Perspekti - Ēfarė ėshtė diabeti?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ėshtė diabeti?

Diabeti ėshtė gjendje shėndetėsore serioze, e cila po nuk u trajtua ēon nė sėmundjet e zemrės, verbėri, mosfunksionim veshkash dhe komplikime tė tjera qė rrezikojnė jetėn.

Ēfarė ėshtė diabeti?
Ēfarė ėshtė diabeti?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/11/2017 08:09, Ndryshuar: 11/11/2017 15:12

Diabeti ėshtė njė sėmundje kronike dhe karakterizohet nga rritja e pėrqendrimit tė sheqerit nė gjak, duke qenė e tillė diabeti nuk kurohet por trajtohet.

Pėrgjegjės i kėsaj gjendje shėndetėsore ėshtė mosfunksionimi i rregullt i prodhimit tė insulinės, njė hormon nė pankreas i domosdoshėm pėr metabolizmin e sheqernave.

Nė 14 Nėntor ėshtė dita ndėrkombėtare e diabetit, ditė e cila bashkon tė gjitha komunitetet dhe institucionet shėndetėsore botėrore nė sensibilizimin dhe trajimin e kėsaj sėmundjeje.

Disa fakte qė duhet tė dini mbi sėmundjen e diabetit:

415 milionė njerėz nė botė janė tė prekur nga sėmundja e diabetit.

Nė vitin 2040 pritet qė ky numėr tė shkojė nė 642 milionė.

Njė nė 11 adultė mbart kėtė sėmundje.

1 nė 10 gra ėshtė diabetike.

Njė nė shtatė lindje diagnostikohet me diabet.

Ēdo 6 sekonda vdes njė person nėpėr botė nga diabeti.

12% e buxhetit shėndetėsor botėror shkon pėr kėtė sėmundje.

Mė shumė se gjysma e njerėzve tė prekur nga diabeti jetojnė nė vende tė varfėra ose vende me ekonomi mesatare.

542,000 fėmijė janė me diabet.

46.5% prej tė rriturve me diabet janė tė padiagnostikuar.

Diabeti rradhitet i nėnti si shkak i vdekshmėrisė, duke shkaktuar rreth 2.5 milionė vdekje nė vit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@5J_D

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė