Si mund tė bėhet ndalimi i rrezeve tė dritės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė bėhet ndalimi i rrezeve tė dritės?

Ndalimi i rrezeve tė dritės. Shkencėtarėt zbulojnė metodėn qė ngadalėson me 20 vite dritėn

Si mund tė bėhet ndalimi i rrezeve tė dritės?
Si mund tė bėhet ndalimi i rrezeve tė dritės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/02/2018 20:35

Rrezet e dritės udhėtojnė me 300,000 kilometer nė 1 sekondė, duke i bėrė tė vėshtira pėr t'u manipuluar.

Megjithatė njė ekip studiuesish nga Instituti i Teknologjisė nė Izraelit dhe Instituti i Brazilit besojnė se kanė gjetur njė mėnyrė se si tė ndalojnė rrezet e dritės.

Shkencėtarėt shpjegojnė se dy valė tė lehta drite duhet tė sintonizohen me njėra tjetrėn pėr tė arritur njė "pikė tė jashtėzakonshme" qė ndryshe quhet pika ku dy valėt e dritės bashkohen qė tė prodhojnė dritė.

Ata deklarojnė se nėse krijojnė njė pajisje si tub me pėrbėrje ultracold tė natriumit mund tė ndalojnė qė kėto dy valėt e dritės tė bashkohen me njėra tjetrėn.

Sipas tyre nėse kjo metodė rezulton e suksesshme mendohet se pėrhapja e dritės do tė ngadalėsohet me 20 vite.

Ekipi besojnė se kjo metodė do jetė e aplikueshme dhe pėr ndalimin e valėve tė zėrit.

Shkencėtarėt shprehen se nėse ky projekt rezulton i suksesshme do sjell njė projektim mė tė avancuar tė pajisjeve qė prodhojnė dritė dhe njė hap tė ri drejtė telekomunikacionit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
;0$eR

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė