Perspekti - 6 fakte mbi shalqinin qė mund t'ju befasojnė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 fakte mbi shalqinin qė mund t'ju befasojnė

Shalqini ėshtė tashmė fruti mė i konsumuar nė botė, kushėri i trangujve dhe kungullit dhe mendohet tė ketė origjinėn nga Egjipti afėr 5.000 vjet mė parė.

Shalqini ėshtė njė ndėr frutat mė tė pėrdorur dhe mė tė ushqyeshėm
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 26/07/2015 22:24

Ju mund tė mendoni se ju dini ēdo gjė nė lidhje me kėtė fryt veror, por mė lejoni t'iu surprizoj ... shalqini ėshtė mė shumė se vetėm i shijshėm ... kjo ėshtė njė shtesė super e shėndetshme nė dietėn tuaj.

1. Shalqini ka mė shumė lycopene se domatet.

Lycopene ėshtė njė antioksidant i fuqishėm carotenoid qė i jep frutave dhe perimeve njė ngjyrė trėndafili ose tė kuqe. Kjo ėshtė e lidhur mė shpesh me domatet, por shalqini ėshtė nė fakt njė burim shumė i koncentruar. Krahasuar me njė domate tė madhe tė freskėt, njė filxhan shalqin ka 1.5 herė lycopene (6 miligram (mg) krahasuar me 4 mg nė njė domate).

2. Lėngu i Shalqiniy mund tė lehtėsojė dhimbjen e muskujve.

Nėse ju keni njė shtrydhėse frutash e perimesh, provoni tė shtrydhni njė tė tretėn e njė shalqini tė freskėt dhe ta pini para stėrvitjes tuaj sė ardhshme. Kjo pėrmban pak mė shumė se njė gram l-citrulline, njė amino acid qė duket tė mbrojė kundėr dhimbjeve tė muskujve.

Njė studim zbuloi se njerėzit qė pinin lėng natyral te pa-pasterizuar shalqini para stėrvitjeve tė tyre kishte zvogėluar dhėmbjen e muskujve 24 orė mė vonė nė krahasim me ata qė pinin njė placebo.

Ju duhet tė jeni tė kujdesshėm me lėngun e shalqinit, edhe pse, pasi ai pėrmbėn njė sasi tė konsiderueshme fruktoze (sheqer frutash). Sasi tė mėdha fruktoze shkaktojnė dėmtimin e mėlcise, detyra e sė cilės ėshtė tė largojė atė duke e kthyer nė qeliza yndyre.

3. Shalqini ėshtė njė frut dhe njė perime nė njė.

Mos harroni se si shalqi ėshtė i lidhur me familjen e trangujve dhe tė kungujve? Kjo ėshtė pėr shkak se ai ėshtė pjesė perime dhe pjesė frut (ėshtė i ėmbėl, dhe pėrbėn fara prodhuese. Idea tjetėr qė shalqini ėshtė edhe frut dhe perime? Lėkura e shalqinit ėshtė plotėsisht e ngrėnshme.

4. Ju mund ti hani lėkurėn dhe farat e shalqinit.

Shumica e njerėzve e hedhin lėkurėn e shalqinit, por pėrpiquni tė bėni njė lėng frutash tė shėndetshėm me tė duke i shtuar edhe pak qitro pėr njė shije mė tė kėndshme. Jo vetėm qė lėkura pėrmban shumė klorofil shėndetėsor dhe promovimin nė ndėrtimin e gjakut, por nė tė vėrtetė lėkura pėrmban mė shumė citruline amino acid sesa mishi i kuq.

Citruline ėshtė shndėrruar nė arginine nė veshkat tuaja, dhe jo vetėm qė ky amino acid ėshtė i rėndėsishėm pėr shėndetin e zemrės dhe mbajtjen e sistemit imunitar, por zbulimet shkencore kane zbuluar se kanė vlera potenciale terapeutike nė mbi 100 semundje. Ndėrsa shumė njerėz preferojnė varietetet e shalqinit pafarė, farat e zeza tė shalqi nitjanė tė ngrėnshme dhe mjaft tė shėndetshme. Ato pėrmbajnė hekur, zink , proteina dhe fiber.

5. Ėshtė i pėrbėrė kryesisht nga uji.

Kjo nuk mund tė jetė e habitshme, por ėshtė ende njė fakt i kėndshėm; shalqin ėshtė mė shumė se 91 pėrqind ujė. Kjo do tė thotė se tė hash shalqin nė njė ditė tė nxehtė vere tė jep njė shije tė mirė dhe ju ndihmon tė qėndroni tė hidrituar dhe shmang dehidrimin (kjo nuk ėshtė njė zėvendėsim i drejtpėrdrejtė me ujin e freskėt).

6. Disa shalqinė janė tė Verdhė.

Shalqini Crimson ka mish tė verdhė, shije tė ėmbėl, dhe aromė mjalti ndryshe nga shalqini mė popullorė me ngjyrė trėndafili. Ėshtė e mundshme qė shalqini i verdhė ofron njė strukturė tė veēantė tė vlerave ushqyese, por zbulimet kryesore deri mė deri mė sot janė pėrqendruar nė varietetet e shalqinit me ngjyrė rozė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
FTLaR

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.