Cilat janė lėndėt ushqyese pėr tė cilat truri ka nevojė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė lėndėt ushqyese pėr tė cilat truri ka nevojė?

Humbje kujtese, konfuzitet, performancė e keqe mendore? Ja lėnda ushqyese qė i mungon trurit.

Cilat janė lėndėt ushqyese pėr tė cilat truri ka nevojė?
Cilat janė lėndėt ushqyese pėr tė cilat truri ka nevojė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2017 00:28

Truri ka nevojė pėr glukozė pėr energji, dhe dietat kufizuese mund tė kenė pasoja negative nė kujtesė dhe mėsim. Kjo ėshtė njė nga arsyet pse femrat qė kanė dietė tė ulėt tė karbohidrateve kanė performancė mė tė keqe nė testet mendore dhe nė testet e kujtesės.

Sipas Holly Taylor, Profesor i Psikologjisė nė Universitetin Tufts, ushqimi qė hamė ka njė efekt tė drejtpėrdrejtė nė sjelljen mendore shkruan revista psikologjia. Dietat popullore qė kanė pak karbohidrate ose aspak kanė potencialin mė tė madh pėr njė efekt negativ nė kujtesėn dhe mendjen.

Njė ekip shkencėtarėsh zgjodhi 19 gra tė moshės 22 - 55 vjeē dhe i lejoi ato qė tė zgjidhnin midis dietės sė varfėr nė kalori e asaj tė varfėr nė karbohidrate. Nėntė prej tyre zgjodhėn dietėn me pak karbohidrate dhe 10 tė tjera tė ulėta nė kalori. Sipas rezultateve, gratė qė konsumonin pak karbohidrate treguan njė ulje graduale tė performancės nė punėn qė kėrkonte kujtesė krahasuar me gratė qė merrnin pak kalori.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k0.&!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė