Perspekti - Pse disa herė ylberi ėshtė i kuq?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse disa herė ylberi ėshtė i kuq?

Pasqyrimi i diellit nė qiell influencon dritėn e ulėt tė formojė harqe shumė ngjyrėshe nė qiell.

Disa ngjyra ylberi janė tė kuq
Disa ngjyra ylberi janė tė kuq
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 12/03/2016 09:48

Disa ylberė nuk pėrmbajnė tė gjitha ngjyrat e ylberit. Lartėsia e diellit nė horizont mund tė formojė harqe qė pėrmban vetėm njė fraksion ngjyre tė ylberit tradicional, raportuan kėrkuesit nė takimin e American Geophysical Union.

Ylberi shfaqet kur drita e diellit fillon tė pėrthyhet dhe kalon pėrmes njė zone ku bien pika uji. Pjesė tė ndryshme tė spektrit tė dritės pėrthyhen nė sasi tė ndryshme, duke thyer dritėn nė komponentė individualė tė dritės pėr tė krijuar harqe shumė ngjyrėshe.

Nė raste tė rralla, njė ylber do tė pėrmbajė vetėm njė pjesė tė ngjyrave tė spektrit. Punėt e mėparshme sugjeruan se kėto ylbere me mė pak ngjyra ose edhe njė ngjyrėshe formohen kryesisht nė bazė tė madhėsisė sė pikave tė ujit. Shkencėtari atmosferik Jean Ricard nga National Centre for Meteorological Research nė Toulouse, Francė, dhe kolegėt e tij ruajtėn mijėra fotografi tė ylberėve. Ata zbuluan se pozicioni i diellit luan njė rol shumė mė tė madh nga sa mendohej mė parė. Gjatė perėndimit tė diellit, pika mė e ulėt e diellit nėnkupton qė drita duhet tė udhėtojė nė njė distancė mė tė largėt nėpėr atmospferė. Gjatė udhėtimit, ajri shpėrndan ngjyrat mė tė forta. Drita e kuqe qė mbetet trash ngjyrėn e kuqe tė ylberit, duke mbytur ngjyrat lejla, blu dhe portokalli, dhe nė kėtė mėnyrė nė ylber mbetet vetėm ngjyra e kuqe.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
A##0+

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.