Benefitet e shumta qė do tė keni nga konsumimi i boronicave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta qė do tė keni nga konsumimi i boronicave

Kėto janė arsyet pse boronicat janė frutat mė tė shėndetshme nė botė.

Benefitet e shumta qė do tė keni nga konsumimi i boronicave
Benefitet e shumta qė do tė keni nga konsumimi i boronicave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/02/2018 22:21

Boronicat renditen nė krye tė listės pėr aftėsitė antioksiduese, krahasuar me 40 lloje frutash tė tjera.

Studiuesit Amerikanė kanė arritur nė pėrfundimin se boronicat janė shumė efektive pėr tė luftuar radikalet e lira, kolesterolin e lartė dhe infeksionet.

Luftojnė plakjen

Boronicat pėrmbajnė antioksidantė, tė cilat luftojnė procesin e plakjes.

Luftojnė kancerin

Boronicat kanė nė pėrbėrje tė tyre elementė, tė cilėt nxisin disa lloj enzimash tė parandalojnė kancerin dhe rritjen e qelizave tumorale nė rast tė shfaqjes.

Lehtėsojnė diarrenė

Nė Suedi, boronicat e thata pėrdoren pėr tė kuruar diarrenė te fėmijėt. Ato vrasin bakterin E.coli, i cili lidhet shpesh me kėtė infeksion.

Rrisin pėrqendrimin dhe kujtesėn

Ėshtė provuar se ekstrakti i boronicės rrit pėrqendrimin, aftėsitė pėr tė koordinuar punėt dhe kujtesėn afatshkurtėr. Antocianina, e cila i jep frutit ngjyrėn blu, vepron si mbrojtės pėr neuronet.

Janė tė dobishme pėr shtatzėninė

Boronicat janė njė burim i acidit folik. Ato pėrmbajnė edhe vitaminė C, kalcium dhe disa elementė tė tjerė tė domosdoshėm pėr nėnat shtatzėna. Gjithashtu, fibrat nė pėrbėrje tė tyre ndihmojnė tretjen dhe jashtėqitjen.

Reduktojnė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės

Boronicat reduktojnė atė qė njihet me emrin "kolesteroli i keq", i cili ndikon nė sėmundjet kardiovaskulare deri te ataku i zemrės.

Parandalojnė infeksionet urinare

Njė element qė gjendet te boronicat ėshtė provuar se ndikojnė pozitivisht te trakti urinar dhe reduktojnė rrezikun e infeksioneve. Ai sulmon bakteret qė ngjiten te qelizat e mureve tė traktit urinar.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(%G .

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė