Cilat janė sėmundjet qė shėron banania?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė sėmundjet qė shėron banania?

Perspekti ju sjell arsyet pėrse duhet ta konsumoni bananen pa u menduar gjatė!

Cilat janė sėmundjet qė shėron banania?
Cilat janė sėmundjet qė shėron banania?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 18:26

Banania ndihmon apo parandalon njė mori sėmundjesh dhe gjendjesh, duke u bėrė kėshtu diēka qė duhet shtuar nė dietėn tonė ditore.

Nervat

Bananet janė tė pasura me vitaminė B qė ndihmojnė nė qetėsimin e nervave. Vitamina B6 pėrmban dhe rregullon nivelet e glukozės nė gjak, tė cilat mund tė ndikojnė nė gjendjen tuaj emocionale.

Aneminė

E pasur me hekur banania mund tė stimulojė prodhimin e hemoglobinės nė gjak dhe kėshtu ndihmon nė raste tė anemisė.

Depresionin

Sipas njė studimi tė kryer nga Mind nė mes tė njerėzve qė vuajnė nga depresioni, shumė prej tyre janė ndier mė mirė pasi kanė ngrėnė banane. Kjo ėshtė pėr shkak se bananet pėrmbajnė triptofan, njė lloj i proteinės qė trupi e shndėrron nė serotonin qė njihet si relaksues, pėrmirėsues i gjendjes emocionale dhe nė pėrgjithėsi tė bėnė tė ndihesh mė i kėnaqur.

Shtypjen e gjakut

Ky frut unik tropikal ėshtė ekstremist i pasur me potasium dhe me sasi tė vogėl tė kripėrave, duke e bėrė tė pėrsosur pėr tė mundur shtypjen e gjakut.

Dhimbjet e kokės

Pėrgatitni njė "milk shake" me banane duke e pėrzier atė edhe me mjaltė. Banania e qetėson stomakun, kurse me ndihmėn e mjaltės rrisni nivelet e zvogėluara tė sheqerit nė gjak derisa qumėshti zbut dhe rihidron sistemin tuaj.

Sėmundjen e mėngjesit

Kjo manifestohet nė fillim tė shtatzėnisė ku gratė kanė tė vjella nė mėngjes. Me ngrėnien e bananeve nė mes tė ushqimeve ditore ndihmon qė nivelet e sheqerit nė gjak tė rrinė nė nivel dhe kėshtu shmang sėmundjen e mėngjesit.

Pickimet e mushkonjės

Para se tė aplikoni kremin kundėr pickimit tė mushkonjės, provojeni tė fėrkoni tė brendshmen e lėkurės sė bananes pėrmbi vendin ku jeni pickuar. Shumė njerėz kanė treguar se ėshtė shumė e suksesshme nė zvogėlimin e tė ėnjturės dhe iritimit.

Trurin

200 studentė nė shkollėn Twickenham nė Angli janė ndihmuar nė provimet e tyre gjatė vitit duke u shėrbyer banane nė mėngjes, pushim tė gjatė dhe gjatė darkės, duke mundur kėshtu qė tė shtojnė fuqinė e trurit tė tyre. Hulumtimet tregojnė se ky frut i pasur me potasium mund tė ndihmojė mėsimin, duke i bėrė nxėnėsit mė sy hapur.

Tretjen

Banania ndihmon qė tė ktheni aktivitetin e jashtėqitjes nė gjendjen e rregullt dhe kėshtu ju e kaloni problemin e kapsllėkut pa pasur nevojė pėr laksative.

Ulcerėn

Banania pėrdoret si ushqim kundėr ērregullimeve tė zorrėve pėr shkak tė materies sė butė tė saj. Gjithashtu, neutralizon aciditetin e tepėrt dhe zvogėlon iritimin e mbėshtjellėsit tė stomakut.

Kontrollin e temperaturės

Shumė kultura tė tjera e shikojnė bananen si frut freskues qė mund tė ulė si temperaturėn fizike ashtu edhe atė emocionale tek nėnat qė presin tė lindin. Pėr shembull nė Tailandė nėnat shtatzėna hanė banane pėr tė siguruar qė fėmijėt e tyre lindin me temperaturė "tė freskėt".

Ērregullimet

Ėshtė njė formė e depresionit qė ndodh tek disa njerėz gjatė ndonjė sezoni sidomos kur janė mė pak tė ekspozuar nė diell. Bananet ndihmojnė ata qė vuajnė nga kjo gjendje, pėr shkak se ato pėrmbajnė triptopan, rregullues natyral i gjendjes emocionale.

Duhanpirjen

Bananet gjithashtu ndihmojnė ata qė provojnė tė lėnė duhanin. Vitaminat B6 dhe B12 qė pėrmbajnė gjithashtu potasium dhe magnez, ndihmojnė trupin tė shėrohet nga shkėputja e efekteve tė nikotinės.

Stresin

Potasiumi ėshtė njė mineral vital, i cili ndihmon nė normalizimin e tė rrahurave tė zemrės, dėrgon oksigjen nė tru dhe rregullon balancėn e ujit nė trup. Kur jemi tė stresuar ritmi i metabolizmit shpejtohet kėshtu duke zvogėluar nivelet e potasiumit. Kėto mund tė ribalancohen me ndihmėn e bananeve qė janė shumė tė pasura me potasium.

Sulmet nė tru

Sipas hulumtimeve nė The New England Journal of Medicine, tė hani banane si pjesė normale e dietės mund tė zvogėloni dukshėm rrezikun e vdekjes nga pika nė tru pėr gati 40%.

Lythat

Ata tė cilėt ndjekin alternativat natyrale pėrbetohen se nėse doni tė vrisni njė lyth merrni lėkurėn e bananes dhe vendose nė lyth duke e lėnė pjesėn me ngjyrė tė verdhė tė lėkurės pėrmbi. Shtrėngoje lėkurėn nė vend me shirit ngjitės (izolues) dhe shėrohu nga lythat!

Djegiet e stomakut

Bananet kanė efektin natyral antiacid nė trup e nėse vuani nga thartira provo tė hash banane pėr t'u ēliruar.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
iQ9Y*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.