9 gjėra surprizuese qė nuk i dinit pėr trupin tuaj.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

9 gjėra surprizuese qė nuk i dinit pėr trupin tuaj.

Edhe pse ėshtė thėnė shumė pėr inteligjencėn artificiale dhe tekonologjitė moderne, trupi i njeriut ėshtė sistemi mė perfekt nė planet.

Shikimi i njeriut
Shikimi i njeriut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/08/2017 22:47

Pėr ju do tė tregojmė potencialin e trupit tonė duke e krahasuar me teknologjitė moderne.

Shikimi i njeriut

Sigurisht nga njė kėndvėshtrim shkencor, krahasimi i syrit me njė kamera dixhitale nuk ėshtė shumė korrekte, por nėse ne e shohim nga ana abstrakte, ne mund tė kapim 126 megapikselė nė sytė tanė nė qendėr tė bebes sė syrit.

Madhėsia e videos 1 sekondė

Madhėsia e videos 1 sekondė

Madhėsia e videos 1 sekondė

Njė sekondė e shikimit tonė mund tė jetė e barabartė nė volum me 21,45 GB. Njė video 1 sekondė e iPhone ėshtė vetėm 375 MB.

Memoria e trurit VS memoria e njė super kompjuteri

Memoria e trurit VS memoria e njė super kompjuteri

Memoria e trurit VS memoria e njė super kompjuteri

Truri ka mesatarisht 100 bilionė neurone, ku secila prej tyre krijon rreth 1 000 sinapse tė fuqishme qė ruajnė informacione. Nėse gjithēka llogaritet, del qė teorikisht truri mund tė mbajė 100 terrabyte informacion. Pėr krahasim, njė nga kompjuterat mė tė fuqishėm nė botė Titani ka nė total njė sistem memorie 710 terrabyte.

Tė dhėnat nė planetin tokė VS Tė dhėnat nė trupin e njeriut

Tė dhėnat nė planetin tokė VS Tė dhėnat nė trupin e njeriut

Tė dhėnat nė planetin tokė VS Tė dhėnat nė trupin e njeriut

Sipas kanalit shkencor Veritasium, nė vitin 2020 volumi i tė gjithė informacionit nė botė do tė jetė 40 zettabytes. Tashmė krahasoni: trupi i njeriut pėrmban 60 zettabyte tė dhėna.

h3> Apple iOS VS Kodi Gjenetik

Apple iOS VS Kodi Gjenetik

Apple iOS VS Kodi Gjenetik

Gjithsesi informacioni gjenetik i njė personi zė vetėm 1.5 GB memorie. Po aq sa sistemi operativ i iOS 10.

Shpejtėsia e trurit

Shpejtėsia e trurit

Shpejtėsia e trurit

Rreth 100 000 reaksione kimike pėr sekondė ndodhin nė tru, qė do tė thotė qė kjo shpejtėsi ėshtė e njėjtė me atė tė Trenit Shanghai Maglev- njė nga trenat mė tė shpejtė nė planet qė i kalon 430 kilometra pėr orė.

Si punon truri

Si punon truri

Si punon truri

Fakti qė njerėzit pėrdorin vetėm 10% tė trurit tė tyre ėshtė njė mit. Truri pėrdor aq burime sa i duhen nė njė moment tė caktuar. Kjo mund tė krahasohet me njė radio; ne dėgjojmė vetėm njė valė nė tė njejtėn kohė, edhe pse mund tė jenė 100 kanale tė tjera nė pritje.

Fuqia e trurit

Fuqia e trurit

Fuqia e trurit

Pėr tė krahasuar trurin nė performancė (me kapacitetin standart prej 20 W), ju duhet njė superkompjuter qė konsumon rreth 1.4 MW, ose 70 000 herė mė shumė.

Produktiviteti i trurit

Produktiviteti i trurit

Produktiviteti i trurit

Mė e rėndėsishmja. Truri dhe trupi i njeriut kanė njė kapacitet tė mrekullueshėm pėr tu rigjeneruar dhe mund tė punojnė edhe me dėme serioze. Edhe pajisjet mė tė fuqishme nė botė nuk mund ta arrijnė kėtė gjė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
''c[<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.