Ushqimet qė eliminojnė dhe parandalojnė aknet
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė eliminojnė dhe parandalojnė aknet

Pėr njė fytyrė tė bukur dhe lėkurė tė pastėr duhet shumė pėrkujdesje, duke fillur qė me mėnyrėn se si ushqehemi.

Ushqimet qė eliminojnė dhe parandalojnė aknet
Ushqimet qė eliminojnė dhe parandalojnė aknet
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/12/2017 21:48

Pėr tė zvogėluar inflamacionet nė lėkurėn tuaj, ju propozojmė kėto ushqime pėr ti bėrė pjesė tė dietės tuaj tė pėrditshme.

Pėr njė fytyrė tė bukur dhe lėkurė tė pastėr duhet shumė pėrkujdesje, duke fillur qė me mėnyrėn se si ushqehemi. Pėr tė zvogėluar inflamacionet nė lėkurėn tuaj, ju propozojmė kėto ushqime pėr ti bėrė pjesė tė dietės tuaj tė pėrditshme.

Uji

Ai ėshtė konsideruar ushqyesi mė i mirė i lėkurės. Jo vetėm e hidraton, por gjithashtu siguron atė me njė sasi tė mirė tė oksigjenit.

Orizi kaf

Orizi ėshtė njė burim i pasur i vitaminės B, proteina, magnez dhe disa antioksidantė. Pėr puērra fytyre, vitamina B ndihmon nė rregullimin e niveleve tė hormoneve.

Hudhra

Ėshtė njė superushqim qė ndihmon luftėn ndaj inflamacioneve, vret bakteret e dėmshme dhe viruset me tė cilat lufton trupi juaj.

Brokoli

Ėshtė i pėrsosur pėr pastrimin e lėkurės. Pėrmban vitamina A, B kompleks, C, E dhe K. Kėto antioksidantė ndihmojnė me shkėlqim lėkurėn tuaj.

Avokado

Ėshtė e pasur me vitaminė E, e quajtur si vitaminė e lėkurės. Avokado ėshtė gjithashtu njė burim i mirė i vitaminės C, e cila mund tė zvogėlojė inflamacion tė lėkurės.

Peshk

Njė burim shumė i mirė i omega-3 dhe acideve yndyrore. Sardelet dhe salmoni janė shumė tė mira pėr lėkurėn.

Arra

Mangėsitė nė minerale tė tilla si zink dhe selen janė tė lidhura me puērrat nė fytyre. Shumica e arrave pėrmbajnė selen, vitaminė E, bakėr, magnez, mangan, kalium, kalcium dhe hekur, tė cilat janė esenciale pėr lėkurė tė shėndetshme.

Kopėr

Nėse jeni duke kėrkuar pėr njė pastrues natyral tė lėkurės, hani kopėr. Pėrmirėson tretjen, redukton enjtjen dhe ndikon nė reduktimin e lėngjeve tė tepėrta dhe toksinave nė lėkurėn tuaj.

Ēaj jeshil

Pini ēaj tė gjelbėr gjatė gjithė ditės, dhe aplikoheni nė nė zonat e me puērra pėr 10-15 minuta.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
N5.#G

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė