Perspekti - Njihuni me peshkun e parė nė botė I cili ka nė tė gjithė trupin gjak tė ngrohtė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njihuni me peshkun e parė nė botė I cili ka nė tė gjithė trupin gjak tė ngrohtė

Shkencėtarėt e NOAA kanė zbuluar peshkun e parė nė oqeane i cili ėshtė i gjithi me gjak tė ngrohtė.

Peshku i parė nė botė i cili ka nė tė gjithė trupin gjak tė ngrohtė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 17/07/2015 18:03

Peshku Opah, I njohur gjithashtu si peshku hėnė, mban nė trupin e tij temperaturėn e lartė duke qarkulluar gjak tė ngrohtė nė trupin e tij.

Peshku Opah bredh nė thellėsitė e oqeaneve, ku pothuajse tė gjithė fqinjet e tij janė tė ngadaltė dhe tė pėrgjumur. Ndryshe nga miqtė e tij, peshku Opah vazhdimisht lėviz lart e poshtė, dhe kjo gjė e ngroh trupin e tij dhe I furnizon metabolizmin. Ai gjithashtu ka njė avantazh te veēantė grabitqar, sepse Opah mund tė levizė shumė mė shpejt sesa grabitqarėt e tjerė tė ujėrave.

Pėrpara kėtij zbulimi, unė mendoja se ky ishte njė peshk I ngadaltė, si shumica e peshqve tė tjerė nė mjedise tė ftohta, tha Nicholas Wegner, autori kryesues I studimit tė NOAA-s. Por pėr shkak se ai ka aftėsine pėr tė ngritur temperaturėn e trupit tė tij, ai ėshtė njė grabitqar mjaft aktiv qė ndjek me shkathtėsi prenė e tij dhe mund tė migrojė nė distanca tė largėta.

Weger dhe skuadra e tij e zbuluan misterin e Opas duke vendosur matės temperature nė kėtė lloj peshku nė zonėn e Amerikės perėndimore. Edhe pse peshku udhėtonte nė thellėsitė e oqeanit, temperatura e trupit tė tyre mbetej me njė ngrohtėsi konstante mė tė lartė se temperatura e ujit ku ai ndodhej.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
CPcjV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė