Opsione tė dobishme tė tastierės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Opsione tė dobishme tė tastierės

Pėrdorimi i shkurtimeve nė tastierė mund tė rrisė mahnitshėm produktivitetin, zvogėlon stresin e ripėrsėritjeve tė veprimeve dhe ju ndihmon tė pėrqendroheni nė punėn qė bėni.

Opsione tė dobishme tė tastierės
Opsione tė dobishme tė tastierės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/11/2017 23:54

Pėrdorimi i shkurtimeve nė tastierė mund tė rrisė mahnitshėm produktivitetin, zvogėlon stresin e ripėrsėritjeve tė veprimeve dhe ju ndihmon tė pėrqendroheni nė punėn qė bėni.

Pėr shembull, pėr tė kopjuar njė tekst tė caktuar, ju e selektoni tekstin dhe mė pas shtypni Ctrl + C nė tastierė. Kjo formė ėshtė mė i shpejtė nėse krahasohet me opsionin tjetėr sipas tė cilit nėpėrmjet komandave, ju duhet tė hiqni duart nga tastiera, tė lėvizni me maus dhe tė selektoni tekstin, mė pas tė shkoni tek menuja e tė zgjidhni komandėn Copy dhe mė pas tė riktheheni tek tastiera.

Mė poshtė keni tė renditura 10 mėnyrat e shkurtra qė Perspekti ju rekomandon qė t'i mbani mend dhe t'i pėrdorni ato.

1. Ctrl + C ose Ctrl + Insert dhe Ctrl + X

Qė tė dyja, Ctrl + C dhe Ctrl + Insert kopjojnė njė tekst tė selektuar. Nėse doni tė prisni (Cut) njė pjesė teksti dhe jo ta kopjoni atėherė komanda e shkurtuar ėshtė Ctrl + X. Kjo komandė e heq tekstin ose dosjet dhe i ruan ato, duke bėrė tė mundur qė atė pjesė qė hoqėt ta ngjisni diku tjetėr ndryshe nga komanda e parė e cila nuk hiqet por vetėm kopjohet.

Pėr pėrdoruesit e kompjuterave Apple ėshtė e njėjta mėnyrė, por me njė ndryshim tė vogėl qė duhet tė zėvendėsojnė butonin Ctrl me Cmd. Pėr shembull Cmd + C kopjon tekstin e selektuar.

2. Ctrl + V dhe Shift + V

Qė tė dyja kėto komanda kryejnė tė njėjtin funksion. Nėse keni kryer njėrėn nga veprimet qė tregohet mė lart, pra keni kopjuar njė material ose njė pjesė teksti nuk e keni bėrė pa qėllim. Pra atė tekst apo material ju doni ta shtoni diku tjetėr dhe shkurtore pėr kėtė komandė janė pikėrisht kėto dy opsione qė ju kushtorjnė kohė.

Komanda e radhės ka tė njėjtin ndryshim pėr pėrdoruesit Apple, pra nė vend tė Ctrl duhet tė pėrdorin Cmd.

3. Ctrl + Z dhe Ctrl + Y

Nėse klikoni njėkohėsisht Ctrl + Z ēdo ndryshim qė keni bėrė ose nėse keni prerė (Cut) njė tekst, e ktheni mbrapsht komandėn e dhėnė. Pra kjo komandė e kthen nė gjendjen e mėparshme dhe sa herė qė ta pėrdorni kėtė komandė aq herė kthehen mbrapsht ndryshimet qė keni bėrė njėra pas tjetrės. Ndėrsa komanda Ctrl + Y bėn tė kundėrtėn e komandės sė mėparshme, pra ribėn veprimin qė kthyet.

Nė kompjuterat Apple, pėrdorni Cmd + Z dhe Cmd + Y pėr tė kthyer dhe pėr tė ribėrė veprimet (undo dhe redo).

4. Ctrl + F

Ky opsion shėrben pėr tė hapur fushėn e kėrkimit, e cila tė lejon tė kėrkosh nė atė tekst qė ju keni hapur ose keni selektuar. Pėr shembull, nė shfletuesit e Internetit ju mund tė pėrdorni kėtė opsion pėr tė kėrkuar njė fjalė nė atė faqe ku jeni pėr momentin. Provojeni ndėrkohė qė lexoni kėtė artikull dhe kėrkoni pėr njė fjalė dhe shikoni rezultatet qė do ju dalin.

Pėr kompjuterat Apple pėrdorni Cmd + F.

5. Alt + Tab ose Ctrl + Tab

Kėto komanda ju japin mundėsinė tė lėvizni ndėrmjet programeve qė keni hapur dhe me tė cilat po punoni. Pėr shembull nėse keni hapur shfletuesin dhe keni programe tė tjera tė hapura, mbani shtypur butonin Alt dhe me pas shtypni butonin Tab me tė cilėn mund tė lėvizni ndėrmjet programeve.

E njėjta komandė vlen edhe pėr kompjuterat Apple duke shtypur butonat Cmd + Tab.

6. Ctrl + Back Space dhe Ctrl + shigjeta majtas ose djathtas

Pėrdorimi i Ctrl + Backspace fshin njė fjalė tė plotė dhe jo karakter pėr karakter.

Mbani shtypur Ctrl dhe mė pas shtypni shigjetėn majtas ose djathtas dhe ju do shikoni qė kursori do lėvizi nga njė fjalė tek tjetra dhe jo karakter pėr karakter.

Kėto komanda nuk vlejnė pėr kompjuterat Apple.

7. Ctrl + S

Ndėrkohė qė punoni me njė dokument ose nė ndonjė program tjetėr, pėrdorimi i Ctrl + S bėn ruajtjen e ndryshimeve. Pėrdorni shpesh kėtė komandė nėse po punoni nė njė dokument ose projekt tė rėndėsishėm nė mėnyrė qė tė shmangni fshirjen e materialeve apo ndryshimeve nė rast tė ndonjė gabimi nė program apo nė rast se kompjuteri juaj fiket papritur.

E njėjta vlen edhe pėr kompjuterat Apple duke pėrdorur Cmd + S.

8. Ctrl + Home ose Ctrl + End

Ctrl + Home lėviz kursorin nė fillim tė dokumentit ndėrsa Ctrl + End e lėviz atė nė fund tė dokumentit.

Nė kompjuterat Apple pėr kėto veprime pėrdoret Cmd + shigjeta lart ose poshtė pėr tė lėvizur kursorin nė fillim ose nė fund tė dokumentit.

9. Ctrl + P

Kjo shkurtore shėrben pėr tė hapur faqen e rishikimit tė faqeve qė dėshironi tė printoni (Print Preview).

Nė kompjuterat Apple ėshtė e njėjta procedurė duke shtypur Cmd + P.

10. Shigjeta lart, hapėsira (spacebar) dhe shigjeta poshtė

Siē mund ta keni marrė me mend ose edhe mund ta keni provuar, shigjeta lart dhe poshtė shėrbejnė pėr tė kaluar nė faqen pasardhėse ose paraardhėse, ose nė njė tekst pėr tė lėvizur kursorin ndėrmjet rreshtave lart dhe poshtė. Gjatė kohės qė lundrojmė nė internet, shtypja e butonit tė hapėsirės (Spacebar) shėrben pėr tė lėvizur poshtė nė faqen e internetit. Po ashtu pėr t'u ngjitur lart pėrdoren butonat Shift + Spacebar (hapėsira).

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
S6Jbf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė