Nevojat pėr gjumė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Nevojat pėr gjumė

Me rritjen e moshės, pjesa mė e madhe e njerėzve kanė nevojė pėr mė pak gjumė.

Me rritjen e moshės, pjesa mė e madhe e njerėzve kanė nevojė pėr mė pak gjumė.
Me rritjen e moshės, pjesa mė e madhe e njerėzve kanė nevojė pėr mė pak gjumė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/10/2017 19:00

Nevoja pėr gjumė ndryshon nga individi nė individ dhe e vetmja mėnyrė pėr tė treguar nėse keni fjetur mjaftueshėm, pėrcaktohet nga mėnyra sesi ndiheni kur zgjoheni. Nėse ndiheni mirė, atėherė edhe sasia e gjumit qė ju keni marrė ėshtė e mjaftueshme.

Mosfjetja (pagjumėsia) ėshtė njė problem qė i prek tė gjithė. Meraku, zemėrimi dhe dhimbjet janė faktorė qė mund ta shkaktojnė atė.

Disa njerėz qė nuk arrijnė tė kontrollojnė kėto emocione, vuajnė nga pagjumėsia kronike. Ata do tė pėrdorin shpesh medikamente, tė tilla si qetėsues apo pilula gjumi, pėr tė luftuar pagjumėsinė. Nėse ėshtė e mundur, kėto barna duhet tė shmangen pėr tė gjithė. Ato mund tė prodhojnė varėsi dhe mund tė kenė efekte anėsore tė zgjatura, qė ndėrhyjnė nė jetėn e pėrditshme (si p.sh. ngarja e makinės tė nesėrmen etj).

Nėse keni ēdo ditė vėshtirėsi me gjumin, mė poshtė janė disa kėshilla qė mund t'ju ndihmojnė:

Mos u shtrini nė krevat derisa tė ndiheni tė lodhur;

Bėni diēka ēlodhėse, si p.sh. tė lexuarit ose tė dėgjuarit e muzikės pėrpara se tė shtriheni;

Mbajeni krevatin vetėm pėr gjumė. Mos u shtrini nė krevat dhe mė pas tė shihni televizor;

Shmangni sasitė e mėdha tė ushqimeve, ushtrimet e forta ose punėn e lodhshme pėrpara se tė shkoni pėr tė fjetur;

Sigurohuni qė tė ndiheni rehat nė krevat. Shkoni nė tualet nėse duhet dhe nėse ndiheni tė uritur, merrni njė vakt tė lehtė ose njė gotė qumėshti tė ngrohtė;

Ushtrohuni gjatė ditės dhe mundohuni qė tė mos bėni dremitje. Nė kėtė mėnyrė, keni mė shumė mundėsi qė tė jeni tė lodhur kur shkoni pėr tė fjetur;

Nėse nuk ju ka zėnė gjumi brenda gjysmė ore, ngrihuni dhe bėni diēka, si p.sh. lexoni. Mos u shtrini nė krevat duke u shqetėsuar qė ju nuk mund tė flini, pasi kjo ėshtė njė nga faktorėt e pagjumėsisė.

Kėto dhe sugjerime tė tjera qė mjeku mund tė ketė, janė disa nga metodat pėr tė luftuar pagjumėsinė kronike dhe disa nga mėnyrat pėr shmangien e pėrdorimit tė rregullt tė qetėsuesve apo pilulave tė gjumit.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
H#)CL

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė