta tė hormonit tė stresit - kortizolit, si dhe adrenalinės, ēka mund tė rris rrezikun nga aborti spontan.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
42KJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė