Perspekti - Kėto janė 4 ushqimet mė tė mira tė verės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėto janė 4 ushqimet mė tė mira tė verės

Nė kėtė stinė ka mė shumė ushqime se nė ēdo stinė tjetėr. Mė poshtė mund tė lexoni cilat janė 4 ushqimet qė do tė ju ndihmojnė tė qėndroni tė shėndetshėm gjatė kėsaj stine tė nxehtė.

4 ushqimet mė tė mira tė verės
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 19/07/2015 16:36

Avokadot

Pse janė tė mira pėr ju: Disa vrapues i shmangin avokadot pėr shkak se janė tė me yndyrė tė lartė (njė filxhan pėrmban 21 gram). Por, pothuajse e gjithė ajo yndyrė vjen nga yndyrnat e shėndetshme, tė cilat kur hahen, mund tė ndihmojnė nė uljen e LDL-sė, apo siē quhet ndryshe kolesterolit tė keq.

Tė mirat e frutit avokado

Pjeshkat

Pse janė tė mira pėr ju: Njė pjeshkė mesatare pėrmban 60 kalori dhe 2 gram fibra, vitaminė C dhe beta-karotinė  njė antioksidant mbrojtės pėr zemrėn. Ky frut i lėngshėm pėrmban edhe kalium, njė mineral i cili ėshtė qenėsor nė rregullimin e lėngjeve dhe niveleve tė elektroliteve, qė i bėjnė pjeshkat njė zgjidhje tė shijshme pėr hidratim gjatė njė dite tė ngrohtė vere.

Pjeshkat kanė vlera shumė ushqyese

Thanat

Pse janė tė mira pėr ju: Thanat janė qetėsues natyror. Studimet tregojnė se vrapuesit tė cilėt pijnė lėngun e thanės dy herė nė ditė pėr njė javė para njė gare tė gjatė raportojnė mė pak dhimbje se tė tjerėt qė nuk pinė. Zgjidhni mė shumė thanat normale pėr ti ngrėnė se sa lėngun e tyre; njė filxhan thana ka mė shumė kalori dhe fibra se sa lėngu.

Thanat mund tė jenė shumė tė efektshme nė mbrojtjen nga i thati nė stomak tek femrat.

Luleshtrydhet

Pse janė tė mira: Ky frut i shijshėm veror pėrmban antocianine, tė cilat janė gjetur nė frutat e tjerė tė kuq dhe qė ndihmojnė reduktimin e inflamacionit dhe luftojnė dėmtimet e muskujve gjatė ushtrimeve. Njė filxhan dredhėza pėrmban 49 kalori dhe 150% tė vlerės sė pėrditshme tė rekomanduar tė vitaminės C.

Edhe luleshtrydhet kanė shumė vlera ushqyese pėr trupin

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
FlJ%(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė