Perspekti - Studimet treguan se brokoli parandalon kancerin e gjirit.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Studimet treguan se brokoli parandalon kancerin e gjirit.

Gjithnjė e mė shumė frutat dhe perimet zėnė vendin e parė pėr rėndėsinė e shėndetit, e veēanėrisht nė parandalimin e tumorit.

Brokoli parandalon kancerin e gjirit
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 07/10/2015 21:12

Njė ndėr perimet qė ka mė shumė benefite dhe qė gjendet lehtėsisht nė ēdo stinė ėshtė brokoli. Brokoli ėshtė i preferuar qoftė pėr shijen e veēantė, si dhe pėr lehtėsinė e pėrgatitjes nė kuzhinė. Sipas studiuesve brokoli i pėrket familjes qė luan rol nė parandalimin e kancerit tė gjirit. Njė studim i publikuar nga Universiteti I Michigan-it ka zbuluar se brokoli ka nė pėrmbajtje tė tij njė element tė veēantė i cili ėshtė nė gjendje tė vrasė qelizat burimore qė lejojnė kancerin tė zhvillohet.

Brokoli ėshtė gjithashtu njė burim i mirė i mineraleve, vitaminave dhe fibrave. Pėrmban fuqi tė lartė antioksidantėsh nė sajė tė pranisė sė polifenolit, tė cilat ndihmojnė pėr tė luftuar edhe bakteret qė zakonisht vendosen nė mukozat e stomakut, qė shpesh shkaktojnė dhimbje tė rėnda barku, gastrit dhe ulēera.

Pėr tė patur njė shėndet tė mirė kėshillohet qė ēdo ditė tė konsumohen tė paktėn 5 fruta, duke parandaluar nė kėtė mėnyrė sėmundjet kronike.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GD)F$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė