Cilat janė gabimet qė bėjmė nė pėrdorimin e Twitter?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė gabimet qė bėjmė nė pėrdorimin e Twitter?

Nuk ėshtė vetėm ajo qė postoni e cila dėmton markėn tuaj. Mos shfrytėzimi i medias sociale ka rreziqet e saj nė rritjen e kompanisė tuaj.

Cilat janė gabimet qė bėjmė nė pėrdorimin e Twitter?
Cilat janė gabimet qė bėjmė nė pėrdorimin e Twitter?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 20:16

Profesioni im mė ofron mundėsinė tė punoj dhe tė flas me shumė ndėrmarrės dhe udhėheqės tė tjerė pėr mediat sociale. Dhe mė e rėndėsishmja, unė vėzhgoj pėrdorimin (ose mospėrdorimin) e medias sociale.

Twitter qėndron njėra prej platformave mė tė famshme pėr njerėzit tė cilėt dėshirojnė tė shkėmbejnė ide, tė promovojnė lajme ose tė shprehin mendime. Unė jam njė entuziast i medias sociale, por puna ime nė ligjin pėr punėsim mė bėn tė vetėdijshėm pėr rreziqet e kėtyre mjeteve tė postimeve tė menjėhershme.

Lista ime e gabimeve mė tė kushtueshme mund t'ju befasojė. Kanė tė bėjnė edhe me mospėrdorimin edhe me keqpėrdorimin.

Mospėrdorimi i Twitterit

Disa ndėrmarrės dhe udhėheqės tė biznesit ende besojnė se media sociale ėshtė humbje kohė. Por ata janė gabim. Twitter pėr momentin ėshtė nė qendėr. Pėrdoreni atė pėr tė mirėn tuaj.

Vetėm shpėrndajnė

Disa udhėheqės kanė shpirtra tė pasur. Ata lirshėm ndajnė ide dhe mendime. Pėrderisa ndarja ėshtė e mrekullueshme, ėshtė vetėm njė pjesė e ekuacionit. Media sociale ka tė bėjė me lidhjen, jo vetėm me shprehjen e mendimeve. Ēdo udhėheqės duhet ta mbajė kėtė nė mendje nė ēdo kohė.

Ripostojnė pa lexuar

Tė tjerė njerėz ripostojnė artikuj pa lexuar pėrmbajtjen e plotė. Nė kėto rrethana, njė koment i njė pėrdoruesi mund tė mos pėrshtatet me materialin burimor. Ripostimi pa kuptuar kontekstin mund tė jetė i pasinqertė. Nėse ka paragjykime ose ofendime nė atė postim, ky zakon gjithashtu mund tė jetė i rrezikshėm.

Ndjekin vetėm individė qė mendojnė si ata

Bisedat pėr shumėllojshmėrinė shpesh kanė qendrėn nė gjini, racė dhe nė tjera grupe tė mbrojtura nga ligji. Por ka edhe njė aspekt tjetėr tė rėndėsishėm tė cilin duhet ta merrni nė konsideratė. Shumėllojshmėria kognitive ofron njė perspektivė ose mendim ndryshe.

Bashkėveprimi vetėm me njerėz tė cilėt mendojnė si ju kufizon pozitėn tuaj tė favorshme. Nėse i ndiqni ata me tė cilėt nuk pajtoheni do ju ekspozojė ndaj pikėpamjeve dhe mundėsive tė ndryshme.

Bashkėveprojnė vetėm me raste

Nė rrezikun e teprimit, ju duhet tė jeni lojtar. Ka shumė aktivitete nė media sociale sa qė nėse vendosni gishtin nė ujė vetėm me raste, ju me shumė gjasa nuk do tė krijoni lidhje vitale. Nuk keni nevojė tė postoni ēdo ditė, por postimi njė herė nė javė ėshtė i mjaftueshėm.

Sulmojnė tė tjerėt

Kohė pas kohe, ju do tė shihni diēka e cila prodhon njė reagim tė fuqishėm dhe negativ. Ėshtė mė sė mirė tė mos pėrdorni mediet sociale si mėnyrė pėr tė sulmuar tė tjerėt. Ka mėnyra tė sjellshme pėr mospajtime. Sikur nė marrėdhėniet ndėrpersonale, nganjėherė pėrgjigja mė e mirė ėshtė heshtja. Pse t'i jepni dritė njė ideje pėr tė cilėn besoni se e ka vendin nė errėsirė?

Pėrgjigjen sa herė qė sulmohen

Gjithkush nė media sociale ėshtė sulmuar ndonjėherė. Nėse filloni tė pėrlesheni me ēdo kėnd i cili kritikon pozitėn tuaj, tė tjerėt mund ta marrin kėtė si dobėsi tuajėn. Zgjidhni betejat e juaja me menēuri qė tė mos emėroheni si njė fjollė bore e pasigurt. Forca mund tė vijė nga heshtja njėjtė siē vjen nga fjalėt e fuqishme.

Nuk janė transparentė

Rregullat e "Federal Trade Commission" kėrkojnė qė individėt tė hapen kur promovojnė produktet ose shėrbimet me tė cilat identifikohen. Pėr shembull, nėse lavdėroni njė artikull tė cilin punėdhėnėsi juaj e prodhon, ju duhet tė hiqni dorė nga kjo. Transparenca, ėshtė mė shumė se njė pyetje e cila kėnaq rregullat e "Federal Trade Commission". Ėshtė biznes i mirė.

Nuk ndajnė personalen nga profesionalja

Tė gjitha bizneset janė personale dhe tė gjitha politikat janė lokale, siē thotė shprehja. Nė kėto kohėra, ju me siguri do tė shihni dikė i cili ka njė ose dy besime tė thella.

Nėse postoni pėr ēėshtje politike ose pėr tema tjera tė cilat mund tė duken si kontroverse, duhet ta bėni tė qartė se pikėpamjet tuaja janė vetėm tuajat, jo ato tė punėdhėnėsit tuaj. Ėshtė mjaftė e lehtė tė pėrfshini atė dallim si pjesė e profilit tuaj nė Twitter. Mos pėrfshini emrin e punėdhėnėsit ose kompanisė. Ajo vetėm ngrin lidhjet precize tė cilat po provoni t'i shmangni.

Postojnė vetėm artikuj tė lidhur me biznes

Media sociale ėshtė njė formė e pėrhapur e komunikimit nė masė, dhe duhet tė mendoni mirė se ēfarė po postoni. Por nėse shpenzoni tė gjithė energjinė tuaj mendore duke provuar tė kėnaqni tė gjithė, nuk do tė lidheni me askėnd.

Pėrderisa zhvilloni markėn tuaj, merrni nė konsideratė ndarjen e mendimeve tuaja ose postimin e artikujve pėr ēėshtje pėrtej fokusit tuaj ndaj biznesit. Nė jetėn time personale, unė jam shumė i dhėnė pas shpėtimit tė kafshėve, mė pėlqen Bruce Springsteen, dhe ēmendem pas "Mad Men". Duke shprehur veten mė ka bėrė qė tė takohem me shumė shpirtra tė njėjtė, disa prej tė cilėve tani i kam klientė, gjithashtu.

(Autori ėshtė partner nė Grupin e Praktikės sė Punėsimit tė "Duane Morris")

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GAOQA

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė