Perspekti - Pėrse djathi Zvicerian ėshtė me vrima?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrse djathi Zvicerian ėshtė me vrima?

Pas njė shekulli me spekulime, shkencėtaret mė nė fund kanė kuptuar se pėrse djathi Zvicerian ėshtė i stolisur me vrima dalluese.

Perse djathi Zvicerian ėshtė me vrima?
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 17/07/2015 17:37

Njė raport i ri nga instituti i kėrkimeve Agroscope, thotė qė bari i thatė ka njė ndikim nė kėto vrima tė formuara brenda djathit. Edhe pse teknologjia e larte e ka pėrmirėsuar shumė pastėrtinė e gatimit tė djathit, sasia e barit tė thatė nė qumėshtin mė tė cilin prodhohet djathi ėshtė ulur por nuk ėshtė zhdukur. Si pasojė e pakėsimit tė barit tė thatė janė pakėsuar edhe vrimat brenda kėtij djathi gjatė 2 dekadave tė fundit.

Nė vitin 1917 u publikua njė studim nga William Clark qė ndikoi nė vrimat e dioksidit tė karbonit tė ēliruara nga bakteret nė qumėsht.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O@l [

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė