Benefitet e shumta tė lakrės sė kuqe
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta tė lakrės sė kuqe

Lakra e kuqe mbi tė gjitha ėshtė rregullator i sistemit tretės.

Benefitet e shumta tė lakrės sė kuqe
Benefitet e shumta tė lakrės sė kuqe
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/12/2017 22:46

Lakra e kuqe ėshtė pjesė e tryezave shqiptare e ėshtė pjese e atyre perimeve tė shijshme qė mund tė hahet e gjallė apo e gatuar. Kjo perime mbart vlera tė fuqishme shėndetėsore pasi ėshtė e pasur me fibra qė ndihmojnė nė parandalimin e konstipacionit dhe rregullimin e sistemit tretės.

Lakra e kuqe pėrmban 85% tė dozės ditore tė vitaminės C duke e renditur mė lart sesa portokallet pėr nivelin e kėsaj vitamine. Pėr mė tepėr, lakra e kuqe ėshtė nga ato tė pakta perime me nivelin mė tė ulėt tė mbetjeve tė pesticideve nė lėkurėn e saj. Lakra e kuqe ka 10 herė mė shumė vitaminė A se lakra e bardhė, ndėrsa kjo e fundit ka dy herė mė shumė vitaminė K se sa lakra e kuqe. Kur vjen puna te hekuri, lakra e kuqe ka dyfishin nė krahasim me lakrėn e bardhė. Sa i pėrket antioksidantėve, lakra e kuqe ėshtė superiore.

Konsumimi i lakrės sė kuqe stimulon qelizat e bardha duke krijuar njė sistem tė fortė mbrojtės nė organizmin tonė. Sistemi imunitar ėshtė jashtėzakonisht i ndjeshėm ndaj raportit tė oksidantėve dhe antioksidantėve, duke qenė se prodhimi i pakontrolluar i radikaleve tė lira, mund tė dėmtojė sistemet e mbrojtjes. Radikalet e lira prodhohen nė trup dhe dėmtojnė qelizat. Antioksidantėt janė mekanizmat mė tė mirė mbrojtjes dhe pėrzėnė nga trupi tė gjithė qelizat e dėmshme. Lakra e kuqe ka aq shumė vitaminė C sa qė ėshtė njė nga ushqimet me nivel mė tė lartė antioksidantėsh nė tė gjithė zinxhirin ushqimor. Kjo perime ka elemente tė rėndėsishme qė luftojnė inflamacionin.

Shkencėtarėt kanė provuar qė konsumimi i lakrės sė kuqe ka njė efekt pozitiv nė reduktimin e ėnjtjeve. Inflamacioni mund tė shkaktojė dhimbje dhe ėnjtje nė kyēe dhe gjymtyrė, ndaj njė dietė e pasur me fruta dhe perime pėrfshirė lakrėn e kuqe ėshtė e nevojshme. Por lakra e kuqe ėshtė e njohur edhe nė aftėsitė e saj ēudibėrėse nė kurimin e osteoporozės. Sėmundjet kronike si Alzherimeri, Huntington, Parkinson etj. prekin 45 milionė njerėz nė botėn duke dėmtuar qelizat e trurit nė mėnyrė progresive deri nė shkatėrrimin e tyre, por lakra e kuqe ka antioksidantė tė pasur qė parandalojnė ose kthejnė mbrapsht dėmtimet nė ADN.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
WCh%)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.