Ushqimet qė duhet domosdoshmėrisht ti largoni nga dieta juaj!
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė duhet domosdoshmėrisht ti largoni nga dieta juaj!

A jeni tė interesuar tė dini se ēfarė ushqimesh shmangin ekspertėt qė merrem me ushqimin?

Ushqimet qė duhet domosdoshmėrisht ti largoni nga dieta juaj!
Ushqimet qė duhet domosdoshmėrisht ti largoni nga dieta juaj!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/12/2017 00:47

Perspekti sjell pėr ju 3 ushqimet qė ju konsumoni mė shumė, por qė nė tė vėrtetė janė "armiqtė" tuaj kryesorė dhe duhet t'i evitoni me patjetėr.

Djathi

Djathi ėshtė njė ushqim qė nuk duhet tė konsumohet nė sasi tė tepėrta. Pėr hir tė sė vėrtetės mund tė mos e konsumoni fare sepse mjaft mirė kalciumin mund ta merrni edhe nė mėnyra tė tjera.

Duhet tė dini se djathi ėshtė pėrgjithėsisht i lartė nė kalori, yndyrė tė ngopur dhe natrium, tė cilat nuk i bėjnė aspak mirė organizmit. Prandaj ekspertėt sugjerojnė qė nė vend tė djathit tė konsumoni qumėsht me yndyrė tė ulėt, ose kos tė pasur me vitaminė D.

Mos harroni se arrat, farat, bishtajoret dhe zarzavatet me gjethe tė errėta gjithashtu pėrmbajnė kalcium.

Pije energjike

Kur na pret njė natė e gjatė pėrpara, tė gjithė rendim pas njė Red Bull-i, por kjo ėshtė e "tmerrshme" pėr shėndetin.

Pijet energjike kanė shumė kafeinė dhe stimulues. Tė gjithė mendojnė se pijet energjike tė japin energji, por ajo qė realisht ato tė japin ėshtė vetėm gjumė.

Kokoshkat

Racionet e mėdha tė kokoshkave pėrmbajnė mbi 1000 kalori dhe 40 gramė yndyrė, duke mos llogaritur gjalpin.

Qė nė kėtė moment mund tė nisni tė mendoni se me ēfarė do e shoqėroni filmin e radhės nė kinema.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
kX;$K

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė