Perspekti - Pėrmirėsoni hekurin nė gjak me njė gotė verė tė kuqe.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrmirėsoni hekurin nė gjak me njė gotė verė tė kuqe.

Burimet kryesore tė hekurit nė dietėn tonė janė mishi, drithėrat e fortifikuara, buka dhe perimet. Ti bashkosh me ushqime tė pasura me vitamina C si fruta dhe perime nė tė njėjtėn kohė do tė ndihmojnė trupin tuaj tė tresė atė.

Disa nga ushqimet e pasura nė hekur si mishi i kuq, peshku, mish pule, lakėr, fruta tė thata dhe bishtajoret
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 20:10

Shumica e njerėzve nuk marrin hekur tė mjaftueshėm nga dietat e tyre. Kėto lėndė ushqyese janė jetike pėr shėndetin, tė cilat ndihmojnė organet tona nė prodhimin e qelizave tė kuqe tė gjakut, tė cilat bartin oksigjenin nėpėr trup.

Ato luajnė njė rol kyē nė njė sėrė funksionesh tė rėndėsishme trupore - mungesa e hekurit mund tė ēojė nė simptome duke pėrfshirė lodhje, gulēim, lėkurė tė zbehtė, humbjen e flokėve dhe njė rrahje zemre tė parregullt, si dhe ndikojnė nė kujtesėn dhe pėrqėndrim.

Sipas rekomandimeve tė BE-sė, nga mosha 11 ne duhet tė marrim 14 mg hekur nė ditė. Por mesatarisht, meshkujt marrin vetėm 11.7 mg dhe gratė vetėm 9.6 mg. Ndėrkohė, gati gjysma e vajzave tė moshės 11 deri 18 marrin mė pak se 8 mg nė ditė, e cila ėshtė minimum qė ata kanė nevojė pėr tė shmangur mangėsi. Problemi i mungesės sė hekurit ėshtė mė akut nė femra, sepse ato humbasin hekur nga menstruacionet. Por gjithashtu edhe njė dietė e varfėr mund tė kontribuojė nė mangėsi hekuri.

"Ėshtė e vėshtirė pėr tė marrė hekur tė mjaftueshėm me njė dietė tė ekuilibruar, e lėre mė kur gratė i kanė prerė kaloritė nė mėnyrė drastike ose kur janė nė dieta tekanjoze si agjėrim me vetėm lėng ose regjim tė ulėt karbohidratesh si brumėrat, frutat, perimet dhe produktet e qumeshtit" thotė Sioned Quirke, i Shoqatės Diabetike Britanike. Njė faktor tjetėr mund tė jetė qė gratė pėrdorin mė pak mish, i cili ėshtė njė burim i mirė i hekurit.

Burimet kryesore tė lėndėve ushqyese janė mishi, drithėrat e fortifikuara, brumėrat dhe perimet.

Por forma e hekurit nė mish (mish i kuq), shpendėt dhe peshku, i njohur si hekuri haem, ėshtė mė i tretshėm se hekuri nga burimet bimore dhe vezėt, tė njohura si hekur jo-haem. "Ėshtė edhe mė e rėndėsishme pėr vegjeterianėt dhe njerėzit qė nuk hanė mish tė kuq tė plotėsojnė lėndėt vlerat e rekomanduara tė pėrditshme tė hekurit duke ngrėnė njė shumėllojshmėri tė burimeve bimore si bishtajore, perime dhe arra", thotė Sioned.

Tė hash ushqime tė pasura me vitaminės C si fruta dhe agrume nė tė njėjtėn kohė ndihmon nė tretjen e ushqimit.

Sė bashku me ushqimet e pasura nė hekur mund ti shoqėroni me ushqime tė pasura nė vitaminė C qė ndihmojnė nė tretjen e ushqimit

Disa nga ushqimet kryesore me pėrmbajtje tė mirė hekuri janė: mishi i kuq, djathi i bardhė, vera e kuqe, ēokollata e zezė, fruta tė thata, tuna sanduiē, konserve sardelesh, vezė, fasule, xhelatina dhe lakra jeshile.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ES_I/

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.